Najnowsza aktualizacja GIS.Box wprowadziła dużą nowość Pulpity, dzięki którym możliwe jest jeszcze wygodniejsze przeglądanie i wyszukiwanie danych.
Każdy użytkownik może stworzyć dowolną liczbę Pulpitów na podstawie warstw przechowywanych w Systemie. Pulpity posiadają:
Pulpity to przede wszystkim możliwość rozwoju Twojego GIS o użytkowników niechętnych pracy na mapie. Wygląda i zachowuje się jak arkusz kalkulacyjny z mapą, więc wdrożenie nowych osób jest jeszcze szybsze. Niektórzy nowi użytkownicy zupełnie nie będą pracowali z Mapą (dawniej Panelem Mapowym)
Jeżeli Twój GIS.Box jeszcze nie ma włączonych pulpitów, koniecznie skontaktuj się z Twoim Opiekunem 🙂
Mili Państwo! 😎
Rezerwujcie termin!
IV Spotkanie Użytkowników QGIS odbędzie się 25-26.06 w… Łodzi!!!
Organizatorzy (rodzące się Stowarzyszenie Użytkowników QGIS i Politechnika Łódzka) stają na głowie, żeby powtórzyć atmosferę z ubiegłego roku. Obiecujemy, że będzie jeszcze więcej wiedzy praktycznej, informacji o danych, dyskusji o problemach i radości ze spotkania się.
Więcej informacji wkrótce. Zespół ds. komunikacji rodzącego się stowarzyszenia pracuje intensywnie, więc na pewno nic nie ujdzie Waszej uwadze.
Szanowni Państwo!
Rok 2025 rozpoczynamy od awarii ULDK. We Wtyczce GIS Support (i innych narzędziach bazujących na ULDK od GUGiK) nie ma możliwości wyszukania obrębów dla danej gminy. Reszta funkcjonalności działa OK.
GUGiK powiadomiony, komunikacji zwrotnej brak. Czekamy… (ale nie z założonymi rękami, bo stabilność ULDK jest gorsza z miesiąca na miesiąc…)
🌍 Korzystanie z BDOT10k* jeszcze nigdy nie było takie proste!
Do pobrania jest już najnowsza wersja (2.5) znanej i lubianej Wtyczki GIS Support do QGIS.
Najważniejsze zmiany to:
➡️ Narzędzie do pobierania konkretnych warstw z BDOT10k dla wybranych obszarów. Np. Budynków dla wybranej gminy. Zobaczcie filmik.
➡️ Usprawnienia w edycji wieloosobowej danych z GIS. Box. Od teraz jeszcze bardziej efektywnie można całym zespołem edytować warstwy przechowywane w GIS. Box (z zachowaniem uprawnień, słowników i innych wspaniałości jakie daje GIS. Box)
Zachęcam do pobierania, zgłaszania uwag i konstruktywnej krytyki! 😎
*pełna nazwa to Baza Danych Obiektów Topograficznych o skali odpowiadającej mapie 1:10 000. Z są skalą chodzi o to, że dokładność geometryczna obiektów w bazie odpowiada dokładności wymaganej na mapach topograficznych o tej skali.
Udało się! Mamy nowe wydanie GIS.Box!
A w nim kilka ciekawych nowości:
GIS. Box przekroczył już masę krytyczną. To już nie my kierujemy jego rozwojem, a jedynie nadzorujemy powstawanie funkcjonalności zgłaszanych przez użytkowników.
Szczególnie w branży #OZE GIS.Box nie jest już tylko narzędziem ułatwiającym pracę, ale narzędziem dzięki któremu osiąga się przewagę konkurencyjną.
Mili Państwo!
Emocje po III Spotkaniu Użytkowników QGIS, tak szybko nie opadną… Wczoraj wieczorem obejrzałem na YT wystąpienie Panów Przemysława Aszkowskiego i Marka Krafta na temat wtyczki Deepness i zbierałem szczękę z kolan…
A co w przyszłym roku? 🙂
5 lat na następne spotkanie czekać nie będziemy. Z jednej strony formuła spotkania się sprawdziła, a z drugiej jest trochę za wąska. Mówimy o branży GIS, walczymy o podniesienie świadomości, uwolnienie danych. Dlaczego mamy się dzielić na użytkowników oprogramowania z zielonym logo, z niebieskim albo żółtym logo? Pojawił się postulat utworzenia nowego, szerszego formatu: Spotkania Użytkowników GIS. Co ja o tym myślę? Mówię stanowcze czemu nie:)
Wracając do spotkania:
Zdjęcia będą za czas jakiś (podeślemy link do w e-mailu do uczestników)
Nagranie konferencji wkrótce będzie pocięte na wystąpienia i poprawnie opisane. Póki co jest surowy zapis transmisji (https://www.youtube.com/watch?v=ysZeD2XEBoc) Chłopacy od zrobili super pracę. Jak ktoś będzie potrzebował streamingu, to polecam: https://liveaffect.pl/
Szczególne GORĄCE podziękowanie dla Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych za gościnę i udostępnienie powierzchni. Dodatkowy bonus edukacyjny ze strony Wydziału to pokazanie nam wszystkim jak straszne będzie życie na ziemi jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia 🙂
GIS.Box – platforma do współpracy na mapach, to narzędzie, dzięki któremu zorganizujesz obieg informacji przestrzennej w Twojej firmie. W łatwy sposób zadbasz o to, żeby każdy miał dostęp do tych danych, do których powinien, w wygodny dla siebie sposób.
Dodatkowo, GIS.Box posiada narzędzia, dzięki którym dość skomplikowane operacje, które do tej pory wymagały specjalistycznej wiedzy będą mogą być wykonywane sprawniej.
Film przedstawia proces wyszukania i analizy potencjalnej działki pod inwestycje w OZE. Oczywiście, na potrzeby filmu, proces jest uproszczony
Co widzimy na filmie?
Użytkownik GIS.Box dostał zadanie znalezienia działki między 10, a 100 ha na północ od Wągrowca
To wszystko w kilka minut, w przeglądarce. Zachęcam do oglądania
W przypadku pytań, zachęcam do kontaktu
Inwentaryzacje przyrodnicze to jest koszmar dla GISowca.
Dlaczego? Zadanie wydaje się być proste: zbierz dane od przyrodników, sprowadź je do „wspólnego mianownika”, zrób szybki postprocessing i doprowadź do stanu wymaganego przez zamawiającego i wyślij. Zrobione.
Niestety, tak prosto nie jest:
Już widziałem projekty, które skończyły się gigantycznymi karami, bo ktoś nieuważnie zrobił ctrl+c ctrl + v i zdublował obserwacje. Punktów na mapie było 20, a w tabeli atrybutów 40. No i w dokument poszło, że jest 40 miejsc gniazdowania…
Czy da się choć trochę pomóc? Da się, oczywiście wykorzystując GIS.Box.
Co widzimy na filmie?
Jest to projekt skonfigurowany pod inwentaryzację przyrodniczą w standardzie PKP. Wszystko co można zautomatyzować, liczy się samo. Po dodaniu punktu, Użytkownik wybiera gatunek ze słownika zawierającego nazwy polskie i łacińskie. Do odpowiednich pól „automagicznie” dodają się:
Resztę danych przyrodnik musi wprowadzić sam (datę obserwacji, metodę itp.)
Co najważniejsze:
Oczywiście wszystko można robić w przeglądarce, QGIS oraz przez aplikację mobilną, a na koniec wyeksportować do pliku SHP i wysłać… tam gdzie trzeba.
Dlaczego tak?
To wszystko bez jednej linijki dodatkowego kodu, w standardowej wersji GIS.Box. Zachęcam do kontaktu i prezentacji GIS.Box.
A kto to taki, ten wkurzony GISowiec?
Przyszły „wkurzony GISowiec” to przeważnie osoba młoda, która na studiach poznała nieco GIS (czasem nawet bardzo dobrze). Poszła do pracy do firmy, w której GIS nie był używany (co najwyżej praca na geoportalach + Excel). Przyszły „wkurzony GISowiec” najpierw zrobił wielkie oczy i powiedział „przecież to można zrobić zupełnie inaczej!”.
No i zrobił. Zainstalował QGIS, douczył się na YT czy innym Udemy, poczyścił dane, porobił projekty i pokazał współpracownikom. Stał się GISowcem.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni, stwierdzili, że QGIS, to jest to!
GISowiec zorganizował wewnętrzne szkolenie, pokazał wszystkim QGIS i… zaczęło się.
Okazało się, że bariera wejścia dla osób, które nie mają GISowego bakcyla jest zbyt duża (formaty danych, układy współrzędnych…) Szkolenie „nie przyjęło się”.
Zgodnie postanowiono, że GISowiec, (przeważnie oprócz swoich normalnych obowiązków), będzie jednoosobowym działem GIS, który będzie przygotowywał dane, tworzył mapy (w PDF, a jak!) i zestawienia (w xlsx, a jak!). No i GISowiec zaczął dostawać na początku kilka, potem dziesiątki e-maili dziennie z prośbą o informację, czy na danym terenie jest MPZP, czy to teren zalewowy, albo z prośbą o zrobienie „szybkiej mapki” do prezentacji…
Wkurzenie zaczyna narastać. Często przeradza się w frustrację…
Jak kończy się ta historia?
Zakończenie nr 1: GISowiec odchodzi (bo jest wkurzony swoją pracą) i zostawia firmę w rozsypce. Wariantem tego zakończenia jest, że GISowiec zostaje i bierze firmę jako zakładnika. Nie wiem co gorsze.
Zakończenie nr 2: GISowiec przy wsparciu Menadżera stawia u siebie w firmie System GIS (oczywiście najlepiej oparty na GIS.Box). GISowiec staje się administratorem systemu, pracuje głównie w QGIS, dba o dane i procedury, natomiast każda osoba w firmie otrzymuje dostęp do danych i narzędzi w pożądanym przez siebie środowisku (desktop, web, mobile). Szkolenia są krótkie i dotyczą tylko realizacji niezbędnych procedur (wprowadzenie nowej umowy, analiza działki, dodanie fragmentu sieci, wykonanie zestawienia)
Jeśli jesteś wkurzonym GISowcem, albo czujesz, że jak dostaniesz jeszcze jedną prośbę o mapę w PDF, to zaraz nim będziesz, to mrugnij dwa razy, skontaktujemy się z Tobą Albo napisz wiadomość, pomożemy 😎
Poznajcie GIS. Box Mobile, aplikację na Android, dzięki której Twój system GIS będzie jeszcze bardziej funkcjonalny.
Przykład zastosowania?
Wszystkie te dane prześlą się automatycznie do bazy, a Ty dostaniesz powiadomienie e-mailem (jeśli chcesz!)
A jak ten proces wygląda u Ciebie w firmie?