Szanowni!
Wczoraj dostaliśmy kilkadziesiąt e-maili i telefonów z informacją, że wtyczka GIS Support „nie działa” (tzn, że nie da rady wyszukiwać działek poprzez ULDK).
Już wszystko jest w porządku.
A co się stało? Ilość zapytań do ULDK generowanych przez wtyczkę, zaczęła regularnie przekraczać 400 (czterysta) na sekundę. To dużo. Zadziałały więc blokady, bo taka ilość zapytań nosi znamiona ataku DDoS. To bardzo rozsądne działanie ze strony GUGiK. Po wyjaśnieniu sprawy adres IP, z którego wtyczka komunikuje się z ULDK został odblokowany.
Przypominajka: jeśli ktoś chce pobrać działki dla całej Polski, ogromnego obszaru to wykorzystanie do tego wtyczki to najgorsze rozwiązanie. Powiaty publikują WFS, z którego można sobie pobrać cały powiat za jednym zamachem.
Fakturę wystawimy jeszcze w tym roku, a termin szkolenia ustalimy w pierwszej połowie 2022 roku.
Jeżeli pod koniec roku okaże się, że macie możliwość skorzystania z dodatkowych funduszy,
a czasu na realizację szkoleń brak, zakup bonu jest wspaniałym rozwiązaniem.
Od wersji 1.7 Wrocław nie było polskiego akcentu w QGIS, ale oto jest: QGIS 3.22 Białowieża!
Co nowego w najnowszej wersji? Wszystko jest doskonale opisane i zwizualizowane w Changelog.
Polecam uwadze niezwykle ciepły film
Wdrożenie GIS w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym jest zmianą na poziomie strategicznym: dotyka wszystkich działów przedsiębiorstwa, wymaga integracji z większością funkcjonujących systemów IT, a jego efekty wpływają na codzienną pracę każdego pracownika. Wdrożenie GIS obejmuje migrację danych, zmiany procedur dostępu do danych, podejmowania decyzji i wiele innych i nie można go rozpatrywać jako jednostkowy zakup oprogramowania, instalację i szkolenie z obsługi. Takie wdrożenie będzie nieudane: wszyscy będą się GIS bać, a więc nie będą go wykorzystywać. Zaufanie do danych generowanych przez GIS będzie znikome. Pracownicy szybko wrócą do schematów wykorzystywanych wcześniej.
Poprawne wdrożenie GIS należy dobrze zaplanować. Jest to proces długi, nieskomplikowany, ale wymagający dla przedsiębiorstwa. Trudno go przeprowadzić samodzielnie. Warto wynająć doświadczonego konsultanta, który pomoże w procesie planowania. Nie zaplanuje, ale właśnie pomoże w zaplanowaniu.
Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za wdrożenie GIS w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym lub Twoje przedsiębiorstwo myśli o GIS – zapraszam do lektury. Wdrożenie GIS bez planu to jak próba ugotowania dania, które jedliśmy w świetnej restauracji, ale bez przepisu i bez listy potrzebnych produktów. Udać się uda, ale nikt tego nie będzie chciał jeść.
Fakturę wystawimy jeszcze w tym roku, a termin szkolenia ustalimy w pierwszej połowie kolejnego roku.
Jeżeli pod koniec roku okaże się, że macie możliwość skorzystania z dodatkowych funduszy,
a czasu na realizację szkoleń brak, zakup bonu jest wspaniałym rozwiązaniem.
Wtyczka GIS Support jest używana przez tysiące użytkowników QGIS. Bardzo dziękujemy za wszystkie informacje zwrotne, na temat jej działania (wysłane e-mailem lub poprzez zamieszczenie komentarza na stronie wtyczki). Dzięki temu wiemy, jakich narzędzi potrzeba Wam najbardziej. Wczoraj w oficjalnym repozytorium QGIS, pojawiła się nowa wersja wtyczki (1.8), która zawiera długo wyczekiwaną funkcjonalność:
Pobieranie działek z Usługi Lokalizacji Działek Katastralnych GUGiK z wykorzystaniem przecięcia, dla linii i poligonów. Innymi słowy można pobrać wszystkie działki, które mają punkt wspólny z liniami i poligonami w warstwie „jednym kliknięciem”.
Jak to działa?
W narzędziu Wyszukiwarka działek ewidencyjnych, należy wybrać zakładkę „Wyszukaj z Warstwy” i w liście rozwijalnej wybrać warstwę (punktową, liniową lub poligonową. Do tej pory była tylko punktowa). Rozwiązanie nie jest za szybkie (działki pobierane są pojedynczo z serwerów powiatowych), ale i tak oszczędza to mnóstwo pracy.
Może się zdarzyć, że w danym powiecie wyszukanie działek będzie niemożliwe. Jeżeli otrzymamy komunikat o braku wyniku, to zapewne z poziomu usługi ULDK, dane z wybranego powiatu są akurat niedostępne. Wtedy, zgłaszamy przerwę w dostępie do danych do Głównego Urządu Geodezji i Kartografii, który zajmuje się integracją danych z powiatów. Po interwencji, usługa znów działa.
Zachęcam do aktualizacji, wykorzystywania i informowania nas o błędach
Oprócz bardzo popularnej (już prawie 6,5 tys pobrań!) Wtyczki GIS Support, która rozszerza funkcjonalności QGIS o narzędzia przydatne głównie dla Polskich użytkowników, od kilku lat utrzymujemy inną wtyczkę: Location Lab. Dzięki niej, użytkownicy z całego świata, mogą generować zasięgi (catchments, strefy dojazdów) dzięki wykorzystaniu usług globalnych dostawców (HERE lub OpenRouteService).
Miło nam poinformować, że od dziś w oficjalnym repozytorium wtyczek QGIS znajduje się nowa wersja Location Lab z nowym narzędziem: Geokoder. Nazwa określa funkcjonalność narzędzia:) Dzięki Geokoderowi można masowo przypisywać lokalizacje do adresów. Działanie wtyczki jest bardzo proste: wystarczy wczytać listę adresów do QGIS (z dowolnego formatu), wybrać parametry i uruchomić geokodowanie.
Życzymy miłego używania.
Aktualne terminy szkoleń zdalnych zamieszczamy w Bazie Usług Rozwojowych.
Jak to wygląda w praktyce?
Czytaj całość
Jeśli chcesz uzyskać informację, czy masz szansę skorzystać z dofinansowania szkoleń zdalnych,
skontaktuj się operatorem w Twoim regionie.
GIS Support sp. z o.o. jest podmiotem zarejestrowanym w Krajowym Systemie Usług PARP. Oznacza to, że wszystkie nasze szkolenia znajdują się w Bazie Usług Rozwojowych i dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw objęte są dofinansowaniem do 80%. Więcej na temat projektu można poczytać na stronie Bazy Usług Rozwojowych.
Uczestnicy naszych szkoleń mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. O fundusze mogą starać się jednostki administracyjne oraz firmy komercyjne. Dodatkowe środki można pozyskać składając wniosek o wsparcie finansowe uczestnictwa w konkretnym szkoleniu. Mikroprzedsiębiorstwa mogą otrzymać do 100% zwrotu kosztów, natomiast pozostałe firmy do 80% zwrotu kosztów szkolenia.
Miło nam poinformować, że wzbogaciliśmy Wtyczkę GIS Support o nowe narzędzie: Mapster.
Jest to bardzo proste, acz przydatne rozszerzenie pozwalające na bardzo szybki dostęp do świetnej jakości skanów starych i bardzo starych map zgromadzonych przez pasjonatów historii w serwisie Mapster. Więcej informacji o projekcie pod tym linkiem.
Jak to działa?
Dziękujemy wszystkim kontrybutorom projektu Mapster za niesamowitą pracę, dzięki której nie ruszając się z domu, możemy podziwiać fantastyczne zbiory starych map.
Dodatkowo przygotowaliśmy mały bonus. Nasz trener Piotr Pociask nagrał cały proces tworzenia wtyczki. To jest świetny materiał treningowy dla wszystkich, którzy również planują zacząć tworzenie swoich własnych narzędzi.
Działanie wtyczki prezentuje poniższa grafika: