Wtyczka GIS Support to narzędzie, które poszerza możliwości QGIS o bardzo przydatne narzędzia dla polskich użytkowników.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami pokazującymi funkcjonalności:
Wtyczka jest dostępna poprzez oficjalne repozytorium QGIS. Jej instalacja jest bardzo prosta, co pokazuje filmik.
Narzędzie „Wyszukiwarka działek ewidencyjnych” pozwala na wyszukiwanie działek ewidencyjnych poprzez usługę ULDK uruchomioną przez GUGiK.
Dodatkowo jest możliwość wyszukiwania lokalizacji działek „historycznych”, czyli LPIS (bez możliwości pobrania geometrii). Wyszukiwarka działek wykorzystuje usługę sieciową, udostępnianą przez GUGIK.
Jest to zbiór linków do popularnych, ogólnokrajowych usług WMS.
Główną korzyścią, jaką dostarcza narzędzie jest brak potrzeby pamiętania i wyszukiwania adresów WMS w sieci.
Narzędzie wykorzystujące API NMT GUGiK do danych wysokościowych. Narzędzie pozwala na poznanie wysokości nad poziomem morza dla klikniętego miejsca, dopisanie danych o wysokości dla obiektów z warstwy punktowej oraz stworzenie wykresu wysokościowego wzdłuż narysowanej linii
Odpowiedź: Usługa lokalizacji działek wykorzystuje dane integrowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Może się zdarzyć, że występuje tymczasowy problem po stronie danych powiatowych. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z powiatem, bądź GUGiK.
Odpowiedź: Bardzo możliwe, że ma Pan blokadę na nasze proxy. Taką blokadę, może znieść Panu administrator.
Odpowiedź: Proszę zaktualizować Wtyczkę GIS Support do wersji 1.9, gdzie problem już nie występuje i można korzystać z opcji “Pola do przeniesienia”. Tym samym, jeżeli wyszukujesz działki dla kilku inwestycji, do wyszukanych działek zostanie dodany wskazany atrybut.
Odpowiedź: Jeżeli wyszukujesz działki na podstawie jednego pliku (jednej warstwy wektorowej), zaznaczyłeś pola do przeniesienia z warstwy źródłowej, to w wyniku wyszukiwania działek, każda odnaleziona działka pojawi się tylko raz, dla pierwszego sprawdzanego obiektu. Wprowadziliśmy mechanizm ograniczający otrzymywanie zdublowanych obiektów.
Odpowiedź: Zgadza się. Zrezygnowaliśmy z mechanizmu Kluczy GIS Support, które były wymagane jedynie przy wyszukiwaniu pojedynczo w danych historycznych. Teraz nie potrzeba już żadnych kluczy, wystarczy zainstalować Wtyczkę z oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS
Super sprawa taka wtyczka!!! Tylko czy jest jakiś sposób, aby z działką uzyskać numer działki?
Wystarczy otworzyć w QGIS tabelę atrybutów dla warstwy z wynikami wyszukiwania. W tabeli znajdziesz zarówno atrybut nr_dzialki oraz teryt.
Przez przypadek dotarłem tam sam! 🙂 Mimo wszystko dziękuję za pomoc!
Wspaniale! Powodzenia w dalszym korzystaniu z Wtyczki GIS Support 🙂
Mega wtyczka naprawdę robi robotę
Artur
Tak miało być!:)
Obłędne narzędzie – po niegdysiejszym zachwycie nad WDE (ULDK GUGiK) teraz to już totalny brak słów pozwalających wyrazić uznanie 🙂
Nie będę się silił więc – po prostu dziękuję!
Super! Bardzo się cieszymy i polecamy się na przyszłość:)
Co może być przyczyną, że przy próbie skorzystania z Państwa wtyczki zwracany jest następujący błąd:
„Wtyczka ULDK : Nie znaleziono działki – odpowiedź serwera: ‚HTTP Error 403: Forbidden’ „?
Wszystkie inne funkcje wtyczki działają (NMT, Baza krajowych usług WMS itd.). Dodatkowo mam możliwość pobierania działek za pomocą innej wtyczki – ULDK GUGiK.
Jest to dziwne, bo wskazuje na to, że nie zostałem ‚zablokowany’ przez GUGiK. Błąd przewija się od kilku dni, niezależnie od wersji QGisa (3.4, 3.14, 3.16).
Proszę zaktualizować Wtyczkę GIS Support do najnowszej wersji, która jest odporna na blokady GUGiK. Proszę również o podanie namiarów na działkę jaka zwróciła błąd. Najwygodniej będzie przesłać zrzut ekranu na szkolenia@gis-support.pl
Cześć.
Wielkie dzięki za tą wtyczkę. Odkąd zacząłem z niej korzystać geodeta jest mi potrzebny praktycznie tylko do dostawienia pieczątki. Mam jedno pytanie. Granice działek ewidencyjnych z powiatów nie pokrywają się w 100% z działkami z LPISa oraz tymi utworzonymi za pomocą narzędzia Identyfikacja ULDK. Co może być przyczynom i którym granicom ufać?
https://i.postimg.cc/Hn8gHhQ0/Przechwytywanie.png
Cieszę się bardzo.
Jeśli dobrze rozumiem Twoje pytanie, to masz trzy różne przebiegi?
1 – dane pozyskane bezpośrednio z powiatu,
2 – LPIS,
3 – wyniki z ULDK.
To bardzo dziwna sytuacja, bo zasadniczo z ULDK (3) powinny przychodzić dane bezpośrednio z bazy PODGiK (1), chyba, że jakiś powiat nie ma możliwości udostępnienia danych wektorowych (są takie), to GUGiK uzupełnia ULDK za pomocą danych LPIS (2), ale to już się zdarza bardzo rzadko. W związku z tym nie powinno być możliwości pozyskania 3 różnych przebiegów.
Generalnie ufałbym danym z powiatu, w drugiej kolejności ULDK (to powinny być te same dane), natomiast LPIS nie ufałbym w ogóle… Dla dobra wszystkich powinniśmy o LPIS zapomnieć:)
Czy planowane jest dodanie możliwości wyszukiwania wielu działek, ale nie z pliku. W podobnym sensie jak przy wyszukiwaniu pojedynczym, czyli wybieram sobie województwo, powiat, gminę i obręb, a na końcu wypisuję kilka działek np. po przecinku?
Dodatkowo, czy istnieje możliwość identyfikacji, czy dana działka jest zabudowana (ale chyba brak tych danych jest winą mojego powiatu 😉
Cześć,
od jakiegoś czasu mam problem z identyfikacją działek. Błąd jaki pokazuje mi wtyczka wygląda tak:
CRITICAL Wtyczka ULDK : Nie znaleziono działki – odpowiedź serwera: ‚-1 brak wyników’
W wyszukiwarce natomiast działka jest znajdywana bez żadnych błędów. Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?
Przedyskutowaliśmy problem drogą mailową, ale zostawię odpowiedź również tutaj, aby wszyscy byli świadomi problemów związanych z usługami powiatowymi:
Cześć,
problem występuje także na terenie powiatu pszczyńskiego.
Czy nie ma jakiejś takiej możliwości aby wtyczka po wykryciu błędu sama zamieniała współrzędne z XY na YX?
Dzisiaj nie mieliśmy problemów, aby zidentyfikować działki na terenie powiatu pszczyńskiego. Proszę spróbować po swojej stronie. W przypadku pytań proszę o kontakt mailowy: szkolenia@gis-support.pl
Czy niezidentyfikowane działki podczas wczytywania z listy są zapisywane w jakimś pliku tak by można było je zidentyfikować? Byłoby to mocno przydatne.
Planujemy dodanie możliwości eksportu do pliku csv. Informacja o nowej funkcjonalności, zapewne pojawi się w changelogu wtyczki. Póki co rekordy w tabeli z nieznalezionymi działkami, można skopiować, korzystając z kombinacji ctrl+c.
Dzięki za wtyczkę. Jest bardzo przydatna.
W jakim układzie jest NMT ? Kronsztad czy Amsterdam?
Doskonale, miło nam, że korzystasz z Wtyczki GIS Support. Numeryczny Model Terenu (NMT) jest produktem lotniczego skanowania laserowego (ALS) i został opracowywany w układzie współrzędnych PL–1992 oraz układzie wysokościowym PL-KRON86-NH (Kronsztad). Co do wdrożenia AMSTERDAM PL-EVRF2007-NH, to najlepiej zapytać GUGiK czy i kiedy może nastąpić transformacja danych, czy dopiero kiedy PL-EVRF2007-NH będzie obowiązywał w całej Polsce, tj najpóźniej do końca 2023 r.?
Cześć.
Czy w przyszłości w wyszukiwarce działek planujecie dodać funkcje wyszukiwania działek po warstwie liniowej?
Cześć,
Póki co dodanie tej funkcji do naszej wtyczki nie jest możliwe ze względów technicznych. Niemniej istnieje przysłowiowy sposób “naokoło” 🙂 Warstwę liniową można przerobić na punkty wykorzystując do tego narzędzie “Punkty wzdłuż geometrii”, dostępne z poziomu Algorytmów Processingu. Tworzy ono warstwę punktów rozmieszczonych wzdłuż linii w zdefiniowanych przez użytkownika odstępach. Taką warstwę można z kolei wykorzystać w ramach wtyczki GIS SUPPORT.
Efekt wizualny prezentuje się następująco:
Dzięki za ten sposób, przydał się
Po zastosowaniu pojawia się jednak problem z dużą ilością zapytań o działki i blokadą od GUGiK, ale jakoś daję radę, przełączam źródła internetu 🙂
Tam jest taka opcja „pomijaj duplikaty”. Wtyczka wtedy sprawdza, czy dana działka została już wyszukana i jeśli tak, to nie strzela do GUGiK. Więc ilość zapytań do GUGiK powinna być równa ilości działek do wyszukania. Od następnej wersji to będzie opcja domyślna.
Możesz podpowiedzieć gdzie jest ta opcja „pomijaj duplikaty” bo jakoś nie mogę jej zlokalizować.
Opcja pomijania duplikatów jest już opcją domyślną w narzędziu Wyszukiwarki Działek (Wtyczka GIS Support wersja 1.5). Nie trzeba dodatkowo niczego zaznaczać czy klikać.
Cześć
Po uruchomieniu wtyczki i pobraniu z listy (Wtyczka GIS Support) kilkudziesięciu informacji dla działek blokuje mi się qgis a wtyczka przestaje odpowiadać. Kolejna osoba pracująca ze mną (administracja rządowa) już ma także problem z wtyczką. Gdzie może być problem?
Cześć! na 99% dostałaś blokadę z GUGiK. Problem jest opisany na stronie wtyczki w dziale z często zadawanymi pytaniami (https://gis-support.pl/wtyczka-gis-support/). O północy jest czyszczona lista zablokowanych IP, więc już jutro będzie OK.
BTW: wczoraj Sejm przyjął nowelizację Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego. Po wejściu zmian w życie – nie będzie problemów z blokadami!
Niestety nowy element, w postaci pobierania rzędnych terenu nie działa na moim komputerze.
UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment
Traceback (most recent call last):
File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\tools.py”, line 47, in canvasReleaseEvent
height = self.parent.getSingleHeight(geom)
File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\gui\gugik_nmt_plugin_dockwidget.py”, line 136, in getSingleHeight
x, y = point.y(), point.x()
UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment
Cześć. Za kilka godzin wyjdzie poprawka (aktualizacja wtyczki), która usunie ten błąd. Póki co, rozwiązaniem na szybko, będzie korzystanie z wtyczki w projekcie w układzie innym niż PUWG 1992 (EPSG:2180)