Wtyczka GIS Support

„Wtyczka GIS Support” to wtyczka, której zadaniem jest uczynienie z QGISa jeszcze przydatniejszym narzędziem dla polskich użytkowników QGIS. Wtyczka zawiera narzędzia, które ułatwiają komunikację z usługami oferowanymi przez polskie instytucje (np. GUGiK).


Informacje:

 1. Strona wtyczki na plugins.qgis.org
 2. Strona wtyczki na GitHub
 3. Jak zgłaszać błędy i pomysły? Na GitHub lub w komentarzach na dole strony
 4. Sposób instalacji: z oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS

Jak zainstalować wtyczkę?

 1. Wtyczka jest dostępna w oficjalnym repozytorium QGIS.
 2. Wyszukaj „Wtyczka GIS Support” w Menadżerze Wtyczek (Wtyczki ➝ zarządzanie wtyczkami)
 3. Korzystaj!

Do niektórych funkcjonalności będziesz potrzebować Klucz GIS Support.

Film prezentujący działanie wtyczki GIS Support


Lista narzędzi wtyczki:

 1. Wyszukiwarka działek ewidencyjnych. Jest to narzędzie zbudowane na podstawie wtyczki „Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (GUGiK ULDK)” i pozwala na wyszukiwanie aktualnych działek ewidencyjnych poprzez usługę ULDK uruchomioną przez GUGiK. Dodatkowo jest możliwość wyszukiwania lokalizacji działek „historycznych”, czyli LPIS (bez możliwości pobrania geometrii)
 2. Baza WMS 2.0. Nowsza, lepsza wersja starej wtyczki „Baza WMS”. Jest to zbiór linków do popularnych, ogólnokrajowych usług WMS.
 3. GUGiK NMT – narzędzie wykorzystujące API NMT GUGiK do danych wysokościowych. Narzędzie pozwala na poznanie wysokości nad poziomem morza dla klikniętego miejsca, dopisanie danych o wysokości dla obiektów z warstwy punktowej oraz stworzenie wykresu wysokościowego wzdłuż narysowanej linii
 4. Narzędzie do szybkiego wczytania WMTS – narzędzie, dzięki któremu można szybko dodać WMTS z predefiniowanej listy (głównie usługi GUGiK). W ustawieniach można zdefiniować jak długo na dysku mają zachować się pobrane „kafelki” (maksymalnie miesiąc). Dzięki temu, raz pobrane kafelki z ortofotomapą, zostają na dysku, a ortofotomapa działa super szybko.
 5. Wyszukaj w Mapster – narzędzie, dzięki któremu, możemy wyświetlić listę starych map zgromadzonych w serwisie Mapster, których zasięg przecina się ze współrzędnymi wybranego punktu.

Changelog (informacje o zmianach):

 • 24.11.2020 – Opublikowanie wersji 1.8. Dodanie możliwości pobierania działek dla linii i poligonów.
 • 24.08.2020 – Wyszukiwanie działek przez proxy GIS Support, które jest na „białej liście” GUGiK.
 • 06.07.2020 – NMT: Poprawiona obsługa warstw z obiektami wieloczęściowymi (#7)
  ULDK: Eksport nieznalezionych działek ewidencyjnych do pliku CSV (#10)
  ULDK: Dodanie atrybutów do działek znalezionych na podstawie pliku CSV (#11)
  ULDK: Poprawiona obsługa działek z arkuszem w TERYT (#12)
 • 25.03.2020 – odświeżenie graficzne, dodanie narzędzia Mapster, dodano usprawnienia w narzędziu Baza WMS
 • 28.01.2020 – Hello World! Zaprzestanie rozwoju wtyczek na rzecz jednego, spójnego narzędzia.

GIS SUPPORT sp. z o.o.


SZKOLIMY

z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.

zobacz ofertę szkoleń


WSPIERAMY

świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie

dowiedz się więcej


PROGRAMUJEMY

mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS

dowiedz się więcej21 odpowiedzi na “Wtyczka GIS Support”

 1. Bartek S pisze:

  Co może być przyczyną, że przy próbie skorzystania z Państwa wtyczki zwracany jest następujący błąd:
  „Wtyczka ULDK : Nie znaleziono działki – odpowiedź serwera: ‚HTTP Error 403: Forbidden’ „?
  Wszystkie inne funkcje wtyczki działają (NMT, Baza krajowych usług WMS itd.). Dodatkowo mam możliwość pobierania działek za pomocą innej wtyczki – ULDK GUGiK.
  Jest to dziwne, bo wskazuje na to, że nie zostałem ‚zablokowany’ przez GUGiK. Błąd przewija się od kilku dni, niezależnie od wersji QGisa (3.4, 3.14, 3.16).

  • Basia pisze:

   Proszę zaktualizować Wtyczkę GIS Support do najnowszej wersji, która jest odporna na blokady GUGiK. Proszę również o podanie namiarów na działkę jaka zwróciła błąd. Najwygodniej będzie przesłać zrzut ekranu na szkolenia@gis-support.pl

 2. Piotr pisze:

  Cześć.
  Wielkie dzięki za tą wtyczkę. Odkąd zacząłem z niej korzystać geodeta jest mi potrzebny praktycznie tylko do dostawienia pieczątki. Mam jedno pytanie. Granice działek ewidencyjnych z powiatów nie pokrywają się w 100% z działkami z LPISa oraz tymi utworzonymi za pomocą narzędzia Identyfikacja ULDK. Co może być przyczynom i którym granicom ufać?
  https://i.postimg.cc/Hn8gHhQ0/Przechwytywanie.png

  • Michał pisze:

   Cieszę się bardzo.
   Jeśli dobrze rozumiem Twoje pytanie, to masz trzy różne przebiegi?
   1 – dane pozyskane bezpośrednio z powiatu,
   2 – LPIS,
   3 – wyniki z ULDK.

   To bardzo dziwna sytuacja, bo zasadniczo z ULDK (3) powinny przychodzić dane bezpośrednio z bazy PODGiK (1), chyba, że jakiś powiat nie ma możliwości udostępnienia danych wektorowych (są takie), to GUGiK uzupełnia ULDK za pomocą danych LPIS (2), ale to już się zdarza bardzo rzadko. W związku z tym nie powinno być możliwości pozyskania 3 różnych przebiegów.
   Generalnie ufałbym danym z powiatu, w drugiej kolejności ULDK (to powinny być te same dane), natomiast LPIS nie ufałbym w ogóle… Dla dobra wszystkich powinniśmy o LPIS zapomnieć:)

 3. Mariusz pisze:

  Czy planowane jest dodanie możliwości wyszukiwania wielu działek, ale nie z pliku. W podobnym sensie jak przy wyszukiwaniu pojedynczym, czyli wybieram sobie województwo, powiat, gminę i obręb, a na końcu wypisuję kilka działek np. po przecinku?
  Dodatkowo, czy istnieje możliwość identyfikacji, czy dana działka jest zabudowana (ale chyba brak tych danych jest winą mojego powiatu 😉

 4. Sławek pisze:

  Cześć,
  od jakiegoś czasu mam problem z identyfikacją działek. Błąd jaki pokazuje mi wtyczka wygląda tak:
  CRITICAL Wtyczka ULDK : Nie znaleziono działki – odpowiedź serwera: ‚-1 brak wyników’
  W wyszukiwarce natomiast działka jest znajdywana bez żadnych błędów. Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?

  • Basia pisze:

   Przedyskutowaliśmy problem drogą mailową, ale zostawię odpowiedź również tutaj, aby wszyscy byli świadomi problemów związanych z usługami powiatowymi:

   Należy zwrócić uwagę na fakt, że problem z identyfikacją występuje na terenie powiatu kluczborskiego.

   Główny Urząd Geodezji i Kartografii zajmuje się integracją danych z powiatów, część powiatów przekazuje do GUGiK dane z których wystawiane są usługi, a część tylko przekazuje dostęp do usługi, którą świadczy zewnętrzna firma. W przypadku powiatu kluczborskiego, usługę realizuje dla powiatu firma zewnętrzna. Okazuje się, że usługa powiatowa przyjmuje odwrotne współrzędne (YX zamiast XY), a wtyczka nie ma możliwości o tym wiedzieć.

   Przykład zapytania dla kluczborskiego z prawidłowym układem w XY, kończy się brakiem wyników:
   https://uldk.gugik.gov.pl/?request=GetParcelByXY&xy=444230.52738578274,345798.87977174856

   Jednak, gdy odwrócimy współrzędne, zapytanie, zwróci nam wynik, chociaż w rzeczywistości współrzędne wypadaj.ą na Atlantyku.
   https://uldk.gugik.gov.pl/?request=GetParcelByXY&xy=345798.87977174856,444230.52738578274

   W tej sytuacji można jedynie interweniować w kluczborskim PODGiKU, aby nakłonili firmę, która wystawia dla nich usługę, do poprawy kolejności współrzędnych. Niestety my, z poziomu Wtyczki GIS Support, nic więcej nie możemy zrobić.

 5. Sebastian pisze:

  Czy niezidentyfikowane działki podczas wczytywania z listy są zapisywane w jakimś pliku tak by można było je zidentyfikować? Byłoby to mocno przydatne.

  • Basia pisze:

   Planujemy dodanie możliwości eksportu do pliku csv. Informacja o nowej funkcjonalności, zapewne pojawi się w changelogu wtyczki. Póki co rekordy w tabeli z nieznalezionymi działkami, można skopiować, korzystając z kombinacji ctrl+c.

 6. Krzysiek S. pisze:

  Dzięki za wtyczkę. Jest bardzo przydatna.

  W jakim układzie jest NMT ? Kronsztad czy Amsterdam?

  • Basia pisze:

   Doskonale, miło nam, że korzystasz z Wtyczki GIS Support. Numeryczny Model Terenu (NMT) jest produktem lotniczego skanowania laserowego (ALS) i został opracowywany w układzie współrzędnych PL–1992 oraz układzie wysokościowym PL-KRON86-NH (Kronsztad). Co do wdrożenia AMSTERDAM PL-EVRF2007-NH, to najlepiej zapytać GUGiK czy i kiedy może nastąpić transformacja danych, czy dopiero kiedy PL-EVRF2007-NH będzie obowiązywał w całej Polsce, tj najpóźniej do końca 2023 r.?

 7. Krzysiek pisze:

  Cześć.
  Czy w przyszłości w wyszukiwarce działek planujecie dodać funkcje wyszukiwania działek po warstwie liniowej?

  • Rafal pisze:

   Cześć,

   Póki co dodanie tej funkcji do naszej wtyczki nie jest możliwe ze względów technicznych. Niemniej istnieje przysłowiowy sposób “naokoło” 🙂 Warstwę liniową można przerobić na punkty wykorzystując do tego narzędzie “Punkty wzdłuż geometrii”, dostępne z poziomu Algorytmów Processingu. Tworzy ono warstwę punktów rozmieszczonych wzdłuż linii w zdefiniowanych przez użytkownika odstępach. Taką warstwę można z kolei wykorzystać w ramach wtyczki GIS SUPPORT.

   Efekt wizualny prezentuje się następująco:

   • Krzysiek pisze:

    Dzięki za ten sposób, przydał się

    Po zastosowaniu pojawia się jednak problem z dużą ilością zapytań o działki i blokadą od GUGiK, ale jakoś daję radę, przełączam źródła internetu 🙂

    • Michał pisze:

     Tam jest taka opcja „pomijaj duplikaty”. Wtyczka wtedy sprawdza, czy dana działka została już wyszukana i jeśli tak, to nie strzela do GUGiK. Więc ilość zapytań do GUGiK powinna być równa ilości działek do wyszukania. Od następnej wersji to będzie opcja domyślna.

     • Karol pisze:

      Możesz podpowiedzieć gdzie jest ta opcja „pomijaj duplikaty” bo jakoś nie mogę jej zlokalizować.

     • Basia pisze:

      Opcja pomijania duplikatów jest już opcją domyślną w narzędziu Wyszukiwarki Działek (Wtyczka GIS Support wersja 1.5). Nie trzeba dodatkowo niczego zaznaczać czy klikać.

 8. Mag pisze:

  Cześć
  Po uruchomieniu wtyczki i pobraniu z listy (Wtyczka GIS Support) kilkudziesięciu informacji dla działek blokuje mi się qgis a wtyczka przestaje odpowiadać. Kolejna osoba pracująca ze mną (administracja rządowa) już ma także problem z wtyczką. Gdzie może być problem?

  • Michał pisze:

   Cześć! na 99% dostałaś blokadę z GUGiK. Problem jest opisany na stronie wtyczki w dziale z często zadawanymi pytaniami (https://gis-support.pl/wtyczka-gis-support/). O północy jest czyszczona lista zablokowanych IP, więc już jutro będzie OK.
   BTW: wczoraj Sejm przyjął nowelizację Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego. Po wejściu zmian w życie – nie będzie problemów z blokadami!

 9. Mmm pisze:

  Niestety nowy element, w postaci pobierania rzędnych terenu nie działa na moim komputerze.
  UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment
  Traceback (most recent call last):
  File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\tools.py”, line 47, in canvasReleaseEvent
  height = self.parent.getSingleHeight(geom)
  File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\gui\gugik_nmt_plugin_dockwidget.py”, line 136, in getSingleHeight
  x, y = point.y(), point.x()
  UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment

  • Michał pisze:

   Cześć. Za kilka godzin wyjdzie poprawka (aktualizacja wtyczki), która usunie ten błąd. Póki co, rozwiązaniem na szybko, będzie korzystanie z wtyczki w projekcie w układzie innym niż PUWG 1992 (EPSG:2180)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *