Wtyczka GIS Support

„Wtyczka GIS Support” to wtyczka, której zadaniem jest uczynienie z QGISa jeszcze przydatniejszym narzędziem dla polskich użytkowników QGIS. Wtyczka zawiera narzędzia, które ułatwiają komunikację z usługami oferowanymi przez polskie instytucje (np. GUGiK).

W razie pytań zachęcamy do kontaktu lub komentowania na dole strony


Jak zainstalować wtyczkę?

 1. Wtyczka jest dostępna w oficjalnym repozytorium QGIS.
 2. Wyszukaj „Wtyczka GIS Support” w Menadżerze Wtyczek (Wtyczki ➝ zarządzanie wtyczkami)
 3. Korzystaj!

Do niektórych funkcjonalności będziesz potrzebować Klucz GIS Support.

Lista narzędzi wtyczki:

 1. Wyszukiwarka działek ewidencyjnych. Jest to narzędzie zbudowane na podstawie wtyczki „Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (GUGiK ULDK)” i pozwala na wyszukiwanie aktualnych działek ewidencyjnych poprzez usługę ULDK uruchomioną przez GUGiK. Dodatkowo jest możliwość wyszukiwania lokalizacji działek „historycznych”, czyli LPIS (bez możliwości pobrania geometrii)
 2. Baza WMS 2.0. Nowsza, lepsza wersja starej wtyczki „Baza WMS”. Jest to zbiór linków do popularnych, ogólnokrajowych usług WMS.
 3. GUGiK NMT – narzędzie wykorzystujące API NMT GUGiK do danych wysokościowych. Narzędzie pozwala na poznanie wysokości nad poziomem morza dla klikniętego miejsca, dopisanie danych o wysokości dla obiektów z warstwy punktowej oraz stworzenie wykresu wysokościowego wzdłuż narysowanej linii

Film prezentujący działanie wtyczki GIS Support

Często zadawane pytania i znane problemy:

Wtyczka nagle przestała wyszukiwać działki

Wtyczka w wyszukiwarce działek oraz w narzędziu NMT wykorzystuje API GUGiK. GUGiK ma blokady przed nadmiernym wykorzystywaniem ich usług. Jeżeli dużo korzystałeś z narzędzi i wtyczka nagle przestała „odpowiadać” to prawdopodobnie Twój adres IP został dodany na „czarną listę” GUGiK. To nic strasznego. Problem najczęściej uwidacznia w się w momencie jak nie ma możliwości wyboru województw z listy (jak na poniższym rysunku)


Co z tym zrobić? Jak dalej żyć?

O północy lista się czyści i można działać dalej. Jeżeli masz możliwość to zmień swój adres IP, zmieniając dostęp do internetu… ustaw hotspot z telefonu, przełącz się na nową sieć i dla automatów GUGiK jesteś nową osobą.

 

 

 

GIS SUPPORT sp. z o.o.


SZKOLIMY

z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.

zobacz ofertę szkoleń


WSPIERAMY

świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie

dowiedz się więcej


PROGRAMUJEMY

mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS

dowiedz się więcej4 odpowiedzi na “Wtyczka GIS Support”

 1. Mag pisze:

  Cześć
  Po uruchomieniu wtyczki i pobraniu z listy (Wtyczka GIS Support) kilkudziesięciu informacji dla działek blokuje mi się qgis a wtyczka przestaje odpowiadać. Kolejna osoba pracująca ze mną (administracja rządowa) już ma także problem z wtyczką. Gdzie może być problem?

  • Michał pisze:

   Cześć! na 99% dostałaś blokadę z GUGiK. Problem jest opisany na stronie wtyczki w dziale z często zadawanymi pytaniami (https://gis-support.pl/wtyczka-gis-support/). O północy jest czyszczona lista zablokowanych IP, więc już jutro będzie OK.
   BTW: wczoraj Sejm przyjął nowelizację Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego. Po wejściu zmian w życie – nie będzie problemów z blokadami!

 2. Mmm pisze:

  Niestety nowy element, w postaci pobierania rzędnych terenu nie działa na moim komputerze.
  UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment
  Traceback (most recent call last):
  File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\tools.py”, line 47, in canvasReleaseEvent
  height = self.parent.getSingleHeight(geom)
  File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\gui\gugik_nmt_plugin_dockwidget.py”, line 136, in getSingleHeight
  x, y = point.y(), point.x()
  UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment

  • Michał pisze:

   Cześć. Za kilka godzin wyjdzie poprawka (aktualizacja wtyczki), która usunie ten błąd. Póki co, rozwiązaniem na szybko, będzie korzystanie z wtyczki w projekcie w układzie innym niż PUWG 1992 (EPSG:2180)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *