Wtyczka GIS Support

„Wtyczka GIS Support” to wtyczka, której zadaniem jest uczynienie z QGISa jeszcze przydatniejszym narzędziem dla polskich użytkowników QGIS. Wtyczka zawiera narzędzia, które ułatwiają komunikację z usługami oferowanymi przez polskie instytucje (np. GUGiK).

 


Informacje:

 1. Strona wtyczki na plugins.qgis.org
 2. Strona wtyczki na GitHub
 3. Jak zgłaszać błędy i pomysły? Na GitHub lub w komentarzach na dole strony
 4. Sposób instalacji: z oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS

Jak zainstalować wtyczkę?

 1. Wtyczka jest dostępna w oficjalnym repozytorium QGIS.
 2. Wyszukaj „Wtyczka GIS Support” w Menadżerze Wtyczek (Wtyczki ➝ zarządzanie wtyczkami)
 3. Korzystaj!

Do niektórych funkcjonalności będziesz potrzebować Klucz GIS Support.

Film prezentujący działanie wtyczki GIS Support


Lista narzędzi wtyczki:

 1. Wyszukiwarka działek ewidencyjnych. Jest to narzędzie zbudowane na podstawie wtyczki „Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (GUGiK ULDK)” i pozwala na wyszukiwanie aktualnych działek ewidencyjnych poprzez usługę ULDK uruchomioną przez GUGiK. Dodatkowo jest możliwość wyszukiwania lokalizacji działek „historycznych”, czyli LPIS (bez możliwości pobrania geometrii)
 2. Baza WMS 2.0. Nowsza, lepsza wersja starej wtyczki „Baza WMS”. Jest to zbiór linków do popularnych, ogólnokrajowych usług WMS.
 3. GUGiK NMT – narzędzie wykorzystujące API NMT GUGiK do danych wysokościowych. Narzędzie pozwala na poznanie wysokości nad poziomem morza dla klikniętego miejsca, dopisanie danych o wysokości dla obiektów z warstwy punktowej oraz stworzenie wykresu wysokościowego wzdłuż narysowanej linii
 4. Wyszukaj w Mapster – narzędzie, dzięki któremu, możemy wyświetlić listę starych map zgromadzonych w serwisie Mapster, których zasięg przecina się ze współrzędnymi wybranego punktu.

Changelog:

 • 25.03.2020 – odświeżenie graficzne, dodanie narzędzia Mapster, dodano usprawnienia w narzędziu Baza WMS
 • 28.01.2020 – Hello World! raprzestanie rozwoju wtyczek na rzecz jednego, spójnego narzędzia.

Często zadawane pytania i znane problemy:

 

 


GIS SUPPORT sp. z o.o.


SZKOLIMY

z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.

zobacz ofertę szkoleń


WSPIERAMY

świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie

dowiedz się więcej


PROGRAMUJEMY

mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS

dowiedz się więcejWtyczka w wyszukiwarce działek oraz w narzędziu NMT wykorzystuje API GUGiK. GUGiK ma blokady przed nadmiernym wykorzystywaniem ich usług. Jeżeli dużo korzystałeś z narzędzi i wtyczka nagle przestała „odpowiadać” to prawdopodobnie Twój adres IP został dodany na „czarną listę” GUGiK. To nic strasznego. Problem najczęściej uwidacznia w się w momencie jak nie ma możliwości wyboru województw z listy (jak na poniższym rysunku)


Co z tym zrobić? Jak dalej żyć?

O północy lista się czyści i można działać dalej. Jeżeli masz możliwość to zmień swój adres IP, zmieniając dostęp do internetu… ustaw hotspot z telefonu, przełącz się na nową sieć i dla automatów GUGiK jesteś nową osobą.

8 odpowiedzi na “Wtyczka GIS Support”

 1. Krzysiek pisze:

  Cześć.
  Czy w przyszłości w wyszukiwarce działek planujecie dodać funkcje wyszukiwania działek po warstwie liniowej?

  • Rafal pisze:

   Cześć,

   Póki co dodanie tej funkcji do naszej wtyczki nie jest możliwe ze względów technicznych. Niemniej istnieje przysłowiowy sposób “naokoło” 🙂 Warstwę liniową można przerobić na punkty wykorzystując do tego narzędzie “Punkty wzdłuż geometrii”, dostępne z poziomu Algorytmów Processingu. Tworzy ono warstwę punktów rozmieszczonych wzdłuż linii w zdefiniowanych przez użytkownika odstępach. Taką warstwę można z kolei wykorzystać w ramach wtyczki GIS SUPPORT.

   Efekt wizualny prezentuje się następująco:

   • Krzysiek pisze:

    Dzięki za ten sposób, przydał się

    Po zastosowaniu pojawia się jednak problem z dużą ilością zapytań o działki i blokadą od GUGiK, ale jakoś daję radę, przełączam źródła internetu 🙂

    • Michał pisze:

     Tam jest taka opcja „pomijaj duplikaty”. Wtyczka wtedy sprawdza, czy dana działka została już wyszukana i jeśli tak, to nie strzela do GUGiK. Więc ilość zapytań do GUGiK powinna być równa ilości działek do wyszukania. Od następnej wersji to będzie opcja domyślna.

 2. Mag pisze:

  Cześć
  Po uruchomieniu wtyczki i pobraniu z listy (Wtyczka GIS Support) kilkudziesięciu informacji dla działek blokuje mi się qgis a wtyczka przestaje odpowiadać. Kolejna osoba pracująca ze mną (administracja rządowa) już ma także problem z wtyczką. Gdzie może być problem?

  • Michał pisze:

   Cześć! na 99% dostałaś blokadę z GUGiK. Problem jest opisany na stronie wtyczki w dziale z często zadawanymi pytaniami (https://gis-support.pl/wtyczka-gis-support/). O północy jest czyszczona lista zablokowanych IP, więc już jutro będzie OK.
   BTW: wczoraj Sejm przyjął nowelizację Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego. Po wejściu zmian w życie – nie będzie problemów z blokadami!

 3. Mmm pisze:

  Niestety nowy element, w postaci pobierania rzędnych terenu nie działa na moim komputerze.
  UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment
  Traceback (most recent call last):
  File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\tools.py”, line 47, in canvasReleaseEvent
  height = self.parent.getSingleHeight(geom)
  File „C:/Users/Z0600054/AppData/Roaming/QGIS/QGIS3\profiles\default/python/plugins\gissupport_plugin\modules\gugik_nmt\gui\gugik_nmt_plugin_dockwidget.py”, line 136, in getSingleHeight
  x, y = point.y(), point.x()
  UnboundLocalError: local variable ‚point’ referenced before assignment

  • Michał pisze:

   Cześć. Za kilka godzin wyjdzie poprawka (aktualizacja wtyczki), która usunie ten błąd. Póki co, rozwiązaniem na szybko, będzie korzystanie z wtyczki w projekcie w układzie innym niż PUWG 1992 (EPSG:2180)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *