Dane do pobrania

Poniżej znajduje się lista źródeł danych GIS podzielonych na kategorie. Staramy się gromadzić informację o miejscach, które udostępniają dane w formie źródłowej. Można pobrać i wykorzystywać w swoich systemach, na zajęciach, gdziekolwiek (chyba, że licencja stanowi inaczej)

Zachęcamy do przeszukiwania i cieszenia się. 

Utrzymanie takiej listy jest czasochłonne, bo zmiany następują bardzo szybko. Jeśli zauważysz jakiś błąd, niedziałający link lub znacz inne świetne źródło: napisz w komentarzu, obiecujemy, że to sprawdzimy.

GRANICE ADMINISTRACYJNE

Granice województw, powiatów, gmin, obręby ewidencyjne, nadleśnictwa i wiele wiele innych głównie  z Państwowego Rejestru Granic

DANE ADRESOWE

Punkty adresowe z kilku źródeł w wektorze oraz garść informacji na temat geokodowania, czyli zamiany adresów na punkty XY

OPENSTREETMAP

Zestaw naszych artykułów na temat OpenStreetMap wraz z opisem sposobów pobierania danych w formacie wektorowym

Co robimy w GIS Support?

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe, dedykowane z QGIS oraz innego oprogramowania GIS

GIS.Box

Narzędzie do współpracy między specjalistami GIS i innymi profesjonalistami 

DZIAŁKI EWIDENCYJNE

Opis wszelkich możliwości związanych z wyszukiwaniem, pobieraniem i analizowanie działek ewidencyjnych dla Polski

BDOT10K

Baza Danych Obiektów Topograficznych w skali 1:10000 czyli dane wektorowe dla obszaru całego kraju w dokładności podobnej jak na mapie 1:10000.

DANE WYSOKOŚCIOWE

Granice jednostek statystycznych w kilku różnych podziałach. Linki do strony pobierania Głównego Urzędu Statystycznego

MAPY HISTORYCZNE

Opis znanych źródeł starych map. Głównie do pobrania w postaci skanów i do wykorzystania jako materiał porównawczy w różnych analizach

DANE STATYSTYCZNE

Granice jednostek statystycznych w kilku różnych podziałach. Linki do strony pobierania Głównego Urzędu Statystycznego

MAPY PODKŁADOWE

Lista firm i instytucji, które utrzymują różne mapy podkładowe do wykorzystania w projektach. Głównie na bazie danych z OpenStreetMap

MAPA KODÓW POCZTOWYCH

Mapa kodów pocztowych to baza danych zawierająca wszystkie kody pocztowe w Polsce w postaci graficznej reprezentacji zasięgów.

DANE ŚRODOWISKOWE

Od granic form ochrony przyrody przez zbiorniki wód podziemnych po promieniowanie. Zestaw linków do danych i geoportali wielu instytucji

BDOO

Darmowe, wektorowe dane dla całej Polski pochodzące ze zgeneralizowanej bazy BDOT10k. Bardzo ciekawy zbiór do celów kartograficznych

INNE DANE

Inne dane Vmapa poziomu 0. Zestaw danych wektorowych dla Europy i północnej Azji w skali ok. 1: 1000 000. Są to wszystkie dane, które nie zmieściły się do innych kategorii

83 odpowiedzi na “Dane do pobrania”

 1. alio pisze:

  Dzien dobry, szukam paczki z wektorowymi planami miejscowymi pod postacia gml lub shp dla M. st. Warszawy.

 2. Ewa pisze:

  Dzień dobry,
  czy istnieje możliwość podczytania w QGIS danych analitycznych dotyczących struktury władania danymi działkami – tak jak są udostępniane przez dane ośrodki poprzez wybrany webewid (tj. własność prywatna/ gmina/ starostwo/ skarb państwa)?

  Pozdrawiam

 3. Ewelina pisze:

  Dzień dobry, czy dane dotyczące Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 są dostępne w formie shp*?

 4. GZWP pisze:

  Skąd pobrać dane wektorowe o Głównych Zbiornikach Wód Podziemnych (GZWP)? Nie można pobrać tych danych z pgi.gov.pl, ponieważ linki nie działają. W geoportalu te dane też się nie wyświetlają.

 5. Nie maj już punktów adresowych w GUGIK ? pisze:

  Czy wiedzą Państwo skąd można teraz pobrać punkty adresowe i ulice dla całej Polski (tzw. gml) ?
  Wcześniejsze miejsce -> http://www.gugik.gov.pl/pzgik/dane-bez-oplat/dane-z-panstwowego-rejestru-granic-i-powierzchni-jednostek-podzialow-terytorialnych-kraju-prg już nie istnieje i strona odsyła tylko do gov.pl.

 6. Hubert pisze:

  Dzień dobry, czy są gdzieś dostępne pliki shapefile z siatką sekcji mapy w układzie 1965. Z góry dziękuję za pomoc.

 7. Ada pisze:

  Dzień dobry, czy są gdzieś dostępne pliki shapefile głównych rzek w Polsce lub poszczególnych województwach (interesuje mnie lubuskie, dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie)? Znalazłam zbiór wszystkich rzek dla Polski oraz województw, lecz chciałabym uniknąć wyprowadzania z nich na piechotę tylko ważniejszych cieków, które potrzebne mi są do stworzenia mapy 🙂 Z góry dziękuję za pomoc.

  • Basia pisze:

   Trzeba trochę pokombinować. Proponuję skorzystać zatem ze zgeneralizowanych danych. Baza Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO) to wektorowa (obiektowa) baza danych zawierająca lokalizację przestrzenną obiektów topograficznych wraz z ich charakterystyką. Treść i szczegółowość bazy BDOO odpowiada mapie ogólnogeograficznej w skali 1:250 000, gdzie zakres tematyczny obejmuje m.in. informacje o: sieci wodnej.

   Następnie dokonać klasyfikacji np. po nazwie lub szerokości cieku.

 8. Paweł pisze:

  Dzień dobry. Szukam danych dotyczących współrzędnych geograficznych przypisanych do kodu pocztowego.. Mam uprzejmą prośbę o pomoc w tym temacie.

 9. artur93m pisze:

  WItam

  Ponawiam pytanie z dołu, może pojawiły się jakieś nowe informację na ten temat, więc:
  Czy można skądś pobrać dane lokalizacyjne istniejących GPZ oraz planowanych ?

  Pozdrawiam

 10. Dekameron pisze:

  Wiecie może, skąd pobrać lokalizację zabytków nieruchomych i archeologicznych, tj tego co jest na mapach NID? Ofichalnie publikowane sa jedynie spisy w csv z adreami obiektów, ale bez konkretnych lokalizacji.

 11. AB pisze:

  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące sieci drogowej… Głównie chodzi mi o obszary zabudowane/niezabudowane na terenie Polski. Czy jest możliwość
  pozyskania tego typu danych a jeśli tak to gdzie takie dane mogę pozyskać? Wiem o istnieniu Banku Danych Drogowych prowadzonym przez GDDKiA, jednakże brak jest w sieci informacji dotyczących jak w praktyczny sposób skorzystac z serwisu.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Basia pisze:

   Najlepiej zwrócić się bezpośrednio do GDDKiA. Jeżeli szuka Pan obszarów zabudowanych, z definicji Prawa o ruchu drogowym, to GDDKiA jest dysponentem danych. Jeżeli jednak, wystarczą Panu dane o bardziej ogólnym charakterze, proszę sprawdzić warstwę PTZB w BDOT10k.

 12. kamil pisze:

  Dzień dobry, skąd mogę wziąć dane do pobrania dotyczące gleb np w województwie opolskim?

 13. Agnieszka pisze:

  Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy jest udostępniana w formie wektorowej mapa geologiczna Polski (w dowolnej skali, ale najbardziej interesowałaby mnie 1:200 000)?

  • Michał pisze:

   Jak mapa geologiczna to na pewno jej dysponentem jest Państwowy Instytut Geologiczny. Jestem przekonany, że tam znajdziesz najświeższą informację. Jak uda Ci się coś dowiedzieć to podziel się tutaj z nami wiadomościami:)

 14. kk pisze:

  Witam,
  czy znajdę tutaj jakiś sensowny zbiór danych z punktowych ze szpitalami ?

 15. Jakub pisze:

  Czy jesteście Państwo w stanie polecić mi portale, które publikują dane o pokryciu i użytkowaniu ziemi?

 16. TOM pisze:

  Dzień dobry,
  Szukam danych historycznych dotyczących autostrad i dróg ekspresowych w latach 2010-2013. Czy takie dane są jeszcze gdzieś dostępne. Potrzebuje ich do projektu na studiach.

  • Basia pisze:

   Dzień dobry, najlepiej skontaktować się z dysponentem danych – GDDKiA (Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad).

 17. Kasia pisze:

  znajdę gdzieś dane wejściowe, aby zwizualizować w GIS trasę Kanału Śląskiego, dane potrzebne na uczelnię 🙂 Pozdrawiam

 18. Weronika pisze:

  Dzień dobry, gdzie mogę sprawdzić aktualność ortofotomapy standardowej dodanej przez wtyczkę GIS support?

 19. Rafał pisze:

  Dzień dobry,
  od końca lipca dostępne są za darmo dan NMT, NMPR, ortofotomapy, BDOT10k. Czy mogę te dane wykorzystać do opracowania mapy na stronę internetową, np. w przypadku strony organizacji pożytku publicznego, szkolnej albo prywatnej? Czy komercyjnie też?
  Pozdrawiam
  Rafał

  • Basia pisze:

   Tak, z danych można korzystać bez ograniczeń. Zgodnie z informacją zamieszczoną na geoportalu, otwarte dane to także siła napędowa lepszych usług publicznych czy tworzenia nowych produktów biznesowych, a także źródło tworzenia nowych wartości. Proszę o kontakt, zajmujemy się również tworzeniem przeglądarek mapowych.

 20. Janek pisze:

  Dzień dobry,
  Skąd można pobrać dane wektorowe lub czy jest gdzieś dostępny WMS dla linii średniego napięcia w Polsce oraz stacji GPZ?

 21. Konrad pisze:

  Dzień Dobry!
  Potrzebuję dane wektorowe o sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce.

 22. AP pisze:

  Dzień dobry,
  szukam shapefile’a obszaru gór (Karkonosze i Izerskie). Chodzi mi o zasięg występowania. Z góry dziękuję 🙂

 23. Anna pisze:

  Dzień dobry, czy znajdę gdzieś aktualne dane przedstawiające drogi w woj.łódzkim?

  • Basia pisze:

   Dzień dobry,

   Warstwę dróg pobierzesz korzystając z wtyczki QuickOSM. Wskazujesz klucz=route, wartość=road, następnie w layer extent wskazujesz swoją warstwę z zasięgiem województwa łódzkiego. Uruchom zapytanie i poczekaj chwilę na wczytanie danych do QGIS. Warstwy tymczasowe możesz zapisać na swój komputer 😉

 24. Siwak pisze:

  Dzień dobry,
  mam pytanko odnośnie miejsca gdzie mogę pobrać dane dotyczące zasięgów intrenetowych telefonii komórkowych ?

  • Michał pisze:

   Zasięg internetowych telefonii komórkowych? To internetowych, czy komórkowych? 🙂 Sieci przeważnie takie dane publikują, ale bardzo nie chcą, żeby ktoś je pobierał. np tu: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu (wygląda jakby LTE było niepieską plamą, ale jak się zbliżeysz do obszarów leśnych to widać piksele, gdzie zasięgu nie ma)
   Urząd Komunikacji Elektronicznej takie dane będzie publikował od 01.01.2022 (o ile dotrwamy do tego czasu…)

   • Siwak pisze:

    Racja, źle sprecyzowałam pytanie 🙂 dostałam polecenie żeby wykonać taką mapkę z poszczególnymi zasięgami komórkowymi, żeby wyodrębnić miejsca w których tego zasięgu nie ma w ogóle. Są na to jeszcze jakieś inne opcję? Powiem szczerze, że w temacie ArcGISa jeszcze raczkuję ale szukam różnych rozwiązań 🙂

 25. Katarzyna pisze:

  Dzień dobry,
  A czy jest jeszcze jakieś miejsce, oprócz Głównego Urzędu i Kartografii skąd mogłabym wziąć współrzędne mostów?

 26. Marcin pisze:

  Dzień Dobry

  Czy jest możliwość pobrania aktualnej mapy torów kolejowych oraz stacji kolejowych w Polsce?

  Pozdrawiam

  • Basia pisze:

   Dzień dobry,

   Geometrię torów kolejowych oraz stacji pobierzesz z OSM (wtyczka QGIS – QuickOSM, key=railway, station).
   Natomiast PKP PLK prowadzi własny serwis http://mapa.plk-sa.pl, dostępny jest również serwis WMS PKP PLK http://mapa.plk-sa.pl:8080/geoserver/SILK/wms?

   • JS pisze:

    PLK przez jakiś czas miało włączony WFS z tymi danymi 🙂

   • GeoKicak pisze:

    Na czas pisania usługa nie działa pod podanym adresem

    • Basia pisze:

     W sprawach związanych z funkcjonowaniem serwisu prosimy o kontakt na adres:
     silk@plk-sa.pl

     • GeoKicak pisze:

      Dzięki za adres. Od przynajmniej 3 miesięcy jak akurat jest mi potrzebny to trafiam tylko na “Przepraszamy za utrudnienia. Serwis jest chwilowo niedostępny ze względu na trwające prace konserwacyjne. Prosimy spróbować ponownie później”, a pod portem :8080 “Nie udało się nawiązać połączenia z serwerem mapa.plk-sa.pl:8080”. Innymi słowy pewnie coś z GeoServer’em w 2.8.5 mają skopsane gdyż to samo się dzieje jak przez Geoportal próbuje załadować se tą usługę wms. Arc oraz Grass wyrzucają tylko “Nie powiodło się pobranie Capabilities: / Pobieranie Capabilities nie powiodło się: Connection refused”. Pewnie z MILK’iem na Intranecie siedzą to pewnie im wszystko gra i że coś padło na zewnątrz nie ogarniają.

 27. Anna pisze:

  dzien dobry, skąd można pobrać pliki z bonitacją gleb? Potrzebuję wykonać mapę z klasoużytkami dla gminy.
  dziekuję

  • Basia pisze:

   Dzień dobry, mapami glebowo-rolniczymi w skali 1:25000 i 1:100 000 zajmuje się odpłatnie IUNG w Puławach. Kontakt: mapy@iung.pulawy.pl. Natomiast, niektóre województwa publikują mapy glebowo-rolnicze w formie wms na swoich portalach np. Portal map glebowo-rolniczych i geologicznych (Geoportal Województwa Łódzkiego).

  • Mac pisze:

   Można też zakupić SHP w niektórych ośrodkach wojewódzkich.

 28. Iza pisze:

  Dzień dobry, czy jest możliwość pobrania danych wektorowych dla granic państw Europy?

 29. SG pisze:

  Potrzebuję granicę 49 starych województw z reformy 1975 r. w wersji wektorowej,

 30. Marzena pisze:

  Dzień Dobry, mam pytanie dotyczące danych o szlakach turystycznych, czy jest możliwość i skąd można pobrać dane ze szlakami turystycznymi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *