Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK)

Dostępna poprzez repozytorium GIS Support:

Zobacz jak dodać repozytorium do QGIS Instrukcja video.

Wtyczka umożliwia wprowadzenia parametrów wyszukiwanej działki ewidencyjnej (województwo, powiat, gmina, obręb, numer działki) i kliknięcie „Szukaj”. Wprowadzone paramenty zostaną wysłane do API ULDK administrowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W odpowiedzi zostanie zwrócona i wyświetlona geometria działki katastralnej. Źródłem danych są powiatowe usługi udostępniania danych przestrzennych (dla ok. 150 powiatów; stan na grudzień 2018). Dla reszty powiatów są to dane LPIS, które sukcesywnie są wypierane przez usługi powiatowe. Usługa ULDK jest zabezpieczona przed nadmiernym pobieraniem działek ewidencyjnych i jej działanie może być zablokowane przez system GUGiK.

Wtyczka powstała podczas realizacji projektu Geo4Work realizowanego wspólnie przez GIS Support wraz z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej.

W przypadków błędów w działaniu prosimy nas informować e-mailowo (wsparcie@gis-support.pl) lub poprzez komentarz na dole strony.

W celu pobrania wtyczki i poprawnego jej użycia:

 1. Dodaj repozytorium GIS Support do QGIS
 2. Wyszukaj wtyczkę w Menadżerze Wtyczek (Wtyczki -> zarządzanie wtyczkami)
 3. Uruchom wtyczkę klikając w ikonę.
 4. Szukaj i pobieraj działki!

FAQ:

dyskusja przeniosła się do komentarzy pod wpisem.

Changelog:

 • 09.08.2019 – wersja 1.9.1 – uruchomienie możliwości pobierania działek z warstwy punktowej oraz poprawki graficzne
 • 22.05.2019 – wyjście z wersji testowej (beta)
 • 24.04.2019 – wersja 1.7 – dodanie narzędzia „Identyfikacja ULDK”, która pozwala na pobranie działki na podstawie współrzędnych kliknięcia.
 • w międzyczasie: poprawki błędów i dostosowanie do danych
 • 07.12.2018 – Opublikowanie wersji beta wtyczki

GIS SUPPORT sp. z o.o.


SZKOLIMY

z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.

zobacz ofertę szkoleń


WSPIERAMY

świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie

dowiedz się więcej


PROGRAMUJEMY

mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS

dowiedz się więcej
36 odpowiedzi na “Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK)”

 1. Łukasz pisze:

  Dzień dobry,

  Wtyczka przestała działać. Przy otwarciu QGIS wyświetlany jest komunikat o o uszkodzeniu wtyczki.
  Przy próbie dodania warstwy WMS do mapy, pole przycisku się „wyszarza” i nic się nie dzieje.
  Werjsa QGIS 3.4.12.
  Problem pojawił się również na innych komputerach w firmie.

  Pozdrawiam
  Łukasz

  • Basia pisze:

   Dzień dobry,

   Nie odtworzyłam Pana problemu. QGIS 3.4.12, wtyczka ULDK 1.9.2
   1. Wyszukiwanie działek – działa
   2. Przycisk „Dodaj WMS KIEG do mapy” – działa (wyszarzenie następuje kiedy WMS został już dodany i znajduje się na liście warstw).

   Proszę o weryfikację wersji wtyczki ULDK, ewentualnie restart komputera. Jeżeli błąd się nadal utrzymuje – proszę o kontakt wsparcie.qgis@gis-support.pl

 2. Rhipidogorgia pisze:

  Dzień dobry,
  właśnie chciałam znaleźć w Qgis działkę ewidencyjną. Jednak pojawia się komunikat, aby wybrać arkusz. Działka ta nie wyświetla się w programie.
  Sprawdziłam na Geoportalu nr TERYT i okazało się, że jest tylko jeden arkusz.
  Chodzi o działkę gruntu nr 151, obręb Chorzępowo, gmina Sieraków.

 3. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry,
  Czy możliwe jest podawanie informacji z jakiej bazy pobrana jest działka, LPIS czy EGiB?

  Pozdrawiam,
  Krzysztof

 4. Paweł pisze:

  Czy wtyczka pozwala na wyszukanie i wizualizację kilku działek jednocześnie np. za pomocą wgrania pliku z numerami działek?

 5. Krzysztof pisze:

  Witam,
  Czy istnieje możliwość skonfigurowania wtyczki żeby zapisywała zawsze do jednego pliku lub do bazy? Dobrze by było gdyby przy tym jeszcze można było wybrać żądany układ współrzędnych.
  Poza tym rewelacja!

  Dziękuję i pozdrawiam.

  • Michał pisze:

   Cześć! Zdaje się, że używasz starej wersji wtyczki. obecna wersja to 1.8.x. Wtyczka od dłuższego czasu zapisuje wszystkie wyniki do jednego pliku. Zapis do bazy można spokojnie zrobić z poziomu QGIS. Co do układu współrzędnych – jeśli zdefiniujesz projekt QGIS np na układ 2000 strefa V to działki, mimo że pobiorą się w 1992, to wyświetlą się w układzie 2000. Dzięki za dobre słowo!

 6. Gienek pisze:

  Jestem amatorem i mam tylko jedno wymaganie mysle ze chyba glowne i jedyne dla amatorow

  1. znalesc swoja dzialke
  2. najechac kursorem na granice (najlepiej jakby kursor pod koniec byl ‚dociagniety’)
  3. odczytac w jakims normalnym formacie wspolrzedne gdzie jest kurson czyli np gdzie jest granica mojej dzialka
  4. odszukac sobie za pomoca nawet kiepskiego gps moja granice, punkt geodezyjny

  na razie umiem powlaczac wtyczki i zobaczyc zarys dzialki, niestety nie wiem jak dokladnie najechac jednoznacznie na krawedz dzialki i odczytac punkt.

  jak to sie robi?

  albo w ogole czy krawedzie urzedowe dzialek nie sa juz opisane punktami ze wspolrzednymi i nie powinny byc automatycznie widoczne

  Pozdrawiam

  • Basia pisze:

   1) W celu znalezienia działki najlepiej korzystać z wtyczki do QGIS (dostępnej w repozytorium GIS Support) – Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (GUGiK ULDK).
   2) Dane publikowane w formie WMS są jedynie obrazem (format rastrowy). Przyciaganie do rastra jest tematem złożonym. Opcje przyciagania w QGIS pozwalają na konfigurację snapowania jedynie do warstw wektorowych. Aby móc w ogóle ustawić przyciąganie do działki, najpierw należy pobrać jej geometrię. Skorzystaj z narzędzia „identyfikacja ULDK” dostępnego z poziomu wtyczki Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (GUGiK ULDK) https://gis-support.pl/wp-content/uploads/QGIS_identyfikacja_ULDK.png.
   Posiadając już geometrię działki sprawdzisz współrzędne wierzchołków korzystając z edytora węzłów. Pomocna moża okazać się rółwnież wtyczka Lat Lon Tools.
   3) Współrzędne kursora łatwo sprawdzić w QGIS https://gis-support.pl/wp-content/uploads/wspolrzedne_kursora.png Współrzędne mapy w miejscu kursora wyświetlają się zgodnie z bieżącym układem współrzędnych.
   4) Działkę łatwo wyeksportujesz w QGIS do formatu GPX (jako linię lub punkty), aby następnie wgrać punkty do urządzenia mobilnego. Możliwe jest również korzystanie z shp, chociażby w przypadku aplikacji DIVI mobile.

   Dane katastralne są udostępniane w formie usługi WMS, które podejrzysz w geoportalu oraz w programie QGIS.

   • Gienek pisze:

    Dziekuje Pani Basiu 🙂

    Edytor węzłów to jest chyba TO. Choć zeby go odszukac to potrzebowalem pliku pomocy. Rowniez udalo mi sie przeliczyc wspolrzedne z tych domyslnych na wgs. W sumie to nawet nie wiem jak nazywaja sie wspolrzedne domysle dla programu qgis instrukcja mowi o ukladzie metrycznym i ze sa lepsze od wgs. Wazne by kliknac na tabelke wezla wtedy pokazuje wiecej cyft po przecinku. Snapowanie wiec chyba nie jest potrzebne.

    Jesli moge zapytac.

    Czy sa jakies polecane aplikacje androidowe przez geodetow gdzie mozna wpisac/importowac te wspolrzedne metryczny albo wgs tak by sobie isc i znalesc punkt takie top 3 apek.

    Na ile tak pozyskana wspolrzedna jest zgodna z prawda, tzn. jak dokladna jest wspolrzedna odczytana z danych uldk, w sumie pewnie od lat 50tych nikt tam nic nie mierzyl wiec to wszystko chyba jest na podstawie jakichs zdjec lotniczych i tak na aby aby czy moze sie myle i odczytany punkt ma centymentrowa dokladnosc lub jest jakos zgodny z prawda urzedowo, jesli wbije sobie palik w odnaleziony punkt (zakladajac sprzet RTK) to jak blisko jestem prawdy o mojej granicy ?

    Udalo mi sie chyba tez znalesc pewien blad ale nie moge go powtorzyc wiec nie jestem pewien, gdy mialem juz na ekranie ksztalt dzialki, i niepotrzebnie kliknalem identyfikacje ulgik jakiejs kolejnej dzialki obok to wtedy gdy chcialem jeszcze raz sprawdzic wspolrzedne dzialki pierwszej to wspolrzedne byly lekko inne, troche mnie to zdziwilo, postaram sie to jeszcze zbadac w wolnej chwili

    Jeszcze raz dziekuje za porady. Fajna ta strona nawet dla laikow amatorow.

    • Basia pisze:

     Cieszę się, że mogłam pomóc. Polecam aplikację „Geoportal Mobile”, która umożliwia m.in. wskazanie punktu na podstawie współrzędnych w układzie PUWG 1992 lub WGS 1984. GPS na pokładzie smartfonów mają dokładność +/- 10m. Natomiast niektóre aplikacje np. map.it pozwalają podłączyć zewnętrzne urządzenie RTK.

     Dane ULDK są udostępniane przez powiaty, które są dysponentem danych. Wszelkie kwestie związane z geometrią działki należy zgłaszać bezpośrednio do powiatów. Kwestia dokładności jest związana z pomiarem wykonanym przez geodetę.

 7. Marek pisze:

  Dzień dobry,
  Moje uwagi z pierwszego testu ULDK:
  1. W usłudze LPIS bardzo przydatna była funkcja ‚Przecięcia LPIS’. Czy planujecie dodać tą funkcjonalność również do wtyczki ULDK?
  2. Pola wyboru w wyszukiwarce ULDK są małoczytelne, gdy przechodzi się pomiędzy polami klawiszem tabulatora. Zasadniczo nie widać w jakim polu znajduje się bieżący fokus wyboru.
  3. Po wyszukiwaniu działki, nie przybliża mnie do działki, tylko wyrzuca gdzieś daleko od niej (tak jak pisał Paweł w komentarzu z dnia 26 kwietnia 2019 o 12:17).

  • Michał pisze:

   1) Póki co nie. API wystawiane przez GUGiK nie ma takich możliwości…
   2) To są standardowe ustawienia biblioteki, z której zbudowany jest QGIS. Pojawia się tylko niebieskieobramowanie
   3) Dzięki za zgłoszenie błędu – oczekuj aktualizacji:)

 8. Paweł pisze:

  Po ostatniej aktualizacji po wyszukiwaniu działki, nie przybliża mnie do działki, tylko wyrzuca gdzieś w okolicach Nigerii. Ponadto wcześniejsza opcja wyszukiwania dodawała oddzielną warstwę dla każdej działki, i robiła ładny obrys po granicy. Teraz wrzuca wszystko do jednej warstwy i zamalowuje całą działkę poligonem. Dla mnie wcześniejsza wersja była bardziej użyteczna, rozumiem że dla kogoś może być inaczej. Czy jest możliwe dodanie jakiś opcji wtyczki, gdzie każdy mógłby sobie spersonalizować opcje wyszukiwania? Pozdrawiam.

 9. Aleksander pisze:

  Wtyczka nie wyszukuje działek po aktualnej numeracji w powiecie szczecineckim

 10. Marcin pisze:

  Dzień dobry,
  Wtyczce brakuje możliwości wyboru arkusza mapy, na której znajduje się działka w danym obrębie, np.
  Powiat: Poznań; Gmina: Poznań; Obręb: Chartowo; Numer działki: 4/1.
  Działka o tym numerze, w tym obrębie znajduje się na 7 różnych arkuszach mapowych.
  Nie można w ten sposób wyszukać konkretnej działki znajdującej się np. na ark. 33.
  Pozdrawiam,
  Marcin

  • Michał pisze:

   Faktycznie. Mamy pomysł jak to rozwiązać. W najbliższych dniach będzie nowa wersja wtyczki. Damy znać.

  • Michał pisze:

   Marcin – w naszym repozytorium jest wersja 1.5.5 wtyczki ULDK, która uwzględnia istnienie arkuszy. Przetestuj proszę i daj znać, czy jest w porządku

   • Marcin pisze:

    Jak powinna działać funkcjonalność wyboru arkusza ? Dla działki 306401_1.0007.4/1 jest kilka arkuszy i nie potrafię spowodować aby była możliwość wyboru w pozycji „Arkusz:”.

    • Kamil pisze:

     Wygląda na to, że dla tego powiatu usługa ULDK nie uwzględniła podziału obrębu na arkusze. Zgłosiliśmy to do dostawców usługi i w najbliższych dniach wybór arkusza dla tej działki powinien być już możliwy.

    • Kamil pisze:

     Niestety, okazało się, że powiat Poznań ogranicza liczbę pobieranych działek do jednej, przez co niemożliwe jest pobranie wszystkich działek o danym numerze dla różnych arkuszy. Obecnie nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Jednak – wtyczka umożliwia ręczne wpisanie pełnego kodu TERYT działki, więc jeśli zna Pan numerację arkuszy w danym obrębie, możliwe jest wyszukanie działki z konkretnego arkusza.

 11. Monika pisze:

  Dzień dobry,
  po wprowadzeniu adresu url i próbie połączenia. Otrzymuję następujący błąd:

  Błąd odczytu repozytorium: Dzialki_egib

  Odpowiedź serwera jest poprawna (200 OK), lecz nie zawiera metadanych wtyczek. Jest to najprawdopodobniej spowodowane przez proxy lub błędny adres URL repozytorium. Możesz skonfigurować ustawienia proxy w głównych opcjach QGIS-a.

  Proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *