Nowa wtyczka GIS Support: Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK) – beta

Dzisiaj ukazała się wersja beta wtyczki “Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK)”. Zobacz stronę domową wtyczki

Jedyną funkcjonalnością wtyczki jest możliwość wyszukiwania działek ewidencyjnych (po podaniu województwa, powiatu, gminy itd…). Zasadniczą różnicą w stosunku do wtyczki “Wyszukiwarka LPIS” jest źródło danych. Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK) korzysta z API udostępnionego przez GUGiK, które wykorzystuje (o ile jest taka możliwość techniczna i formalna) powiatowe bazy danych. Wedle zapewnień GUGiK, do usługi podpiętych jest obecnie 150 powiatów, a liczba ta szybko rośnie. Dane dla reszty powiatów to LPIS, który będzie wypierany nowopodłączonymi danymi bezpośrednio z powiatów. Jest to ta sama usługa, która jest wykorzystywana podczas integracji ksiąg wieczystych z geoportalem. Póki co dokumentacja nie jest oficjalnie dostępna – korzystaliśmy z informacji dostępnych tutaj.

 

Jak zacząć korzystać?

  1. Osoby, które mają już podpięte repozytorium do QGIS, powinny wejść do wtyczki -> zarządzanie wtyczkami, a następnie wyszukać wśród niezainstalowanych wtyczkę “Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK)”
  2. Jeżeli ktoś do tej pory nie korzystał z naszego repozytorium, zapraszamy do niniejszego artykułu: Repozytorium wtyczek GIS Support i powrót do punktu pierwszego

Wtyczka ta jest następcą wtyczki “Wyszukiwarka LPIS”, która nie będzie już aktualizowana i po ustabilizowaniu się API ULDK zostanie usunięta.

Co istotne: wtyczka powstała podczas praktyk studenckich, które studenci Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej odbywali w GIS Support w ramach projektu Geo4Work. Przeprowadzenie tych praktyk to była dla nas czysta przyjemność: miło jest obserwować zaangażowanych studentów, którzy posiadają dużą wiedzę merytoryczną, podczas bardzo praktycznych zajęć. Wynikiem tych zajęć jest wtyczka, którą oddajemy Państwu do szerokiego wykorzystywania.

Bardzo prosimy o informowanie nas o błędach (e-mail na wsparcie@gis-support.pl) i wypatrywanie aktualizacji wtyczki.


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń