Od kilku tygodni docierają do nas zapytania nt. niedziałającego linku w domenie geoportal.gov.pl, pod którym przez ponad dwa lata można było pobrać dane LPIS (Co to jest LPIS?) w paczkach (jedna paczka dla jednego powiatu). Co się stało z danymi LPIS?
Odpowiedź krótka: zniknęły. Już ich na stronie geoportal.gov.pl nie będzie. Link do artykułu z wypowiedziami Głównego Geodety Kraju
Odpowiedź dłuższa: Zacznijmy od tego: skąd te dane się tam wzięły, skoro instytucją odpowiedzialną za ten zbór jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa? Tu nic nie jest pewne, ale moim zdaniem, najbardziej wiarygodną wersją jest ta, że z powodu niepowodzeń z ZSIN (Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach), GUGiK potrzebował “sukcesu”, więc wziął działki ARiMR i zamieścił je na swoich stronach do pobrania… Nikt się jakoś tym nie chwalił, ale tysiące ludzi zaczęły z tego korzystać (nie zawsze będąc świadomym co to są za dane…). W tym roku posadę Głównego Geodety Kraju objął Pan Waldemar Izdebski, który znany jest ze swojego krytycznego podejścia po poczynań poprzedników. Przyzwolenie na wykorzystywanie LPIS jako substytutu EGiB było jednym z powodów tej oceny. “Zniknięcie” tych danych było więc kwestią czasu. Nikt się za nimi nie ujmie – wszak brak jakiejkolwiek podstawy do ich wykorzystywania…
I co teraz? Jak żyć?
Dane LPIS stały się częścią naszego GISowego światka. Mało kto był przygotowany na ich nagłe odejście, ale bez nich da się (a nawet trzeba) żyć.
Każdy kto potrzebuje jedynie podejrzeć dane katastralne, może skorzystać z geoportal.gov.pl lub WMS z Krajową Integracją Ewidencji Gruntów, gdzie dostępne są już dane z 366 powiatów. Na geoportalu w ostatnich tygodniach nastąpiła spora zmiana w zakresie WMS. “Czerwone działki”, słynne dane o charakterze katastralnym zostały “zniknięte” a ich miejsce zajęła Krajowa Integracja Działek Ewidencyjnych czyli kaskadowy WMS z danych powiatowych. To są dane bezpośrednio z powiatów, a więc najaktualniejsze i z prawowitego źródła). Pozostałe powiaty (to np takie, które ewidencję mają dalej w papierze) są uzupełniane z LPIS… Na bezrybiu i rak ryba. Link do szybkiego podglądu.
Gorzej jeśli ktoś potrzebuje wektorów. GUGiK uruchomił niedawno Usługę Lokalizacji Danych Katastralnych w postaci API (jeszcze brak oficjalnej informacji na ten temat). Jej działanie umożliwia między innymi tworzenie usług podobnych do tej: Integracja Geoportalu z Elektronicznymi Księgami Wieczystymi. Co to jest za usługa? Jest to kaskadowy WFS, czyli możliwość wykorzystania danych wektorowych bezpośrednio z powiatów. Obecnie w tej usłudze integruje się 150 powiatów (dużo! i liczba cały czas rośnie). Reszta uzupełniona jest z LPIS. Udostępnianie wektorów działek to temat bardzo drażliwy w powiatach z różnych względów, więc ta usługa jest/będzie limitowana i służyć będzie głównie do WYSZUKIWANIA a nie MASOWEGO POBIERANIA. Limity mają być dość niskie, ale jest możliwość pobrania geometrii działek. Dokumentacja ma zostać wkrótce udostępniona.
Nasza wtyczka “Wyszukiwarka LPIS” póki co działa (mamy kopię danych LPIS), ale wkrótce zostanie przepisana na ULDK z GUGiK. Dzięki temu wraz z przyrostem powiatów w usłudze GUGiK, użytkownicy wtyczki będą dostawiali zawsze aktualne dane.
Nasza ocena zmian: pozytywna z minusem.
Generalnie bardzo dobrze, że próbujemy wyplenić LPIS z powszechnego użytku, ale to powinno dziać się stopniowo i z większą (jakąkolwiek) akcją edukacyjną i informacyjną. Czy będziemy tęsknić za możliwością wyświetlenia całego powiatu w oprogramowaniu desktopowym? Nie bardzo, bo mało kto ma taką potrzebę (a Ci którzy mają, mogą się zgłosić bezpośrednio do powiatu – ta droga też ma być ułatwiona). API do wyszukiwania powinno załatwić sprawę dla większości zastosowań, o których mamy wiedzę. Na pewno nie będziemy tęsknić za opracowaniami planistycznymi i projektami technicznymi opracowanymi na podstawie LPIS.
Brak komentarzy
Dodaj komentarz