Po opublikowaniu przez nas wtyczki: Wyszukiwarka LPIS, pojawiły się pytania na temat danych, na których wtyczka jest oparta. Poniższy artykuł ma w skrócie wskazać różnice pomiędzy LPIS a EGiB.
Po pierwsze: LPIS to nie EGiB.
EGiB, czyli Ewidencja Gruntów i Budynków jest prowadzona przez starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu. Są to dane referencyjne, których jakość oraz sposób pozyskiwania określa ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne. Jest to podstawa działań geodetów (podziały, scalenia, mapy do celów projektowych, itp.) Jednostką prowadzącą ten rejestr jest najczęściej Powiatowy Ośrodek Geodezji i Kartografii i to on jest źródłem najnowszych danych z EGiB. Działki te można oglądać na
Brak jest spójnej bazy danych dla wszystkich powiatów. Obecnie realizowany jest projekt ZSIN (faza 1, faza 2), który ma taką bazę z danych powiatowych stworzyć. Ale kiedy to będzie gotowe dla WSZYSTKICH powiatów i na jakich zasadach zostanie upublicznione… tego nie wie nikt.
Stąd olbrzymia popularność danych LPIS – bazy prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co to są za dane? Jak Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, uruchomione zostały olbrzymie pieniądze na dopłaty bezpośrednie dla rolników. W celu rozdysponowania pieniędzy niezbędny był system informatycznych bazujących na danych ewidencyjnych dla całego kraju. W połowie ubiegłej dekady ARiMR, podjęła wysiłek scalenia danych ze wszystkich powiatów. Jako, że nie wszystkie powiaty prowadziły dane w sposób wektorowy, niezbędna była olbrzymia ilość dygitalizacji w krótkim czasie. Z tego powodu obniżona została wartość dopuszczalnego błędu lokalizacji punktów (do zdaje się 3m). Baza powstała, dalej jest prowadzona i aktualizowana (danymi z powiatów, danymi od rolników, danymi z “kontroli na miejscu”). Polecam tę prezentację, gdzie znajdziecie zdecydowanie więcej informacji. ARiMR przeważnie raz w roku przekazuje bazę LPIS do CODGiK/GUGiK, a stamtąd dane te wyświetlają się (jako czerwone działki) na geoportal.gov.pl oraz w dziale do pobrania.
Podsumowując.