AKTUALNE dane ewidencyjne z ponad 300 powiatów w jednej usłudze WMS. Tak, w Polsce.

Z barku alternatywy, wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić do “danych o charakterze katastralnym”, czyli słynnych “czerwonych działek” z geoportal.gov.pl (to taki wyrób czekoladopodobny zbudowany na bazie działek LPIS, zamiast prawdziwej ewidencji gruntów i budynków). Wszyscy też zdążyliśmy się przyzwyczaić, że GUGiK prowadzi projekty, które kosztują krocie, a efektów nie widać (ZSIN, K-GESUT, CAPAP…)

Tymczasem warszawska firma Geo-system (znana od lat m. in z punktowania działalności GUGiK oraz ze znanych i lubianych geoportali gminnych i powiatowych dostępnych pod adresem [nazwa_gminy_lub_powiatu].e-mapa.net), korzystając z możliwości jakie dają m.in standardy INSPIRE oraz polskie, prawo stworzyła portal polska.e-mapa.net. Jest to geoportal, na którym prezentowane są publicznie dostępne dane przestrzenne. Portal zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników ze względu na prostotę obsługi, szybkość działania oraz różnorodność danych.

Co zasługuje na szczególna uwagę, to 3 usługi WMS, które zostały niedawno opublikowane:

 

Są to usługi integrujące gminne (w przypadku zagospodarowania przestrzennego) oraz powiatowe (w przypadku ewidencji gruntów oraz uzbrojenia terenu) węzły infrastruktury przestrzennej. Dzięki temu pod jednym adresem mamy dostęp do super aktualnych (przeważnie aktualizacja następuje co 24h) danych z Ewidencji Gruntów i Budynków dla 301 powiatów (stan na 15.12.2017), co stanowi blisko 80% powiatów w Polsce. Pokrycie planami oraz siecią uzbrojenia terenów jest daleko mniejsze, co wynika z braku danych w formie cyfrowej oraz z dużej ilości JST do zintegrowania. Należy również pamiętać, że te usługi są bezpłatne, uruchomione przez komercyjną firmę. Nie codziennie firmy udostępniają swoją infrastrukturę oraz moce programistyczne na darmowe usługi. Chapeau bas!

Przechodząc do praktycznego wykorzystania:

  • po otwarciu adresu WMS w przeglądarce (np. poprzez kliknięcie w powyższe linki) otrzymujemy kilka bardzo ciekawych informacji: przede wszystkim mapę z aktualnym pokryciem usługą, dane kontaktowe, opis usługi oraz jej popularność liczoną w ilości zapytań w miesiącu
  • wszystkie 3 adresy możemy wczytać do QGIS w standardowy sposób. Każda z usług składa się z kilku dobrze opisanych warstw. Przykładowo Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów posiada 5 warstw: włączone powiaty, budynki, numery działek, działki ewidencyjne z powiatów oraz działki – uzupełnienie z LPIS (w powiatach, w których nie ma danych z EGiB można podczytać LPIS)

Uwaga!

  • w przypadku Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu dla niektórych powiatów (np. dla powiatu poznańskiego), warstwy z siecią elektroenergetyczną, gazową, wodociągową itp są puste. Wszystkie dane znajdują się w warstwie “sieci inne”. Prace ciągle trwają, stąd małe niedogodności.

Liczba węzłów IIP, które uczestniczą w integracji rośnie bardzo szybko. Firma Geo-system o wszystkim informuje na swoim blogu. Wartość tych danych jest nieoceniona. Dzięki temu przeglądanie danych gromadzonych w tych trzech rejestrach, dla znacznej części Polski jest proste i wygodne.

Wszystkie 3 adresy są dostępne do szybkiego wczytania do QGIS poprzez wtyczkę Baza WMS (źródło: “Geo-System (polska-e-mapa.net)”)

Nasza wtyczka “Wyszukiwarka LPIS” niestety nadal działa na bazie działek LPIS. W niedalekiej przyszłości zmienimy jej nazwę na “Wyszukiwarka działek ewidencyjnych” i w QGIS będzie można wyszukiwać aktualne działki. Jak taka możliwość się pojawi: napiszemy o tym.


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń