Dane demograficzne w siatkach kilometrowych od GUS

Główny Urząd Statystyczny posiada portal geostatystyczny. Można na nim tworzyć kartogramy i kartodiagramy na podstawie danych statystycznych gromadzonych przez GUS (Bank Danych Lokalnych, Powszechny Spis Rolny 2010 oraz Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011). Opis portalu znajduje się tutaj.

Na tym portalu znajduje się zakładka INSPRE, która ma zawierać informacje o danych objętych dyrektywą:

oraz o sposobach ich przeglądania/pobierania w postaci usług. Niestety, pobranie danych wektorowych z tej strony to nie lada wyzwanie i aby jemu sprostać niezbędna jest dużo silnej woli, samozaparcia i co najmniej doktorat z INSPIRE:) Sami pracownicy GUS wiedzą o tym i obiecują poprawę, ale póki co pobranie NTS 2010 w SHP to przedzieranie się przez gąszcz niezrozumiałych podstron. Sugerujemy, aby dane można było pobrać po kliknięciu w X w tabelach przedstawiających prezentowane dane.

 

Na szczęście siatka kilometrowa nie jest objęta dyrektywą, więc jej pobranie jest znacznie prostsze. Pod tym linkiem znajdziecie odnośnik do pliku (28 Mb, po rozpakowaniu ok 44 Mb) z siatką kilometrową w SHP. Jest to warstwa poligonowa składająca się z obiektów 1km x 1km z bardzo ciekawymi atrybutami:

  • klasyfikacje wg:
    • płci,
    • biologicznych grup wieku (0-14, 15-64, 65+),
  • współczynnik feminizacji.

Dane zostały opracowane w oparciu o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.

Na jej podstawie można tworzyć wizualizacje takie jak poniżej. Dane te mogą się przydać do wszelkich analiz rozmieszczenia ludności. Będziemy się starali uzyskać linki bezpośrednie do pozostałych danych, które są w dyspozycji GUS. Jak tylko się nam to uda to zamieścimy je w dziale “Dane do pobrania


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń