15.07.2019 r.
Dziś planowaliśmy wyłączyć wtyczkę LPIS, jednak ze względu na Wasze liczbe sugestie, które pojawiały się zarówno w prywatnych mailach skierowanych do nas jak i w komentarzach pod tym wpisem, postanowiliśmy wstrzymać się z tą decyzją.
-> Mamy już pomysł jak wykorzystać zgromadzone pomysły i zaktualizować wtyczkę ULDK o część funkcjonalności LPIS. Jak tylko będziemy mieli gotowe efekty dalszych prac, podzielimy się z wami informacjami.
28.06.2019 r.
15 lipca 2019 roku usuniemy z naszego repozytorium wtyczkę wyszukiwarka LPIS.
Będzie to tylko zmiana na lepsze, ponieważ wtyczka “Wyszukiwarka LPIS” zostanie zastąpiona przez “Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK)”
LPIS (Co to jest LPIS?) ma mnóstwo wad. W zasadzie, w kontekście wykorzystania jako bazy do wyszukiwania działek, jego jedyną zaletą jest to, że jest. LPIS jest nieaktualny i niedokładny. Od kilku miesięcy Główny Urząd Geodezji i Kartografii mocno promuje nowy sposób wyszukiwania działek: Usługę Lokalizacji Działek Ewidencyjnych (ULDK). Jak ona działa? W skrócie: po podaniu identyfikatora działki, możemy odpytać usługę o geometrię działki. Zapytanie nie trafi do centralnej bazy utrzymywanej w ramach geoportal.gov.pl, ale zostanie przekazane do systemu odpowiedniego powiatu, który wyśle do nas geometrię wyszukanej działki prosto z Ewidencji Gruntów i Budynków. A więc otrzymamy najaktualniejszą geometrię działki wraz z podstawowymi atrybutami. To jest duża zmiana jakościowa.
Czy wszystkie powiaty mają systemy, które są w stanie współdziałać z ULDK?
Nie, ale jest ich już ok. 300 (na ok 360) i liczba ta stale rośnie.
Skąd się biorą działki, dla powiatów, które nie są wstanie współdziałać z ULDK?
No niestety jeszcze z LPIS…
Jest jeden problem. Wtyczka “Wyszukiwarka działek ewidencyjnych ULDK GUGiK” nie posiada narzędzia do masowego pobierania działek na podstawie geometrii (narzędzie “przecięcia LPIS” we wtyczce “Wyszukiwarka LPIS”). Jest to spowodowane brakiem tego narzędzia w ULDK. Póki co go nie będzie.
W przypadku pytań i wątpliwości, zachęcamy do komentowania artykułu.
Geokoduję po LPIS po tym jak zgeokoduję w czymś co wykorzystuje min. ULDK. Nie bardzo czasem chodzi o cm dokładności tylko o umieszczenie w przestrzeni informacji. Jakoś na razie idzie. I statystyki wykorzystania usługi będzie miał GUGiK zacne. 😉
Nie będzie to zmiana na lepsze – ULDK nie ma archiwalnych danych i jeśli szukamy takich danych LPIS bywa niezastąpiony. 2/3 działek na wykazach z 2014-2019 się po ULDK nie geokoduje. Nowe działki nie są na starych zestawieniach. 😉
Hmmm to prawda. Masz jakiś pomysł na to w jaki sposób rozwiązać ten problem? Jak zwiększyć skuteczność wyszukiwania starych działek (w realu funkcjonują w końcu miliony dokumentów ze starą numeracją…), ale z ograniczoną możliwością pobrania “wadliwej” geometrii w wektorze? Może WMS o nazwie LPIS: dane historyczne i możliwość wyszukiwania dwuetapowego na zasadzie: jak nie znalazło w ULDK, to próbujemy w LPIS. Użytkownik dostałby komunikat: “Drogi użytkowniku – wpisany przez Ciebie numer działki obecnie nie istnieje, ale kiedyś taki był i znajduje się tu”…