QGIS News #3

 

QGIS 3

W instalatorze OSGeo4W dostępna jest już testowa wersja QGIS 3, aktualnie oznaczona numerem 2.99. Teraz każdy może przekonać się jakie zmiany zostały do tej pory wprowadzone przez programistów projektu. Aktualnie aplikacja nie odbiega znacząco wyglądem od wersji 2.x, ale większość zmian związanych jest z jej wnętrzem (o czym pisaliśmy m.in. w artykule o QGIS 3). Na poniższym screenie widać, że dostępny jest nowy Python oraz pakiet Qt.

Podczas instalacji pobieranych jest wiele zaktualizowanych bibliotek, w związku z czym najlepiej jest zainstalować aplikację w osobnym katalogu, niż inne instancje QGIS. Unikniemy w ten sposób problemów z konfliktem różnych wersji. Należy również pamiętać, że jest to tylko wersja testowa. QGIS jest w fazie intensywnego rozwoju i często mogą występować błędy oraz problemy z działaniem narzędzi. Z każdym kolejnym wydaniem testowym powinno być jednak coraz lepiej.

Pojawiły się również nowe informacje odnośnie terminów najbliższych wydań QGIS oraz czasu wsparcia wersji o wydłużonym wsparciu. QGIS 2.14, który aktualnie jest wydaniem LTR, będzie utrzymywany do czerwca br. Następnie, w okresie od czerwca 2017 do czerwca 2018 r. QGIS 2.18 przejmie ten status. Jednocześnie we wrześniu planowane jest wydanie QGIS 3.0, a po 4 miesiącach (czyli styczeń/luty 2018 r.) pojawi się QGIS 3.2, który również będzie LTR. Oznacza, to że przez pierwsze półrocze 2018 r. będą równolegle utrzymywane dwie wersje QGIS o wydłużonym wsparciu. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, ze względu na czas potrzebny do przetestowania i wdrożenia nowej, dużej wersji QGIS w instytucjach, które go używają.

Przychody QGIS w 2016 r.

QGIS jest postrzegany jako darmowa aplikacja rozwijana przez społeczność. Korzystanie z programu jest całkowicie darmowe, dozwolone jest również nieodpłatne jego modyfikowanie (o ile jest to zgodne z licencją GLP). Jednak aby tak duży projekt był ciągle rozwijany potrzebna jest wspólna praca wielu osób, w tym doświadczonych programistów oraz utrzymanie odpowiedniej infrastruktury. To oczywiście kosztuje i nie byłoby możliwe gdyby nie finansowe wsparcie społeczności. Projekt można wesprzeć na dwa sposoby. Darowizny (donations) skierowane są do pojedynczych użytkowników i możliwe jest wsparcie projektu (poprzez PayPal lub przelew na konto bankowe) dowolną kwotą, nawet jednym eurocentem. Program partnerski (sponsorships) przeznaczony jest dla firm oraz instytucji i zawiera kilka progów finansowych. GIS Support już od dwóch lat wspiera w jego ramach projekt, będąc brązowym sponsorem QGIS.

Andreas Neuman, skarbnik projektu, udostępnił dokument z analizą przychodów z obu wspomnianych źródeł. Wszyscy chętni mogą się z nim zapoznać. Szczególnie ciekawe wydaje się aspekt przestrzenny źródeł finansowania. W niedalekiej przyszłości powinien pojawić się pełny raport finansowy projektu za 2016 r. Postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom zawarte w nim informacje jak tylko zostanie on opublikowany.

Druga edycja grantów QGIS

Od zeszłego roku, część środków jakimi dysponuje projekt QGIS przeznaczana jest na program grantów. W jego ramach każdy chętny może zgłosić swój pomysł na rozwój QGIS, wraz z szacunkowym kosztem jego realizacji. Po zamknięciu listy uprawnieni członkowie społeczności głosują na wybrane przez siebie pozycje. Te, które otrzymają najwięcej głosów otrzymają odpowiednie dofinansowanie. W zeszłym roku, z 18 zgłoszonych projektów wybrano 3 na łączą kwotę ponad 20 tys. Euro. Jednym z nich było przygotowanie niezbędnych bibliotek i paczek dla QGIS 3 w instalatorze OSGeo4W. Jak można przeczytać na początku tego wpisu cel został już osiągnięty.

Więcej szczegółów odnośnie aktualnej edycji można znaleźć na blogu QGIS. Termin zgłaszania propozycji mija 19 marca.

Google Summer of Code 2017

Open Source Geospatial Foundation po raz kolejny zostało wybrane jako organizacja mentorska Google Summer of Code. Projekty, którym patronuje fundacja, w tym QGIS, mogą zatem zgłaszać swoje pomysły do realizacji w ramach tego programu. Na stronie temu poświęconej można znaleźć kilka propozycji, które mogą być wybrane przez studentów. Istnieje również możliwość zgłaszania się z własnymi pomysłami. Kilka osób już zgłosiło się jako chętni do uczestniczenia w realizacji wybranych projektów. Termin rejestracji zadań przez poszczególnych studentów mija 3 kwietnia. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja GSoC przyniesie społeczności QGIS wiele pożytku.

QGIS vs. ArcGIS

QGIS jest często porównywany z programem ArcGIS Desktop. Nie może to dziwić, ponieważ oba służą do zarządzania i wizualizacji danych przestrzennych, chociaż w wielu aspektach różnią się od siebie. W lutym pojawiły się dwa artykuły, które opisują obie aplikacje i wrażenia z ich użytkowania.

Pierwszy z nich (ArcGIS vs QGIS – 10 Most Important Differences Between ArcGIS and QGIS) omawia kilka wybranych cech w odniesieniu do obu produktów. Opisy są krótkie i wskazują, który z programów lepiej radzi sobie na danym polu. Warto zapoznać się również z komentarzami pod tekstem, które uszczegóławiają niektóre poruszone kwestie. W jednym przypadku nie w pełni możemy się jednak zgodzić z autorem omawianego wpisu. Wg nas możliwości kartograficzne QGIS są bardzo duże i nie odbiegają znacząco od konkurenta.

Drugi z artykułów (The right GIS tool for the job) został stworzony przez pracowników brytyjskiego Department for Environment, Food and Rural Affairs, odpowiednika naszego Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dotychczas instytucja ta, która operuje dużą ilością danych przestrzennych, wykorzystywała przeważnie rozwiązanie firmy ESRI. Od pewnego jednak czasu coraz więcej zadań realizowanych jest w QGIS. Warto zapoznać się z tekstem pracowników dużej instytucji, którzy funkcjonując długie lata w środowisku ArcGIS opisali swoje wrażenia z pracy w QGIS.

Tagi:

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń