QGIS News #4 kwiecień 2017

Już kilkukrotnie informowaliśmy o dacie wydania QGIS 3.0. Zawsze jednak zaznaczaliśmy, że nie są to oficjalne terminy. Ostatnio jednak zaktualizowany został oficjalny harmonogram kolejnych wydań wraz z długością wsparcia dla poszczególnych wersji. Zgodnie z nim pierwsze wydanie z serii 3.x pojawi się 29 września br. Jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, nie będzie to wydanie z długoterminowym wsparciem. To miano uzyska wersja 3.2. Nie pojawi się ona jednak po 4 miesiącach, jak to było do tej pory, lecz dopiero pod koniec czerwca 2018 r. Wynika to z chęci ustabilizowania nowej gałęzi rozwojowej projektu. Do tego czasu oficjalnym i rekomendowanym wydaniem, w szczególności w firmach i instytucjach, jest QGIS 2.

Warto również zwrócić uwagę na wydania LTR. W okresie przejściowym pomiędzy obiema gałęziami rozwojowymi dwukrotnie pojawi się sytuacja, w której status ten będą miały jednocześnie dwa wydania. 19 maja status ten otrzyma QGIS 2.18, jednak ciągle wspierany będzie QGIS 2.14, ostatnią jego wersją będzie 2.14.18 z 18 sierpnia 2017 r. Ponownie taka sytuacja będzie miała miejsce po wydaniu QGIS 3.2 w dniu 29 czerwca 2018 r., ponieważ QGIS 2.18 będzie otrzymywał poprawki do końca września 2018 r. Ma to na celu jak najpłynniejsze przejście pomiędzy poszczególnymi wydaniami, co jest szczególnie ważne w sektorze komercyjnym. Od wydania QGIS 3.2 nowe wersje pojawiać się będą zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, czyli co ok. 4 miesiące.

Zgodnie z powyższym harmonogramem, pod koniec miesiąca pojawiły się dwie wersje poprawkowe QGIS. Dla wydania LTR dostępne jest wydanie 2.14.13, natomiast najnowsza oficjalna wersja to 2.18.5. Aplikację można zaktualizować pobierając pliki ze strony projektu, poprzez instalator OSGeo4W (wersja Windows) lub przez odpowiednie repozytoria dystrybucji dla systemów Linux.

Zapewne większość użytkowników jest świadoma faktu, że nowy QGIS doczeka się nowego logo. Osoby zainteresowane szczegółami technicznymi mogą zapoznać się z jego dokumentacją. Można z niej pobrać oficjalne pliki graficzne w formacie wektorowym SVG lub rastrowym PNG. Znajduje się tam również opis typografii i szczegóły używanych kolorów.

Miło nam poinformować, że w zeszłym miesiącu GIS Support przedłużył udział w finansowaniu projektu QGIS za pośrednictwem oficjalnego programu partnerskiego. To już trzeci rok z rzędu kiedy bierzemy w nim udział i mamy status brązowego sponsora.

Również w zeszłym tygodniu ukazała się nasza nowa wtyczka do QGIS – Baza WMS. Postanowiliśmy ułatwić korzystanie z usług WMS dla polskich użytkowników QGIS poprzez zebranie ich w jednym, łatwym w użyciu narzędziu. Baza jest ciągle rozbudowywana, aktualnie skupiamy się na serwisach oferujących dane dla całej Polski, później postaramy się dodać adresy regionalne i lokalne. Więcej informacji można znaleźć na naszym blogu, a rozszerzenie dostępne jest z naszego repozytorium wtyczek QGIS.

Tagi:

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń