GIS Day 2014 – podsumowanie

W tym roku, jak i w latach poprzednich wzięliśmy udział w imprezach związanych z GIS Day. Tym razem można było nas spotkać w… Sosnowcu i w Poznaniu.

Podczas GIS Day w Sosnowcu, na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego Tomasz Nycz zaprezentował możliwości tworzenia fantastycznych map za pomocą QGIS. Używając danych z OSM i EU-DEM stworzył gigantyczną mapę Beskidów na pograniczu polsko-czesko-słowackim w formacie 1x3m. Obok niej pokazane zostały także: plan miasta, mapa topograficzna oraz zestaw map poglądowych powiatów – wszystkie utworzone w oparciu o QGIS oraz dane OSM. Ze szczegółami technicznymi powstawania takich map można się było zapoznać podczas prezentacji “Redakcja kartograficzna w QGIS – nowe horyzonty”.

DSCF4968

Natomiast w Poznaniu, Michał Drożdż wygłosił prezentację pt: “Integracja GIS z innymi systemami informatycznymi” oraz przeprowadził warsztaty z Geoservera. Celem prezentacji było zwrócenie uwagi na fakt, że GIS nie istnieje autonomicznie obok innych systemów informatycznych, które wdrożone są w przedsiębiorstwach (CRM, ERP itp…), tylko musi być z nimi ściśle zintegrowany, aby mógł przynieść wymierne efekty związane z ograniczeniem kosztów działania, zwiększeniem trafności podejmowania decyzji oraz zmniejszeniem ryzyk. Istniejące standardy OGC pozwalają na integrację kilku systemów GIS, ale stawiają istotne ograniczenia w integracji z innymi systemami (wydajnościowe, formaty danych itp.). Stąd wynika potrzeba zastosowania rozwiązań nie będącym standardem OGC, ale będącym w powszechnym użyciu w systemach informatycznych (m. in.TMS, GEOJSON).

Poniżej galeria kilku zbliżeń mapy w oryginalnej wielkości:

Tagi: , ,

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń