Co to jest EPSG?

Zagadnieniem koniecznym do skutecznej pracy w GIS jest poznanie sposobów radzenia sobie z układami współrzędnych prostokątnych płaskich oraz geograficznych. Wbrew pozorom, jednym z większych problemów z tym związanych jest nazewnictwo układów w różnych typach oprogramowania. Kody EPSG powstały w celu standaryzacji nazewnictwa i parametrów układów współrzędnych.

Standaryzacją układów współrzędnych z całego świata zajęła się organizacja European Petroleum Survey Group (EPSG).  Była to organizacja naukowa związana z europejskim przemysłem paliwowym, składająca się ze specjalistów z dziedzin: geodezji, miernictwa oraz kartografii pracujących przy poszukiwaniach ropy naftowej. EPSG opracowało EPSG Geodetic Parameter Set – bazę danych, w której zawarte są informacje o parametrach definiujących kształt Ziemi, elispoidach odniesienia, systemach współrzędnych geograficznych, odwzorowaniach kartograficznych, jednostkach miary, etc.

Organizacje te stworzyły i utrzymują bazę ok. 3 700 kodów EPSG, z których każdy przypisany jest do opisu parametrów konkretnego układu współrzędnych. Ułatwia to ich wyszukiwanie, organizację oraz dodawanie do systemów GIS. Dzięki temu unikamy problemów z nazewnictwem. Niezależnie na jakim oprogramowaniu pracujemy, ani w jakim języku musimy się porozumieć (czy to w pracy, czy pisząc artykuł) układ nazywany czasem:

  • PUWG 1992,
  • Poland CS92,
  • Państwowy Układ Współrzędnych Geodezyjnych 1992, lub nawet
  • Polski Układ Współrzędnych Geograficznych (sic!) 1992

Zawsze może być zdefiniowany jako EPSG:2180 (co jest definicją jednoznaczną). Wiadomo, o który układ chodzi.

[important]Podstawowym zastosowaniem kodów EPSG w QGIS jest szybkie nadawanie układu współrzędnych we właściwościach projektu przed rozpoczęciem pracy. Możliwe jest filtrowanie listy układów współrzędnych według EPSG. Odbywa się to poprzez wybranie z menu “Ustawienia–>Właściwości projektu—>Układy współrzędnych”. Po zaznaczeniu “Reprojekcji w locie” w rubryce “Filtr” wpisujemy kod EPSG wyszukiwanego układu, dzięki czemu na liście poniżej pozostaną pozycje odpowiadające kryterium wyszukiwania.[/important]

6

Reprojekcja w locie umożliwia wyświetlenie danych będących w jednym układzie współrzędnych, w projekcie, który ma zdefiniowany inny układ. Na przykład: możliwe jest wczytanie Shapefile zapisanego w WGS 84 (EPSG:4326) w projekcie, którego układ zdefiniowany jest jako PUWG 1992 (EPSG:2180) bez przeliczania współrzędnych i zapisywania ich do nowego pliku. Przed każdym odświeżeniem widoku mapy QGIS przelicza współrzędne automatycznie (co nieco spowalnia pracę programu). Nie zaleca się używania reprojekcji podczas wykonywania analiz (np. z użyciem narzędzi fTools).

Aby zapisać dane w zmienionym układzie, należy kliknąć prawym klawiszem myszy na warstwie i wybrać opcję “zapisz jako…”, a następnie wybrać interesujący użytkownika układ odniesień.

Układy odniesień w GIS w skrócie nazywane są:

  • SRS – Spatial Reference System
  • CRS – Coordinate Reference System

Pełna lista układów współrzędnych znajduje się pod tym linkiem – www.epsg-registry.org. Portal ten daje możliwość wyszukiwania układów według nazwy, lub jej części, według kodu EPSG, rodzaju układu oraz prostokąta definiującego zasięg geograficzny obszaru dla którego chcemy uzyskać listę dostępnych układów współrzędnych (BBOX). Tak więc wpisując “Poland” w wyszukiwarce otrzymujemy listę układów wraz z kodami EPSG dla obszaru polski:

1Po kliknięciu “view” uzyskamy dokładne informacje na temat parametrów układu , zasięgu, metod transformacji etc.

2Pełną listę układów i ich definicji zapisanych w powszechnie akceptowanych formatach udostępnia również portal www.spatialreference.org. Po wyszukaniu z listy interesującego nas układu współrzędnych (np. poprzez wpisanie Poland, lub kodu EPSG dla układu PUWG 1992 – 2180), możemy pobrać jego parametry w jednym z  formatów akceptowalnych przez oprogramowanie gis oraz bazy danych przestrzennych.

3Jakie jest praktyczne zastosowanie takiej wiedzy ? Otóż jeśli korzystając z  oprogramowania QGIS chcemy pracować w układzie współrzędnych, który (z jakiś powodów) nie występuje na liście dostępnych odwzorowań, możemy go samodzielnie dodać. Wiedząc, że oprogramowanie QGIS używa formatu oznaczonego jako Proj4 do opisu parametrów układu, klikamy na liście formatów w 3 pozycję, czyli – Proj4,  otrzymując w efekcie ciąg znaków opisujący dany układ w wybranym formacie:

[important]+proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=19 +k=0.9993 +x_0=500000 +y_0=-5300000 +ellps=GRS80 +units=m +no_defs[/important]

Następnie w oknie programu QGIS możemy zdefiniować układ korzystając z menu “Ustawienia” —>”Układ współrzędnych użytkownika

4

Następnie podajemy nazwę układu (w tym przypadku akurat PUWG 1992, który oczywiście w QGIS jest domyślnie) oraz wklejamy wcześniej skopiowaną definicję układu w formacie proj4, do rubryki “Parametry” i klikamy ikonę zapisu.

5

Dodany układ pojawi się na liście dostępnych odniesień w menu “Ustawienia —> Właściwości projektu —> Układ Współrzędnych (CRS)”. W oknie dialogowym możemy wybrać nowo utworzony układ, bądź wyszukiwać istniejące korzystając z kodów EPSG, wpisując je w rubrykę “Filtr”

[important]Należy zwrócić uwagę na dolną część okna dialogowego w której podawana jest definicja zaznaczonego układu w formacie typu proj4.[/important]

Kolejnym zestawem danych ułatwiającym pracę z kodami EPSG jest zestaw danych wektorowych dla całego świata który umożliwia wyszukiwanie układów oraz ich transformacji dla danego kraju, lub obszaru na mapie w naszym oprogramowaniu GIS. Zestaw ten dostępny jest tutaj.

Tagi: , ,

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń