Case Study: Związek Międzygminny Puszcza Zielonka
Pod koniec 2017 roku zmodernizowaliśmy system GIS w Związku Międzygminnym “Puszcza Zielonka”. Powstałą mapę interaktywną, która jest częścią projektu, można obejrzeć tu: mapa.puszcza-zielonka.pl
Związek realizuje m. in. projekty związane z budową kanalizacji w miejscowościach na obszarze gmin przynależących do niego. W ostatnich latach zrealizowano budowę kilkuset kilometrów kanalizacji, przepompowni i innych obiektów inżynieryjnych. Pracownicy ZM “Puszcza Zielonka” od kilku lat korzystają z GIS w celu prezentacji i wyszukiwania danych o przebiegu kanalizacji.
Tło projektu. Potrzeby.
Związek posiada olbrzymią ilość dokumentacji związanej z budową kanalizacji. Są to głównie mapy do celów projektowych oraz pliki CAD (przekonwertowane do formatów GIS). Mapy te w formie cyfrowej przechowywane były na współdzielonym folderze. Główne kwestie, które miał rozwiązać system GIS:
- szybki dostęp do danych (również w terenie)
- przekazanie mieszkańcom prostego narzędzia do przeglądania i wyszukiwania danych. (sporym problemem była obsługa zapytań od mieszkańców i odpowiadanie na pytania: gdzie będzie budowana kanalizacja, kiedy będzie można się przyłączać, jak będzie odległość od danej działki/adresu itp)
- promocja projektu
Sytuacja przed wdrożeniem.
Związek posiadał dane o przebiegu sieci (konwersja z CAD do GIS) umieszczone w bazie danych. Dane te były wyświetlane za pomocą WMS na prostej przeglądarce mapowej. Głównym problemem ówczesnego rozwiązania było:
- brak aktualnych danych ewidencyjnych w podkładzie,
- brak wyszukiwarki adresów,
- brak szybkiej i łatwej możliwości aktualizacji danych przestrzennych,
- brak wpływu na symbolizację danych,
- brak możliwości integracji danych z zewnętrznymi źródłami danych (np. WMS z geoportal.gov.pl)
- brak możliwości integracji danych z lokalnymi geoportalami,
Zastosowane rozwiązanie
Wspólnie zdecydowaliśmy się na wykorzystanie chmury do QGIS: DIVI.
- Dane zostały przeniesione z do DIVI
- Na bazie DIVI API budowana została nowa aplikacja webowa z pożądanymi funkcjonalnościami (wyszukiwarka adresów i działek ewidencyjnych) wraz z funkcjonalnościami administracyjnymi,
- W celu efektywnej pracy bezpośrednio na danych GIS, pracownicy zostali przeszkoleni z obsługi oprogramowania QGIS oraz DIVI Mobile
- Wyszukiwarka adresów została oparta o silnik Algolia (najlepsze możliwości w zakresie podpowiadania wyszukiwanych adresów)
- Wyszukiwarka działek ewidencyjnych została zbudowana w oparciu o API firmy Geo-system, która integruje dane ewidencyjne z całej Polski
Ryc. 1. Schemat aplikacji składowych zastosowanego rozwiązania.
Korzyści związane z zastosowaniem DIVI i dedykowanej aplikacji
- Pracownicy Związku Międzygminnego “Puszcza Zielonka” mają możliwość m. in. edycji danych o przebiegu kanalizacji oraz atrybutów wybudowanych obiektów z poziomu QGIS (poprzez wtyczkę DIVI QGIS Plugin), z poziomu aplikacji webowej (DIVI.io) lub poprzez aplikację mobilną.
- Zastosowanie QGIS znacznie poszerza możliwości analityczne (poprzez kreatory zapytań i wyszukiwarki) oraz edycyjne (import plików CAD, georeferencja skanów map do celów projektowych)
- Dane w QGIS mogą być integrowane z danymi z innych źródeł (np. WMS krajową ewidencją sieci uzbrojenia terenu)
- Pracownicy Związku mogą samodzielnie aktualizować dane o przebiegu sieci, które wyświetlają się w aplikacji webowej
- W dalszych planach jest:wykorzystanie WMS z danymi w celu konsultacji przebiegu sieci na gminnych geoportalach.
-
-
Aplikacja webowa. Widok ogólny
-
-
Aplikacja webowa. Widok przybliżony
-
-
Edytor danych w DIVI.io
-
-
Edycja danych w QGIS (WMS z GESUT w podkładzie)
-
-
Mapy do celów projektowych w podkładzie w DIVI Mobile
-
-
Identyfikacja danych w DIVI Mobile