Opis: Ścienna mapa operacyjna jest obowiązkowym wyposażeniem każdej komendy Państwowej Straży Pożarnej. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu mapę topograficzną, na której przy użyciu pinezek i chorągiewek zaznacza lokalizację punktów istotnych w działaniach straży pożarnej (np. lokalizacja jednostek ratowniczo-gaśniczych, szpitalne oddziały ratunkowe).
Problem: Mapy topograficzne wydawane przez Państwową Służbę Geodezyjną i Kartograficzną niestety nie nadążają za rozwojem gospodarczym i infrastrukturalnym. Dla niektórych obszarów nie wydano map nowszych, niż te opracowane w układzie współrzędnym “1965”. Wobec zmian w sieci drogowej, kolejowej i energetycznej, a także budowy nowych osiedli mapy te przestają spełniać swoją funkcję. Dodatkowo, coraz więcej jednostek straży pożarnej dysponuje danymi w formie cyfrowej i nanoszenie ich na mapę za pomocą pinezek jest ogromnym krokiem wstecz.
Rozwiązanie: GIS Support zajmuje się przygotowywaniem dedykowanych map z przeznaczeniem dla służb ratowniczych. Zakres danych prezentowanych na wydruku jest ustalany indywidualnie z klientem i obejmuje np. lokalizację jednostek PSP/OSP z oznaczeniem przynależności do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, szpitali i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, punktów czerpania wody, linii energetycznych z podziałem na napięcie. Mapy w zależności od potrzeb drukowane są na papierze lub płycie z tworzywa sztucznego zapewniającej większą trwałość. W proces tworzenia mapy mogą być zaangażowane lokalne jednostki OSP, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie jak największej zgodności treści mapy z sytuacją terenową. Redakcją mapy zawsze zajmują się osoby z praktyczną znajomością działalności służb ratunkowych.