Uniwersyteckie Repozytorium Danych Przestrzennych

1456050_1500062616942948_3459006112650727526_nOd kilku miesięcy współpracujemy z Sekcją Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpraca polega na organizowaniu warsztatów programistycznych dla zainteresowanych studentów oraz na wspieraniu studenckich inicjatyw związanych z GIS.

Jednym z problemów, na który studenci szczególnie zwracali uwagę był brak miejsca na dane przestrzenne pozyskane w ramach różnych zajęć terenowych oraz podczas własnych badań. Przeważnie, zbierane z dużym zaangażowaniem dane, kończyły w zakamarkach komputerów wykorzystane tylko raz.

Postanowiliśmy pomóc studentom stworzyć Uniwersyteckie Repozytorium Danych Przestrzennych. Jest to platforma do udostępniania i wizualizacji danych przestrzennych on-line. Dostępna dla każdego, za darmo. Dzięki URPD w bardzo szybki i łatwy sposób można załadować dane przestrzenne, nadać im styl i stworzyć własną mapę. Pozostali użytkownicy będą mogli te dane przeglądać, pobierać lub nawiązać kontakt z ich autorem.

URDP jest oparte o platformę GeoNode, która powstała właśnie z myślą o tworzeniu społeczności wokół danych przestrzennych oraz do ułatwiania pracy ludziom w ramach jednej organizacji. Studenci z koła wykonali niebywałą pracę tłumacząc GeoNode na język polski oraz przygotowując grafikę, regulamin. Teraz czeka ich jeszcze większa praca związana z zarządzaniem całym Repozytorium. Informacje na temat projektu pojawiać się będą na Fun Page URDP

Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu dużej grupy studentów URDP będzie się dynamicznie rozwijać. Obecnie nie ma tam zbyt wielu danych, więc zachęcamy do ich dodawania. Wkrótce większość naszych danych z działu “Dane do pobrania” będzie można podejrzeć w URDP.

Wierzymy, że wspomagając studentów poprzez umożliwienie im zdobywania wiedzy z zakresu GIS i zarządzania projektami, przyczyniamy się do rozwoju świadomości o wykorzystaniu GIS w Polsce.

GIS Support jest partnerem strategicznym URDP. Zapewniamy hosting oraz wsparcie merytoryczne i techniczne w zakresie działania aplikacji.

Tagi: ,

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń