Służebności przesyłu, czyli Fabian wspomaga pracę w terenie

Wszelkie historie z Fabianem w roli głównej są fabularyzowanymi opowieściami, które bazują na faktycznych wydarzeniach, ale zawierają pewne uproszczenia. Należy je traktować jako inspiracja do działania w GIS.Box, a nie instrukcję postępowania w codziennej pracy

Kolejne zlecenie to kolejna przygoda. Firma, w której pracuje Fabian bierze udział w projekcie budowy nowej linii elektroenergetycznej. Zadaniem firmy jest „załatwienie formalności” związanych ze służebnością przesyłu. Jest to bardzo skomplikowane zagadnienie, którym na szczęście Fabian nie musi się zajmować (tylko wspomagać proces)

Jako, że fantastycznie udało mu się zorganizować pracę na mapach przy analizie lokalizacji punktów handlowych, został poproszony o wsparcie procesu służebności przesyłu.

Jakie był proces? Członkowie zespołu Beaty, która pracuje głównie w terenie:

  1. otrzymali listę działek, przez które będzie przebiegać inwestycja
  2. ich zadaniem było namierzyć właścicieli, ustalić wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności i podpisać z nimi umowę (Fabian bardzo się cieszył, że nie musi tego robić…)

Bardzo szybko zostały zidentyfikowane problemy:

  1. Działek było ponad 2500… Wszyscy wiedzieli, że będzie potrzebny jakiś system IT do zarządzania informacją o tym,. Beata zaproponowała CRM, który znała, bo nie słyszała nigdy o GIS.
  2. Kierownik projektu wymagał comiesięcznego raportowania o progresie ustaleń.
  3. Zespół Beaty stwierdził, że będzie potrzebował map do pracy w terenie. Wszyscy obawiali się chaosu związanego z drukowaniem papierowych map i nawigowaniem po polach i lasach.

Fabian w sali konferencyjnej w jego ulubionym miejscu: za słupem, gdzie nikt go nie widział. Słuchał tylko jednym uchem, cały czas stukając w klawiaturę swojego komputera uśmiechając się podejrzanie.

Po mniej więcej 30 minutach poprosił o kabelek do rzutnika, podłączył do swojego komputera i zaczął pokazywać na rzutniku ekran swojego komputera.

Po kolejnych 30 minutach wszyscy wychodzili z salki konferencyjnej klepiąc Fabiana po plecach, kierownik ściskał mu dłoń, a Beata patrzyła jeszcze cały czas na swoje notatki z błogim uśmiechem, myśląc, że może jednak ten projekt będzie udany i w terminie…

Co zrobił Fabian?

Oczywiście użył GIS.Box jako narzędzia, dzięki któremu mógł poukładać procesy. Ale po kolei:

  1. W plikach, które otrzymał od Beaty znalazł .shp z przebiegiem budowy
  2. Wykorzystując Wtyczkę GIS Support pobrał wszystkie działki, które przecinają się z przebiegiem linii energetycznej
  3. Wgrał warstwy do GIS.Box, gdzie nadał im odpowiednią symbolizację oraz skonfigurował atrybuty.

Jakie zostały ustalone procedury?

  1. Wszyscy z zespołu Beaty dostali prawa edycji do Warstwy z działkami, oraz przeglądania do warstwy z przebiegiem sieci.
  2. Zostały ustalone warunki zmiany statusu z „Nowe” na „W trakcie” oraz na „Zakończone”.

Dodatkowo: Aplikacja Mobilna

Wszystkie osoby pracujące w terenie zainstalowały sobie aplikację GIS.Box Mobile, na której otrzymali dostęp do skonfigurowanej przez Fabiana mapy. Otworzyło to zupełnie nowe możliwości:

  1. Dodawanie zdjęć i notatek w terenie
  2. Nawigację do działek za pomocą aplikacji do nawigacji
  3. Geolokalizację w terenie
  4. Możliwość edycji atrybutów w terenie.

To jeszcze nie wszystko! Raportowanie

Wykorzystując moduł dodatkowy Raporty Fabian skonfigurował kilka podstawowych raportów dla managementu.

W dalszej przyszłości planowane jest podpięcie danych z GIS.Box do szerzej wykorzystywanego w firmie Systemu klasy Business Intelligence.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń