Quantum GIS. Tworzenie i analiza map. Bartłomiej Iwańczak.

imagesKilka miesięcy temu nakładem wydawnictwa Helion ukazała się ciekawa książka autorstwa Bartłomieja Iwańczaka : “Quantum GIS. Tworzenie i analiza map”. Muszę powiedzieć, że po pierwszym przekartkowaniu byłem dość zaskoczony nietypową formą graficzną książki. Wydaje się, że rycin, strzałek i śródtytułów jest więcej niż tekstu, ale już po przeczytaniu kilku stron okazało się, że jest to niezwykle przejrzysta forma do przedstawienia tematu.

Jest to książka bardzo ważna i potrzebna. Dlaczego? Bo zasypuje przepaść pomiędzy typowymi książkami o GIS a podręcznikami lub dokumentacjami do oprogramowania. “Quantum GIS. Tworzenie i analiza map” jest przeznaczona dla osób, którzy o GIS, a przez to i QGIS wiedzą nic, a chcieliby zaznajomić się z tą tematyką, nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Dzięki tej książce mogą to zrobić szybko i bezboleśnie. Nieocenionym atutem tej książki jest ograniczenie teorii do niezbędnego minimum, z nastawieniem na praktykę. Dzięki temu osoba, która nie miała pojęcia o GIS,  już po kilku godzinach pracy z książką, może pochwalić się własną mapą. Nieocenione jest to, że książka nie straszy. Częstym błędem jest przedstawianie multum możliwości użycia, bez pokazania ich w praktyce, przez co potencjalnemu użytkownikowi GIS wydaje się, że musi być to bardzo skomplikowana materia, gdzie zanim zobaczy się efekty, potrzebne są dziesiątki godzin zgłębiania tajników geografii i informatyki.

Książkę można polecić wszystkim na początek przygody z GIS. Teraz nie ma już usprawiedliwienia, że nie ma dobrej książki po polsku dla początkujących.

Dziękujemy Autorowi za przekazanie egzemplarza:)

Tagi: ,

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń