We wrześniu do głównej gałęzi rozwojowej QGIS zostało dodanych kilka dużych zmian zrealizowanych w ramach grantów QGIS, o których pisaliśmy w maju.
Największe zmiany związane są z pracą, jaką wykonał Martin Dobias. Dotyczy ona dodania możliwości wyświetlania danych przestrzennych w widoku 3D. Zgodnie z opisem aktualnie dostępne są takie funkcjonalności jak:
Zakończenie głównych prac programistycznych nie oznacza, że widok 3D jest wolny od błędów i w pełni funkcjonalny. Scalenie kodu do głównej gałęzi pozwala na jego przetestowanie przez szersze grono użytkowników i zlokalizowanie istniejących problemów.
Wizualizacja 3D nie jest niestety jeszcze dostępna w codziennej kompilacji QGIS 3 w instalatorze OSGeo4W. Wynika to z konieczności aktualizacji zależności, w szczególności frameworka Qt do wersji 5.9, który usuwa wiele wcześniejszych błędów powodujących zawieszanie się aplikacji. Chętni mogą spróbować skompilować QGIS samodzielnie z pomocą wskazówek autora.
Zakończone zostały prace nad stworzeniem bazy testów dla klas związanych z geometrią, czyli jednego z głównych komponentów wpływających na jakość samej aplikacji. Testy mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu stabilności całej aplikacji, szczególnie tak dużej i skomplikowanej jak QGIS. Pomimo, że celem było stworzenie samych testów, udało się jednocześnie zlokalizować wiele mniej lub bardziej uciążliwych problemów (powodujących m.in. zawieszanie aplikacji), które zostały poprawione.
Kolejnym tematem, który we wrześniu trafił do głównej gałęzi jest zwiększenie integracji QGIS z bazą PostGIS pod kątem obsługi grup transakcji. Aktualnie możliwe jest grupowanie warstw w ten sposób, że edycja jednej warstwy wpływa na inną. Pozwala to na szybkie odświeżenie wszystkich warstw w danej grupie w jednej transakcji, co znacząco przyśpiesza całą procedurę. W ramach grantu planowane jest rozbudowanie tego mechanizmu o kilka brakujących elementów. Same prace nie są jeszcze w pełni zakończone, jednak wgrane poprawki posłużą jako referencja do dalszych prac. Główny problem związany był z obsługą poleceń Cofnij/Powtórz dla takich transakcji. Wprowadzone zmiany dotyczą w tej chwili jedynie dodawania nowych obiektów, kolejne operacje są jeszcze w trakcie realizacji. Dodana została również obsługa powiadomień generowanych bezpośrednio z bazy danych umożliwiających odświeżenie warstwy nawet w przypadku gdy została ona zmieniona przez innego użytkownika.
Na zakończenie warto dodać, że już wcześniej zostało zakończone inne zadanie finansowane w ramach grantu QGIS dotyczące ujednolicenia kontrolek, a pozostałe tematu są w trakcie realizacji.