QGIS News #8 – 3 Konferencja Użytkowników QGIS w Nødebo

Po wakacyjnej przerwie wracamy z naszym cyklem informującym o tym co ciekawego dzieje się w środowisku QGIS.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem ostatnich dwóch miesięcy była 3 Konferencja Użytkowników QGIS, która odbyła się w dniach 2-11 sierpnia w duńskim Nødebo. Łącznie uczestniczyło w całym wydarzeniu ok. 120 osób z 29 krajów z aż 6 kontynentów. Jak zwykle spotkanie posłużyło również developerom na omówienie kluczowych decyzji dotyczących najbliższej przyszłości projektu oraz wspólnej pracy. Wydarzenie podzielone było na 3 części. Pierwsze dwa dni stanowiła główna konferencja dla użytkowników aplikacji. Druga część to 3 dniowy hackfest, w którym uczestniczyli programiści projektu. Ostatnie 4 dni to warsztaty pozwalające zapoznać się z różnymi możliwościami aplikacji.

Duża część prezentacji dotyczyła praktycznego wykorzystania QGIS w codziennej pracy. Zarówna jako głównego narzędzia jak i jednego z komponentów większych systemów. Uczestnicy mogli wysłuchać w jaki sposób QGIS wykorzystywany jest w takich zadaniach jak zarządzanie terenami zielonymi w miastach, modelowanie powodzi i terenów zalewowych, automatyczne mapowanie terenów z pomocą bezzałogowych urządzeń latających, pracy w terenie z danymi przestrzennymi, edukacji w dziedzinie systemów informacji przestrzennej oraz innych. W wielu przypadkach QGIS został wybrany ze względu na łatwą możliwość rozszerzenia możliwości o nowe narzędzia takie jak skrypty czy wtyczki automatyzujące lub upraszczające wykonywanie codziennych zadań oraz dużą możliwość stylizacji warstw wraz z komponowaniem złożonych wydruków.

Dużo można było się dowiedzieć o nadchodzącej wersji 3.0. Martin Dobias przedstawił postęp prac nad wizualizacją danych przestrzennych w 3D. Zadanie to jest realizowane w ramach grantu QGIS, o których pisaliśmy w maju. Ciekawe byo również wystąpienie dotyczące nowych możliwości w zakresie symbolizacji map. Można było się m.in. dowiedzieć, że w QGIS możliwe będzie tworzenie ruchomych pejzaży 🙂 Nyall Dawson opowiedział o kilku problemach na jakie mogą natknąć się użytkownicy QGIS 2 w momencie przejścia na wersję 3. Jego wystąpienie dostępne jest w serwisie youtube.

Osoby czekające na QGIS 3 muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na dużą liczbę zmian oraz wydłużony czas na wewnętrzne testy premiera została przesunięta o kilka miesięcy. Wg oficjalnej mapy drogowej nowa wersja ma pojawić się 8 grudnia. Dodatkowo, pierwszą wersją LTR (z długim wsparciem  technicznym) będzie QGIS 3.4, który pojawi się pod koniec lipca 2018 r. Wcześniejsze informacje sugerowały, że ma to być wersja 3.2. Patrząc jednak na coraz więcej informacji o nowych możliwościach i usprawnieniach jakie przyniesie QGIS 3 warto czekać. Niecierpliwym zawsze pozostaje możliwość jej instalacja z testowych repozytoriów QGIS lub instalatora OSGeo4W albo własna kompilacja ze źródła.

Na oficjalnym blogu QGIS można przeczytać artykuły opisujące poszczególne prezentacje wygłoszone na konferencji oraz przedstawiający pomysły dotyczące dalszego rozwoju projektu w przyszłości, aż do osiągnięcia międzygalaktycznej dominacji 🙂

Tagi:

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń