OpenData w praktyce na przykładzie działek LPIS.

Od naszej zaprzyjaźnionej firmy Biprowodmel, dostaliśmy bardzo fajną informację. Jeden z pracowników znalazł na Facebook informację na temat działek z LPIS do pobrania ze strony CODGiK, którą opublikowaliśmy niedawno. Okazało się, że akurat w tym samym czasie, w ramach jednego z projektów trzeba było przygotować listę działek, na których realizowany jest projekt (na potrzeby wypełnienia jakiegoś wniosku). Przygotowanie takiej listy zawsze było problematyczne z kilku względów:

  • problemy z PODGiK. Aby wystąpić o działki, trzeba mieć… listę z tymi działkami,
  • problemy techniczne (problemy danymi GIS w oprogramowaniu typu CAD)
  • problemy prawne związane z dostępem do informacji o działkach opublikowanymi jako usługi sieciowe. Istniały WMS (z geoportalu, powiatowe itp), ale zasady ich wykorzystania są niejasne, regulaminy mętne. (odwieczne pytanie: Czy działki z geoportalu można legalnie wykorzystywać na potrzeby projektu czy nie?)

Od teraz, dzięki udostępnieniu danych w wygodnym formacie (shapefile) i na jasnych zasadach (ponowne wykorzystanie informacji publicznej) można to zrobić niemal automatycznie w większości pakietów oprogramowania.

Dlaczego to takie ważne?:

  • praca jest zrobiona szybko i dokładnie,
  • wynik pracy nie jest wątpliwy pod kątem prawnym,
  • do wykonania tak prostego zadania nie potrzeba “zwracać się w wnioskiem”, ani zawracać głowy urzędnikom,

Cieszymy się.


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń