Nowa polityka cenowa w zakresie Google Maps API od 11.06.2018. Jak żyć?

UPDATE: Google zmieniło datę wprowadzenia nowych zmian na 16.07.2018

____________________________________________________________

Już 11.06.2018 zacznie obowiązywać nowa polityka Google w zakresie wykorzystania Google Maps API. Oficjalne wyjaśnienie Google znajduje się blogu Google, natomiast przewodnik dla dotychczasowych użytkowników znajdziecie pod tym linkiem: Google Maps Platform.

Poniżej kilka najważniejszych faktów:

  • dość trudne do zrozumienia reguły wyceny wielu rożnych API zostały uproszczone,
  • przy okazji uproszczenia taryfy ZNACZNIE zostały podwyższone ceny (o oburzeniu użytkowników można przeczytać w komentarzach do przywołanego przed chwilą wpisu na blogu lub w komentarzach pod artykułem na Geo Awesomness oraz na Twitterze).
  • poza podwyżką cen (która różnych użytkowników dotknie w różnym stopniu), zostanie wprowadzona konieczność podpięcia karty płatniczej pod konto Google. W razie przekroczenia limitu 200$ usług, za które nie będzie pobierana opłata, zostanie obciążona karta. Podpięcie karty może spowodować problem u użytkowników instytucjonalnych.
  • aplikacje, które do tej pory działają bez indywidualnego klucza, od-tej-pory obowiązkowego będą otrzymywały mapy ze znakiem wodnym z treścią: “for development purposes only” oraz z obniżoną jakością.

Co zrobić, gdy na Twojej mapie pojawią się napisy “for development purposes only” lub aplikacja przestanie działać poprawnie?

  1. Skontaktuj się z wykonawcą Twojej aplikacji mapowej w celu autoryzacji klucza i oszacowania ceny usług Google wedle nowego cennika.
  2. Jeżeli mieścisz się w limicie 200$ i podepniesz swoją kartę kredytową, to możesz dalej korzystać bezpłatnie
  3. Jeżeli koszt usług mapowych od Google okaże się nieakceptowalny – rozważ alternatywę. Napisz do nas na info@gis-support.pl lub zadzwoń pod 814511490. Doradzimy która z alternatywnych API i rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsza.

Google Maps doczekał się wielu alternatyw otwartych (głównie bazujących na danych OpenStreetMap) oraz komercyjnych. Część z danych można porównać na przeglądarce Miller Mountain (w prawym górnym roku jest przełącznik warstw)


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń