Narzędzie wyszukiwanie działek wzdłuż linii oraz w zasięgu poligonu już możliwe we Wtyczce GIS Support

Wtyczka GIS Support jest używana przez tysiące użytkowników QGIS. Bardzo dziękujemy za wszystkie informacje zwrotne, na temat jej działania (wysłane e-mailem lub poprzez zamieszczenie komentarza na stronie wtyczki). Dzięki temu wiemy, jakich narzędzi potrzeba Wam najbardziej. Wczoraj w oficjalnym repozytorium QGIS, pojawiła się nowa wersja wtyczki (1.8), która zawiera długo wyczekiwaną funkcjonalność:

Pobieranie działek dla linii i poligonu

Pobieranie działek z Usługi Lokalizacji Działek Katastralnych GUGiK z wykorzystaniem przecięcia, dla linii i poligonów. Innymi słowy można pobrać wszystkie działki, które mają punkt wspólny z liniami i poligonami w warstwie “jednym kliknięciem”.

Jak to działa?

W narzędziu Wyszukiwarka działek ewidencyjnych, należy wybrać zakładkę “Wyszukaj z Warstwy” i w liście rozwijalnej wybrać warstwę (punktową, liniową lub poligonową. Do tej pory była tylko punktowa). Rozwiązanie nie jest za szybkie (działki pobierane są pojedynczo z serwerów powiatowych), ale i tak oszczędza to mnóstwo pracy.

Może się zdarzyć, że w danym powiecie wyszukanie działek będzie niemożliwe. Jeżeli otrzymamy komunikat o braku wyniku, to zapewne z poziomu usługi ULDK, dane z wybranego powiatu są akurat niedostępne. Wtedy, zgłaszamy przerwę w dostępie do danych do Głównego Urządu Geodezji i Kartografii, który zajmuje się integracją danych z powiatów. Po interwencji, usługa znów działa.

Zachęcam do aktualizacji, wykorzystywania i informowania nas o błędach

 

Tagi:

6 odpowiedzi na “Narzędzie wyszukiwanie działek wzdłuż linii oraz w zasięgu poligonu już możliwe we Wtyczce GIS Support”

 1. Waldemar pisze:

  Dzień dobry. Mam taki problem, że od pewnego czasu przy identyfikacji działek ULDK kręci mi się w nieskończoność kółko i nie zwraca żadnych wyników. Dot. powiatu Janów Lubelski, ale testowałem też w innych. Macie jakiś pomysł?

 2. Natalia pisze:

  Czy jest możliwość wyszukania działek, które są wewnątrz poligonu? Przy zadanym poligonie generuje listę 309 działek i 40 nieznalezionych – są to działki które nie przecinają poligonu.

  • Michał pisze:

   To narzędzie działa na zasadzie intersect, czyli działki, które są wewnątrz poligonu też powinny się wyszukać. Jesteś pewna, że obiekt, którym “szukasz” działek, to poligon, a nie linia?

 3. Robert pisze:

  Pobieranie działek dla linii daje ‘od ręki’ to co wcześniej wymagało (również przy użyciu wtyczki GIS Support) sporego nakładu czasu i zastosowania 1-2 dodatkowych wtyczek QGISa. Teraz to sama przyjemność. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń