Forum BioGIS, Poznań 21-22.03.2019

logo

Serdecznie zapraszam do Poznania na VII Forum BioGIS. Jest to konferencja z długą tradycją, która skupia bardzo szerokie grono uczestników zainteresowanych systemami informacji przestrzennej w ochronie środowiska. BioGIS szczególnie cenię za praktyczne podejście do wykorzystania GIS. Cenię za to, że wywodzący się z nauk biologicznych organizatorzy traktują GIS jako narzędzie do codziennej pracy, a nie cel sam w sobie. Na Forum BioGIS pierwszy raz byliśmy w październiku 2015, gdzie tematem przewodnim były oceny oddziaływania na środowisko.

W tym roku Organizatorzy postawili poprzeczkę niezwykle wysoko. Hasłem przewodnim Forum jest: „Użytkownik GIS autorem własnych rozwiązań do zastosowań środowiskowych„. Temat konferencji odzwierciedla bardzo zauważalny trend: poziom wykorzystania (i świadomość korzyści) narzędzi GIS wśród specjalistów jest już tak wysoki, że narzędzia z rozwiązania „z paczki” przestają wystarczać. Wykonując coraz bardziej zaawansowane analizy i przekształcenia danych, użytkownicy szukają rozwiązań pozwalających na dostosowywanie narzędzi do własnych potrzeb, Innym, równie istotnym aspektem jest automatyzacja analiz oraz rozwój narzędzi webowych oraz mobilnych do „dzielenia się” danymi w ramach firmy lub projektu.

Obserwujemy ten trend również w GIS Support, gdzie na szkoleniach z QGIS, uczestnicy pytają o coraz bardziej zaawansowane zastosowanie programu oraz widzimy duże zainteresowanie szkoleniami z języka Python, dzięki któremu można tworzyć własne narzędzia w QGIS. Chcąc przybliżyć uczestnikom Forum to zagadnienie, dzięki uprzejmości Organizatorów, Piotr Pociask poprowadzi warsztaty „Python w QGIS”. Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z podstawami wykorzystania języka Python w QGIS. Po krótkim omówieniu podstaw języka oraz przedstawieniu QGIS API uczestnicy napiszą prostą funkcję do kreatora wyrażeń. Znajomość Pythona nie jest wymagana, ale mile widziana. Zapoznanie się z jednym z darmowych kursów Pythona on-line wystarczy, żeby uczestnik zdecydowanie bardziej skorzystał z warsztatów. Tworzenie funkcji do kreatora wyrażeń to dobra podstawa do dalszej nauki pisania własnych skryptów i wtyczek.

 

Zapraszam do udziału

Michał Drożdż

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń