Kolejną książką, którą miałem okazję przeczytać (dzięki uprzejmości Michała Rzeszewskiego) jest “Desktop GIS Mapping the planet with Open Source Tools”. Do przeczytania tej książki nie byłem wielkim zwolennikiem otwartego oprogramowania w GIS. Po jej przeczytaniu powoli zmieniam zdanie. Dzięki bardzo przystępnemu przedstawieniu tego typu oprogramowania – wiem o nim więcej. Książka jest spisem i przedstawieniem możliwości najbardziej znanych otwartych programów GIS ze szczególnym uwzględnieniem QGIS + GRASS.
Na książkę składa się 14 rozdziałów + 4 dodatki. Pierwsze sześć rozdziałów to standardowe przedstawienie zagadnień GIS – od definicji, przez modele danych do formatów. Dopiero w nastepnych rozdziałach znalazłem informacje, których poszukiwałem
Całość to ponad 340 stron potężnej dawki wiedzy napisana nieskomplikowanym angielskim, ze sporą ilością zrzutów z ekranu, a także fragmentami gotowego do użycia kodu. Myślę, że jest to obowiazkowa pozycja w bibliotece każdego, kto zajmuje się GIS. Takie małe kompendium wiedzy zawsze się przyda – do małych projektów nie opłaca się używać drogiego, komercyjnego oprogramowania, a dzieki tej publikacji łatwiej jest zacząć poznawanie każdego z wymienionych programów.