Instalator OSGeo4W czyli łatwe instalowanie gisowego oprogramowania

Jedną w wielu cech, którą Linux góruje nad Windowsami jest możliwość instalacji “z pakietów”. Użytkownicy linuxów mogą opuścić następny akapit, ponieważ chcę opisać użytkownikom windowsów ten system.

Instalowanie oprogramowania na windowsach może stanowić nie lada problem. Najpierw trzeba znaleźć w Internecie instalator danego programu, upewnić się, że jest to aktualna wersja, ściągnąć paczkę i zainstalować program. Jeżeli musimy zainstalować cały pakiet oprogramowania – może być to niewygodne. Na linuxach jednym w kilku sposobów instalowania oprogramowania jest tzw “instalacja z pakietów”. Posłużę się przykładem z Ubuntu: wystarczy wejść do “Menadżera pakietów Synaptic”, spośród tysięcy pozycji znaleźć interesujące nas oprogramowanie, zaznaczyć “ptaszek” przy nazwie i kliknąć instaluj. System sam znajdzie źródła programu w dostępnych repozytoriach, pobierze pliki i zainstaluje program. Jeżeli oprogramowanie nie jest popularne i nie ma go na liście, w menadżerze trzeba poszukać adresu repozytorium w Internecie i dodać go do źródeł oprogramowania w systemie. Od tej pory system sam będzie nas powiadamiał o aktualizacjach i dbał, aby wszystko “poinstalowało” się gdzie trzeba. Do prostego i szybkiego użycia rozwiązanie jest idealne.

Instalator OSGEO4W (dzięki Milenie jest już polska wersja strony OSGEO4W) jest przeniesieniem tego rozwiązania na systemy Windows dla oprogramowania open source GIS. Co należy zrobić, aby móc korzystać z takiego udogodnienia???

  1. Pobierz instalator OSGeo4W.
  2. Uruchom go.
  3. Wybierz Express Install lub Advanced Install i kliknij Next.
  4. Wybierz jeden lub więcej pakietów do instalacji i kliknij Next.
  5. Wybrane pakiety oraz potrzebne im zależności zostaną automatycznie pobrane i zainstalowane na dysku.

Polecam używanie Advanced Install. Dzięki temu możemy pobrać i zainstalować więcej wersji dostępnego oprogramowania i dodatki. Instalator przyda się także przy aktualizacji oprogramowania. W opcjach Advanced Install wystarczy zobaczyć, czy jest nowsza wersja, kliknąć i nacisnąć Next.

Poprzez instalator można także usuwać oprogramowanie.

Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość instalowania bibliotek. Jest to przydatne, kiedy korzystamy z wtyczek QGIS. Jeżeli podczas instalacji wtyczki dostajemy wiadomość, iż jakaś specjalna biblioteka jest potrzebna do instalacji wystarczy znaleźć ją w instalatorze, wybrać i zainstalować. Wtyczka na pewno zacznie działać – nie trzeba niczego szukać na własną rękę. Instalator zadba, aby wszystko zainstalowało się na swoim miejscu.

A teraz przykłady i obrazki

Rozwijalna lista dostępnego oprogramowania i bibliotek. Klikając w napisy, które wyróżniłem ramką, można:

  • Keep: zachować zainstalowany program
  • Skip: pominąć program
  • nr wersji np 1.7.0-8: zainstalować program

Z pakietów możemy zainstalować najnowsze wersje:

  • QGIS
  • GRASS
  • GDAL
  • MapServer
  • Apache
  • i wiele innych

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń