Granice administracyjne

Źródłem danych na temat granic administracyjnych dla terytorium Polski jest Państwowy Rejestr Granic (PRG). Jest to zbiór udostępniony „bez opłat” i można go pobrać ze strony Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Link do rozporządzenia w sprawie PRG

Aktualnie do pobrania jest 5 plików

 1. PRG – jednostki administracyjne (374 MB, Shapefile)
 2. PRG – jednostki administracyjne (531 MB, GML)
 3. PRG – granice specjalne (820 MB, Shapefile)
 4. PRG – granice specjalne (1,28 GB, XML)
 5. PRG – punkty adresowe (791 MB, GML) o których więcej tutaj

 

PRG – jednostki administracyjne

W paczce znajduje się 6 plików SHP z granicami (kodowanie UTF-8, EPSG:2180).

Dla wygody zamieszczamy 6 odrębnych plików. Data pobrania z GUGiK: 8-08-2019.

Granice są bardzo szczegółowe, obiekty mają tysiące werteksów, przez co są to pliki duże i ciężkie. Do wielu celów potrzeba danych zgeneralizowanych (o mniejszym skomplikowaniu geometrii). Polecamy artykuł o generalizacji danych z zachowaniem topologii w QGIS.

Granice gmin, powiatów i województw nadają się do tworzenia kartogramów z danymi np. z banku danych lokalnych z GUS.

 

PRG – granice specjalne

Uwaga! Po rozpakowaniu granic specjalnych w formacie shapefile paczka waży 1,32 GB.

Podobnie jak w przypadku granic jednostek administracyjnych, przygotowaliśmy wygodne paczki. Data pobrania ze strony GUGiK: 8-08-2019

Granice krajów Europy i świata

Dobrym źródłem jest Eurostat (link do strony pobierania danych). Dla niecierpliwych: szybki link do paczki z poligonami z krajami świata z Eurostat: Pobierz granice (ok 14 Mb).

 

GIS SUPPORT sp. z o.o.


SZKOLIMY

z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.

zobacz ofertę szkoleń


WSPIERAMY

świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie

dowiedz się więcej


PROGRAMUJEMY

mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS

dowiedz się więcej 

45 odpowiedzi na “Granice administracyjne”

 1. Daria pisze:

  Czy są gdzieś stworzone style symbolu wypełnienia poligonu (wektorem) w postaci naprzemiennych pasków ? Chodzi o wypełnienie terenów zabudowy zagrodowej w postaci pasków żółtych i brazowych? I tak samo mam problem z podkładem do projektu- w starostwie pobrałam mapę zasadniczą na licencji ale dopiero w domu zauważyłam ze jest przycięta do granic wsi, a mi zależy na niewielkiej otoczce granic wsi w postaci wystającej mapy zasadniczej. Da się coś z tym zrobić czy kolejny raz trzeba składać wniosek o mapę zasadniczą w starostwie powiatu?

 2. Monika pisze:

  Gdzie znależć warstwy w postaci plików shp z budynkami, drogami, rzekami, obszarami chronionymi (parkami narodowymi lub krajobrazowymi), wodami, lasami? Chodzi o wszystko, co może się znajdować na danym terenie, aby jak najlepiej przedstawić stan obecny danej miejscowości. (może być dla całej Polski , to potem tylko będę musiała przyciąć do swojego terenu).

  • Michał pisze:

   To nie takie proste. Budynki drogi rzeki itp najlepiej pobrać z OSM poprzez QuickOSM. Formy ochrony przyrody są do pobrania ze strony GDOŚ. Nie ma jednego źródła danych, z którego można pobrać „wszystko co znajduje się na danym terenie”. Zdecydowana większość danych jest dostępnych tylko do wglądu a nie do pobrania. Polecam przeklikać się przez wszystkie warstwy geoportal.gov.pl – to najlepsze źródło wiedzy. Jesteś pewna, że potrzebujesz wszystkiego w wektorze?

 3. Z pisze:

  Cześć, czy znajdę gdzieś mapę tylko województwa małopolskiego z podziałem na powiaty?

  • Basia pisze:

   Cześć, najprościej będzie po prostu przefiltrować warstwę z powiatami, tak aby zawierała tylko te z województwa małopolskiego. Wystarczy posłużyć się wyrażeniem „jpt_kod_je” LIKE ‚12%’ (ponieważ ’12’ to kod województwa małopolskiego). Alternatywnie można wykonać zapytanie przestrzenne, mając dodaną do QGIS również warstwę z województwami 😉

 4. Sylwia pisze:

  Dzień dobry,

  potrzebuję mapę Warszawy z podziałem na dzielnice administracyjne w formacie shp. Czy tutaj znajdę taką mapę?

  Pozdrawiam,
  Sylwia Serwach

 5. Karolina pisze:

  Czy można uzyskać plik z granicami administracyjnymi miejscowości w formacie shp?

  • Basia pisze:

   Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie prowadzi granic administracyjnych miejscowości. Zagadnienie leży w kompetencji Gmin. Natomiast, bardzo możliwe, że granica, której Pani poszukuje będzie tożsama z granicami jednostek czy obrębów ewidencyjnych.
   Obszary miejscowości zostały opracowane podczas prac nad BDOT10k – warstwa ADMS_A (póki co są to dane płatne).

 6. Gosia pisze:

  Czy są gdzieś dostępne dane linii granicznej, ale bez uwzględniania pasa morskiego (podobne dane jak Państwo.shp, ale bez morza)?

  • Basia pisze:

   Korzystając z tego samego źródła danych – jednostek administracyjnych (Państwowy Rejestr Granic), najprościej będzie połączyć obiekty w warstwie wojewodztwa.shp Należy jednak zwrócić uwagę na artefakty, wynikające z niespójności topologicznej, wewnątrz warstwy z województwami. Wystarczy po prostu usunąć nadmiarowe węzły 😉

 7. Igor pisze:

  Dzień dobry,

  Chciałbym w swojej pracy inżynierskiej dokonać porównania w postaci kartogramów dla poszczególnych dzielnic miasta Częstochowy. Czy jest miejsce skąd mógłbym pobrać dane stanowiące dzielnice miasta w postaci shapefile? Załączony u Państwa plik – jednostki ewidencyjne jest na poziomie miasta, a z kolei obręby ewidencyjne – na znacznym poziomie szczegółowości

  • Basia pisze:

   Cześć! Analogicznie do wcześniejszego pytania o sołectwa, granice dzielnic miasta znajdują się w kompetencjach danego miasta i nie są udostępniane w centralnych repozytoriach danych.

 8. Seba pisze:

  Witam, czy dostępne są gdzieś dane poligonowe w formacie shp dla obszarów leśnych? Chodzi mi dokładnie o dane oddziałów leśnych pod zarządem PGL LP oraz poza PGL LP? W Banku danych o Lasach są tylko usługi OGC, a potrzebuję plików shp.

  PzdR!

 9. _dawidovsky_ pisze:

  Mam pytanie, skąd mogę pobrać dane odnośnie ulic oraz dane o poziomicach (najlepiej poziomice)? Potrzebuję je zamieścić na ortofotomapie. Może mógłby ktoś podać linka i krótką instrukcje.

 10. Wojtek pisze:

  Czy są gdzieś dostępne archiwalne dane PRG (z poprzednich lat)?

 11. Polskie znaki pisze:

  Po otwarciu granic gmin w QGISie (wersja 3.6.0) – zamiast polskich znaków występują błędy. Jak zmienić kodowanie, aby poprawnie wyświetlić pełną informację?

 12. Aleksandra pisze:

  Czy jest możliwość uzyskania miejscowości w Polsce zaznaczonych kropkami w postaci pliku .shp oraz granic sołectw gminy Puchaczów? Potrzebuję do pracy inżynierskiej a nie mam pojęcia gdzie to znaleźć. Proszę o pomoc.

 13. Marysia pisze:

  W jaki sposób otworzyć warstwy w programie qgis? Wczytuję plik shapefile, pojawia się on na pasku z warstwami, ale nie ma żadnych danych i nie wyświetla się żadna mapa. Jak to naprawić?

 14. Ola pisze:

  czy dane lesistość z podziałam na gminy i powiaty w 2017 roku w Polsce są dostępne?

 15. Artur pisze:

  Czy któraś z warstw zawiera granice sołectw ?

  • Basia pisze:

   Granice administracyjne nie posiadają wydzielonej warstwy z granicami sołectw. Dysponentem danych dot. sołectw są gminy – dowiemy się w jakiej formie posiadają dane.

 16. ratunku pisze:

  Dane GUGiK są nieaktualne. Niby opatrzone datą 18.02.2019 a brak zmian dla gmin, które z wiejskich stały się miejsko-wiejskimi (np. Koszyce, Wielbark, Pacanów).

  • Basia pisze:

   Zgadza się, dane PRG na stronie GUGiK posiadają datę modyfikacji 18-02-2019. W paczce pobranej bezpośrednio z GUGiK znajduje się plik txt z wyjaśnieniami.

   Z pliku „_UWAGI_PRG” można dowiedzieć się, że dane nie zawierają zmian wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2018 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.
   Trwają obecnie prace mające na celu pozyskanie danych od dysponentów danych (starostów) i aktualizację PRG. Szacunkowy termin wykonania aktualizacji: 28.02.2019 r.”

   Ze względu, że upłynął czas szacunkowego terminu aktualizacji najlepiej zgłosić się z ponagleniem bezpośrednio do dysponenta danych.

 17. Jakub pisze:

  Czy istnieje możliwość udostępnienia plików również w formacie GeoJson?

 18. ktoś pisze:

  czy pliki są na licencji open source, czy można pobierać bez licencji?

 19. tomshow pisze:

  PRG -j.a. kodowanie tych plików to UTF-8, na w-1250 są krzaczki.

 20. tomalos pisze:

  PRG – granice specjalne został rozdzielony na dwa odrębne pliki .zip, jeden z plikami .shp, drugi z .xml.

  • Basia pisze:

   Dziękujemy za czujność, tekst został już poprawiony. Ma Pan rację, GUGiK rozdzielił granice specjalne na dwie osobe paczki: jedną z plikami shapefile i drugą w formacie xml.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *