Danych środowiskowych jest bardzo dużo. Część jest do pobrania, część tylko do przeglądania. Bardzo trudno podjąć się opisania i usystematyzowania tych zbiorów. Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoją wiedzą to zachęcamy do pisania w komentarzach – wspólnie spróbujemy stworzyć najlepszy opis tych danych. Dużo danych, również nieprzestrzennych znajduje się na stronie ekoportal.gov.pl
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Parki Narodowe, Rezerwaty, Parki Krajobrazowe, Obszary Chronionego Krajobrazu, Natura 2000 i wiele innych. Dane przestrzenne, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w formacie WMS, WFS, SHP. Najpewniejsze źródło danych przestrzennych o formach ochrony przyrody. GDOŚ publikuje też dane na swoim geoportalu: geoserwis.gdos.gov.pl Wszystko jest pięknie opisane pod poniższym linkiem:
Przejdź do strony pobierania (GDOŚ)
Bank Danych o Lasach (Lasy Państwowe)
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
PIG posiada tak imponującą ilość geoportali i stron internetowych, że trudno się w tym wszystkim połapać. Pełna baza danych PIG. Można tam znaleźć m.in.:
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
Dane, które można tam znaleźć to między innymi:
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej
Komputerowa Mapa Podziału Hydrograficznego Polski w skali 1:50 000, obejmująca zasięgiem cały obszar Polski, łącznie z częściami dorzecza Wisły i Odry położonymi poza granicami kraju.
Czytaj więcej o Rastrowej Mapie Podziału Hydrograficznego Polski. Strona pobierania z portalu Dane publiczne
http://geoportal.kzgw.gov.pl/imap/
Informatyczny System Osłony Kraju
Europejska Agencja Środowiskowa
Na stronie Europejskiej Agencji Środowiskowej dostępne są liczne bazy danych o środowisku dla obszaru Europy, między innymi:
CORINE Land Cover – pokrycie terenu
EU Hydro – hydrografia
Regiony Fizycznogeograficzne
Opublikowana w czasopiśmie Geographia Polonica najnowsza regionalizacja fizycznogeograficzną Polski.
Dane w formacie SHP Pobierz
[includeme file=”page-sidebar-md.php”]
Dzień dobry,
jak pobrać dane SHP o Parkach Narodowych, Rezerwatach, Parkach Krajobrazowych, Obszarach Chronionego Krajobrazu, Natura 2000?
„Przejdź do strony pobierania (GDOŚ)” nie umiem odnaleźć na tej stronie danych do pobrania.
W przyszłym tygodniu zaktualizujemy dział „Do pobrania”. Trochę nam się zestarzał 🙂
Witam, czy znajdę gdzieś warstwę shp która zawiera granicę Wysoczyzny Puckiej?
Wydaje mi się, że jedyne dane, które mogą coś wnieść to podział regionalny Kondrackiego. Nie mamy jej w swoich zbiorach, ale wiem, że „hula po internetach”. Jak ją znajdziesz to prosimy o link – wrzucimy do siebie.
ostatnio jakoś wygooglałem dane, które są pobieralne… z GDOŚ
https://www.gov.pl/web/gdos/dostep-do-danych-geoprzestrzennych
większość pozycji działa… teoretycznie jest tam dostępny także Kondracki ale… akurat coś jest „nie tak” i przerzuca na główną stronę GDOŚ….
Kondrackiego i inne dane mam w swoich zasobach podajcie jakiegoś maila chętnie wam pomogę 🙂
Dane uzyskiwane z GDOŚ/RDOŚ to kpina. Ze strony GDOŚ nie da się już pobrać nic. Jako instytucja złożyliśmy wniosek o udostępnienie potrzebnych danych i po wielu bojach oraz koszmarnie długim czasie oczekiwania dostaliśmy z RDOŚ Kielce płytę z danymi przypominającymi istny śmietnik. Bazy danych odwoływały się do folderów na pulpitach jakichś pań z RDOŚ. Potrzebne dane łatwiej było pozyskać z instytucji europejskich, choć było trochę kłopotu z wycinaniem z tego danych dotyczących Polski – mimo to okazało się to prostsze i szybsze niż kontakt z RDOŚ. Nie polecam.
A o co wnioskowaliście?
Witam, czy bdot z GDOŚ, które są do pobrania można wykorzystać do celów komercyjnych? 🙂
Pewnie miała Pani na myśli BDOT z GUGiK 🙂 Nie z GDOŚ 🙂 Tak, z danych można korzystać bez ograniczeń. Zgodnie z informacją zamieszczoną na geoportalu, otwarte dane to siła napędowa lepszych usług publicznych czy tworzenia nowych produktów biznesowych, a także źródło tworzenia nowych wartości. Proszę o kontakt, możemy pomóc w tworzeniu aplikacji mapowych.