Jak zainstalować QGIS?

Windows

Warto przeczytać:  Co to jest QGIS?

Instalacja QGIS na Windows jest bardzo prosta. Link o strony pobierania

Zanim zainstalujemy QGIS trzeba odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

1) Jaką wersję wybrać?

Przeważnie można pobrać dwie wersje QGIS. Ze względu na bardzo szybki rozwój (nowa wersja co kilka miesięcy), twórcy QGIS przyjęli strategię oznaczania wybranych wersji oprogramowania jako Long Term Release. Oznacza to, że ta wersja jest stabilna, dobrze przetestowana, a znalezione błędy, będą szybko naprawiane. Jest to najlepszy wybór dla instytucji, które cenią sobie spokój i wolą stabilność niż nowinki. Wersja z wyższym numerem (bez oznaczenia LTR) zawiera wszystkie najnowsze funkcjonalności i poprawki. Należy ją traktować jako wersję aktualną, domyślną do instalacji.
Warto pamiętać, że twórcy przyjęli następującą zasadę numeracji: wersja z parzystym numerem po kropce jest wersją użytkową, a z nieparzystym jest wersją tzw. developerską, czyli najnowszą, niestabilną, nad którą cały czas trwają prace. 

2) Jaki mam procesor?

Większość oprogramowania ma swoje wersje na 32 i 64 bitowe. Jest to uzależnione od rodzaju procesora, w jaki wyposażony jest komputer. Szczegóły można znaleźć w panelu sterowania, ale można przyjąć zasadę, że nowe komputery to 64 bit a starsze to 32 bit.

Instalacja QGIS

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 1. Pobranie pliku instalacyjnego (.exe). Domyślny sposób: szybki, ale nie dający możliwości wyboru np. wersji bibliotek.
 2. Pobranie instalatora sieciowego OSGeo4W (mały program, poprzez który możemy wybrać oprogramowanie GIS [nie tylko QGIS] wspierane przez Open Source Geospatial Foundation). Sposób nieco bardziej skomplikowany, ale dający wiele możliwości. Instalator sieciowy pozwala w łatwy sposób np. doinstalować dodatkowe biblioteki, które czasem są potrzebne przy wykorzystywaniu niektórych wtyczek. Polecany dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Sposób 1.

 1. pobieramy odpowiedni plik (tzw. samodzielny instalator) ze strony pobierania i klikamy next, next, next… I gotowe.

Sposób 2

 1. Pobieramy odpowiednią wersję instalatora sieciowego (32 lub 64 bitowy).
 2. Otwieramy pobrany plik
 3. W pierwszym oknie wybieramy Advanced Install i klikamy Dalej.
 4. Wybieramy Install from Internet i klikamy Dalej.
 5.  Następnie należy wskazać katalog, w którym zostaną zainstalowane aplikacja i niezbędne biblioteki. Można również wybrać stworzenie skrótów do aplikacji na Pulpicie i w menu Start. Klikamy Dalej.
 6. W tym oknie należy wskazać folder, do którego zostaną pobrane pliki z Internetu. Klikamy dwa razy Dalej.
 7. Zaznaczamy serwer, z którego zostaną pobrane dane. Kilkamy Dalej.
 8. Pojawi się lista dostępnych aplikacji i bibliotek. Rozwijamy pozycję Dekstop. Dostępne są 3 główne wersje QGIS:
  1. qgis – normalna wersja QGIS przeznaczona dla zwykłych użytkowników, są to wersje parzyste (np. 2.8, 2.10 itd)
  2. qgis-ltr – Long-Term Release, wersja o wydłużonym wsparciu, przez rok od wydania pojawiają się dla tej wersji poprawki bezpieczeństwa, ale bez nowych funkcji co zwiększa stabilność pracy. Wersja przeznaczona głównie do zastosowań biznesowych i w firmach. Może być kilka wersji do tyłu w porównaniu do zwykłego QGIS. Wersje LTR to np. 2.8 i 2.14’
  3. qgis-dev – wersje rozwojowa QGIS, oznaczona liczbami nieparzystymi (2.9, 2.11 itd), wersja rozwojowa, aktualizowana codziennie. Zawiera najnowsze funkcje i zmiany, ale może być niestabilna i nie jest zalecane jej stosowanie w normalnej pracy.
 9. Aby wybrać wersję należy kliknąć na Skip, gdzie pojawi się wersja aplikacji, która zostanie zainstalowana. Wszystkie niezbędne biblioteki zostaną automatycznie zainstalowane. Klikamy Dalej.
 10. Jeśli pojawią się informacje związane z licencjami należy je zaakceptować i kliknąć Dalej.
 11. Rozpocznie się pobieranie plików i instalacja aplikacji. Po zakończonym procesie QGIS może zostać uruchomiony z utworzonego skrótu na Pulpic