Dane Wysokościowe

Dane wysokościowe to Numeryczne Modele Terenu (nie uwzględniające np. lasów i budynków) oraz Numeryczne Modele Rzeźby Terenu (uwzględniające np. lasy i budynki). Wykorzystuje się je do szeregu różnych analiz i wizualizacji. Od cieniowania, przez analizę spadków, widoczności i nachyleń po modelowanie hydrauliczne.

Mnogość zastosowań jest równie duża jak ilość źródeł. Przedstawiamy najbardziej znane wraz z krótkim opisem i odnośnikami do zdobywania dalszej wiedzy.

 

SRTM

Zestaw danych wysokościowych pochodzących ze skanowania z misji SRTM. Rozdzielczość przestrzenna wynosi, w zależności od wersji, 1 sekundę (30 m na równiku) lub 3 sekundy (90 m na równiku). Dane są dostępne bez żadnych ograniczeń wykorzystania, jednak do pobrania wymagana jest rejestracja na stronie NASA.

Pobieranie danych – Earth Explorer (w sekcji „Data Sets” należy wybrać „Digital Elevation” a następnie „SRTM”)

Pobieranie danych – stara wersja (rozdzielczość 3”)

Skorowidz arkuszy

Czytaj więcej o SRTM(pdf)

EUDEM

Zestaw danych wysokościowych dla obszaru Europy, utworzony z inicjatywy Komisji Europejskiej z połączenia danych SRTM oraz ASTER Global DEM. Dane dostępne są bez opłat dla zarejestrowanych użytkowników, a wykorzystanie jest objęte licencją publiczną programu Copernicus (wymóg podania źródła danych oraz informacji o finansowaniu projektu). Rozdzielczość przestrzenna 25 m, dokładność pionowa 7 m.

Pobierz

Numeryczny Model Terenu o Interwale siatki co najmniej 100 m.

Link do strony pobierania GUGiK. Do pobrania są pliki .txt z trzema kolumnami: X, Y oraz Z. Zawierają regularną siatkę punktów z określoną wysokością. DO QGIS można je wczytać poprzez dodaj warstwę CSV. Potencjalne zastosowanie to interpolacja.

[includeme file=”page-sidebar-md.php”]

 

4 odpowiedzi na “Dane wysokościowe”

  1. Rafał pisze:

    Niestety tych danych już tam nie ma:

    DTED 0 – Cyfrowy Model Terenu
    Cyfrowy model rzeźby dla obszaru Polski – rozdzielczość: 30 sekund; dokładność 50 m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.