QGIS (dawna nazwa Quantum GIS) to darmowy, otwarty (open source: GNU GPL), wieloplatformowy (Windows, Linux, Unix, Mac OS i Android) program desktop GIS (Geographical Information System System Informacji Przestrzennej). Powstał w 2002 roku, a od 2007 rozwijany jest jako projekt Open Source Geospatial Foundation. Jest to oprogramowanie do przeglądania, edytowania i analizowania danych przestrzennych oraz tworzenia map.
Tyle z definicji, a jak to wygląda w praktyce?
Jeżeli w Twojej pracy używasz mapy w jakiejkolwiek formie to tak. Wszystkie procesy związane z mapami QGIS jest w stanie usprawnić i sprawić, że wyszukiwanie obiektów, i podejmowanie decyzji będzie łatwiejsze, a także obarczone mniejszym błędem. Zastosowania QGIS są bardzo szerokie, potwierdza to zestawienie użytkowników z działu: Kto wykorzystuje QGIS?
Podstawowe zastosowania to:
Wszystkie powyższe czynności sprowadzają się do poniższych zestawów funkcjonalności:
DO QGIS można wczytać kilkaset formatów danych wektorowych (np. shp, gpx, kml, tab, gml), rastrowych (GeoTiff, ERDAS IMG, JPG, PNG) , dane z przestrzennych baz danych (np. PostgreSQL + PostGIS, MS SQL Spatial, Oracle Spatial) oraz dane serwowane za pomocą usług on-line (np. WMS i WFS). Oprócz tego możliwe jest wczytanie każdej mapy poprzez georeferencję (kalibrację)
QGIS posiada kilkadziesiąt narzędzi, za pomocą których można dodawać nowe obiekty lub edytować istniejące np. za pomocą ręcznej digitalizacji. Każdy obiekt posiada swoją geometrię (np. obszar parku narodowego), którą można zmieniać na mapie oraz atrybuty opisowe (można to porównać z wierszem w arkuszu kalkulacyjnym), które edytuje się w tabeli.
Analizowanie danych to odpowiadania na pytania: Gdzie jest obiekt…? Ile kilometrów jest do…? Ile obiektów znajduje się w zasięgu 3 kilometrów od…? Czy obiekt leży na terenie objętym…? Gdzie znajdę płaski teren, w odległości 5 km od autostrady, 20 km od bocznicy kolejowej, w odległości 60 minut jazdy samochodem od… itd. Analiza to podsumowanie całego procesu gromadzenia i “obrabiania” odpowiednich danych.
Spektrum użytkowników jest bardzo szerokie. W Polsce z QGISa korzystają zarówno pracownicy administracji:
Poza administracją QGIS funkcjonuje w firmach każdej wielkości. Od małych firm projektowych, przez przedsiębiorstwa wodno kanalizacyjne, ciepłownie, operatorów światłowodów, firmy logistyczne po głównych dostawców gazu, prądu oraz firm telekomunikacyjnych.
Na polskich uczelniach QGISa uczy się zdecydowana większość studentów kierunków geografia, geoinformacja, gospodarka przestrzenna itp. Akademia Górniczo Hutnicza była jedynym polskim srebrnym sponsorem QGIS. Grono użytkowników rośnie bardzo dynamicznie i cały czas jesteśmy zaskakiwani nowymi informacjami o wykorzystaniu QGIS w nowych branżach i działalnościach.
Nie ma haczyka. QGIS należy do rodziny oprogramowania open source. Tak jak znane Linux, Android, Firefox, LibreOffice lub mniej znane WordPress (23% stron www – w tym nasza, oparta jest na WordPress), Magento (wiele sklepów internetowych), PostgreSQL i dziesiątki tysięcy innych programów, QGIS jest za darmo. W całości. Nie ma wersji płatnej, która posiada więcej funkcjonalności.
Pytanie: “Co jest lepsze? Czego warto się uczyć QGIS, X, Y, czy może innego oprogramowania?” to jedno z podstawowych pytań, które zadają nam studenci na zajęciach lub osoby rozpoczynające pracę z GIS. To bez znaczenia, bo w gruncie rzeczy są to oprogramowania bardzo do siebie podobne. Oprogramowanie GIS jest narzędziem, do realizacji celu i to on jest najważniejszy.
Jeżeli Twoje zadanie potrafi rozwiązać QGIS oraz inne oprogramowanie (jeśli nie wiesz czy QGIS rozwiąże Twój problem – napisz do nas, pomożemy), to istotne stają się inne czynniki np:
Poza wyjątkowymi zastosowaniami, QGIS i konkurencja są do siebie podobne. A skoro tak – patrz punkt 1.
Wokół każdego programu open source zgromadzona jest grupa firm lub osób, którym zależy na jego rozwoju. Motywacje są różne. W przypadku QGIS, wszyscy główni programiści posiadają firmy lub pracują w firmach, które wdrażają QGIS, świadczą usługi konsultingu, szkolą, udzielają wsparcia lub tworzą dedykowane funkcjonalności na zamówienie za pieniądze. Każda z tej grupy firm poświęca część swojej działalności na dobrowolną pracę nad QGIS, dzięki czemu program rozwija się dynamicznie i korzystają wszyscy. Oczywiście istnieje obawa, że motywacja twórców się wyczerpie, a program przestanie się rozwijać. Spotyka to część programów z rodziny open source. W przypadku QGIS to ryzyko jest znikome, ponieważ grupa użytkowników (przede wszystkim administracja w Europie Zachodniej i USA) jest na tyle duża, że wokół QGIS wytworzył się rynek, który pozwala na sprawne funkcjonowanie na zasadach komercyjnych.
Skoro nadal czytasz ten artykuł, to znaczy, że jest to program dla Ciebie. Jeśli nadal masz jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiemy!