III Spotkanie Użytkowników QGIS 25-26.06.2024 – podsumowanie
Mili Państwo!
Emocje po III Spotkaniu Użytkowników QGIS, tak szybko nie opadną… Wczoraj wieczorem obejrzałem na YT wystąpienie Panów Przemysława Aszkowskiego i Marka Krafta na temat wtyczki Deepness i zbierałem szczękę z kolan…
- Trafiliśmy z formą, w miarę krótkie prezentacje zapewniły odpowiednią dynamikę, brak marketingu na sali plenarnej zapewnił naturalności i nikt nie miał wrażenia „nawijania makaronu na uszy”. Nagrywanie to strzał w 10. Dzięki temu prezentacje zostaną z nami na lata i dotrą do tysięcy odbiorców. Udało nam się przy stosunkowo niskiej cenie zapewnić fajną jakość.
- Otwarte dane to paliwo dla ludzkiej kreatywności. Mając dane i oprogramowanie, przy wsparciu społeczności, nawet pojedyncze osoby lub małe zespoły mogą zmienić oblicze funkcjonowania firm i organizacji. Ale nic nie jest dane na zawsze: musimy dbać o otwarte dane i soft. Dalej rozwinę tę myśl.
- Większość systemów GIS tworzonych w oparciu o QGIS powstaje oddolnie: rozwijane przez ambitnych pracowników w czasie pracy lub po pracy. Często przy nikłym lub braku wsparcia zarządów. W dłuższej perspektywie to niebezpieczne. Mamy systemy, które są kluczowe dla procesów i budowy przewagi konkurencyjnej w organizacji, a a zarządy nie są ich świadome. Musimy się nauczyć walczyć o tę świadomość wśród zarządów. Za dużo jest przykładów, gdzie kupuje się system za miliony, a później ze względu na ociężałość tego Systemu (współpraca z korporacjami, dodatkowe koszty przy skalowaniu itp itd), tworzycie systemy alternatywne. Bez wsparcia, bez budżetu. Później zdobycie 300 zł miesięcznie na serwer dla bazy danych jest drogą przez mękę. Ilu z Was płaciło z prywatnej kieszeni za firmowy serwer? No właśnie. To chore. Jako użytkownicy GIS musimy umieć walczyć o te oddolne systemy. To temat rzeka…
- Jest przepaść między twórcami danych (głównie administracja) a użytkownikami (firmy). Potrzebujemy platformy, gdzie firmy będą pokazywać administracji jak ważną pracę wykonują dla gospodarki. To ważne z czysto ludzkiego punktu widzenia. Pracownicy administracji powinni widzieć, jak ich praca napędza firmy. To zbuduje większe zrozumienie, zaufanie i chęć współpracy. Jak zbudujemy to zrozumienie to otwieranie danych będzie dla wszystkich uczestników tego procesu bardziej zrozumiałe.
- GIS jest jak arkusze kalkulacyjne, ale 20 lat temu. Kiedyś za przetwarzanie danych numerycznych były odpowiedzialne działy w firmach (Chandler!), a dziś arkuszy naucza się w podstawówkach, ja zaraz będę rozliczał koszty Spotkania, a jednocześnie w tej samej klasie oprogramowania tworzy się modele biznesowe wielomiliardowych inwestycji. Powoli GIS jest nauczany w szkołach (praca na geoportalach) i niedługo każdy specjalista, który ma kontakt z mapami, będzie korzystał z oprogramowania GIS tak jak teraz każdy korzysta z arkuszy kalkulacyjnych jak chce coś policzyć, podsumować itp. Mnóstwo pracy przed nami
- A teraz łyżka dziegciu. Mea culpa, ale nie wspomnieliśmy na spotkaniu o QGIS.ORG i twórcach QGIS, dzięki którym w ogóle to wszystko jest możliwe. Nazwa stowarzyszenia, które dba o rozwój, walczy o finansowanie programistów nawet nie padła… Co więcej: korzystamy z QGIS w Polsce, że aż furczy, a na liście sponsorów projektu brak firm i instytucji z Polski. Trochę wstyd. Są w Polsce instytucje, które wykorzystują tysiące QGISów (byli na spotkaniu!) bez jakiegokolwiek feedbacku. Nawet 1 euro rocznie za licencję zrobi różnicę. Budujmy w sobie świadomość, że QGIS sam się nie tworzy i jako środowisko nie możemy tylko brać, ale też dać coś od siebie.
A co w przyszłym roku? 🙂
5 lat na następne spotkanie czekać nie będziemy. Z jednej strony formuła spotkania się sprawdziła, a z drugiej jest trochę za wąska. Mówimy o branży GIS, walczymy o podniesienie świadomości, uwolnienie danych. Dlaczego mamy się dzielić na użytkowników oprogramowania z zielonym logo, z niebieskim albo żółtym logo? Pojawił się postulat utworzenia nowego, szerszego formatu: Spotkania Użytkowników GIS. Co ja o tym myślę? Mówię stanowcze czemu nie:)
Wracając do spotkania:
Zdjęcia będą za czas jakiś (podeślemy link do w e-mailu do uczestników)
Nagranie konferencji wkrótce będzie pocięte na wystąpienia i poprawnie opisane. Póki co jest surowy zapis transmisji (https://www.youtube.com/watch?v=ysZeD2XEBoc) Chłopacy od zrobili super pracę. Jak ktoś będzie potrzebował streamingu, to polecam: https://liveaffect.pl/
Szczególne GORĄCE podziękowanie dla Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych za gościnę i udostępnienie powierzchni. Dodatkowy bonus edukacyjny ze strony Wydziału to pokazanie nam wszystkim jak straszne będzie życie na ziemi jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia 🙂
Dodaj komentarz