Gdzie leży problem?

GIS to młoda dziedzina. Kompetencje z zakresu GIS pojawiają się w firmach oddolnie (ktoś przeczytał książkę, był na szkoleniu lub widział na studiach). Stad wiedza jest często fragmentaryczna i nawet jeśli jest wykorzystywana, nie pozwala osiągnąć pełni korzyści związanych z GIS. Co więcej, zdarza się, że niepoprawne korzystanie z GIS prowadzi to do nieświadomych błędów, których skutki widać na samym końcu projektów (błędy w topologii danych, niezgodność ze standardami itp.). Czasem korzystanie z oprogramowania desktop GIS w nieoptymalny sposób prowadzi do chaosu i propagacji błędów (które dane są poprawne? Te na skrzynce, na dysku, czy na pulpicie? Czy wprowadziłeś poprawki? Ale do której wersji? itd.). Aby w pełni wykorzystać działanie Systemów Informacji Przestrzennej potrzebne jest całościowe spojrzenie i określone procedury działania.

 Dlaczego warto?

  • Ilość pracy związanej z obsługą danych przestrzennych jest przeważnie niedoszacowana. Konsultacje pomagają poprawnie zidentyfikować ryzyka oraz dobrać odpowiednie narzędzia.
  • Poprawnie zaprojektowana praca zespołu skróci czas pracy i ograniczy do minimum liczbę błędów (pracy na nieaktualnych danych, poszukiwanie właściwych plików etc.)
  • Poprawne wykorzystanie GIS może zautomatyzować część prac, która wymaga czasochłonnego żmudnego zaangażowania zespołu
  • Znamy się na tym. Widzieliśmy sukcesy i porażki projektów, gdzie był wykorzystywany GIS. Znamy błędy jakie są popełniane i wiemy jak ich unikać.

 Jak działamy?

  • Jesteśmy zorientowani na cel. Organizujemy pracę zespołu, a w razie potrzeby specjaliści GIS Support dołączają do zespołu.
  • Organizujemy i infrastrukturę IT do efektywnej pracy. Jeśli potrzeba, integrujemy oprogramowanie desktop GIS z bazami i serwerami danych.
  • Tworzymy dedykowane narzędzia (wtyczki i skrypty do QGIS), które zwiększają efektywność w konkretnym projekcie
  • Monitorujemy pracę w trakcie trwania projektu i doradzamy na każdym etapie.

Success story

Wykorzystanie DIVI

Przykład udanej współpracy z firmą Grontmij Polska (obecnie Sweco). W opisywanym projekcie udało się skutecznie połączyć działania wewnętrznego działu GIS z naszymi możliwościami IT.

Dowiedz się więcej

 

grontmij