QGIS – praca w wiele osób nad jednym projektem.

Na pewno większość z Was zmierzyła się z problemem edytowania jednej warstwy (Shapefile) w kilka osób… Na pewno dzieliliście się terytorialnie, wykonywaliście swoją prace, przesyłaliście pliki e-mailem, łączyliście i… problemy dopiero się zaczynały. Kolejna edycja oznaczała nowy plik, który trzeba przesłać i dołączyć do pliku głównego (ale jak to zrobić, skoro część danych jest nowa, a część stara) itd, itp… Kończy się to przeważnie tym, że po chwili jest kilkanaście wersji tych samych plików, nikt nie wie, który jest aktualny, najnowszy i pewny, wszyscy są zdenerwowani, a bałagan jest coraz większy…

Rozwiązaniem może być Dropbox, który reklamowany jest jako doskonałe narzędzie do przechowywania dokumentów, ale równie dobrze może być wykorzystywany jako środowisko pracy współdzielonej. Jak to zrobić?

Każda osoba zaangażowana zakłada sobie konto na Dropbox i instaluje aplikację desktopową. Jedna z osób tworzy folder i udostępnia go reszcie współpracowników. Dzięki aplikacji desktopowej ten folder staje się wirtualnym folderem dostępnym z poziomu systemu operacyjnego (działa jak każdy inny folder na dysku), który automatycznie synchronizuje się na wszystkich kontach po każdej edycji.

Do tego folderu należy wrzucić projekt QGIS i wszystkie pliki (dane). Teraz każdy może otworzyć u siebie, na lokalnym komputerze, wspólny projekt i zacząć go edytować. Po zakończeniu edycji wszystkie zmiany automatycznie naniosą się u wszystkich współpracowników, a oni zostaną o tym poinformowani stosownym komunikatem.

Proste!

A od tego etapu niewiele nas dzieli od uruchomienia usług sieciowych (WMS), które bazują na uwspólnionych plikach.

Tagi: , ,

GIS SUPPORT sp. z o.o.


SZKOLIMY

z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.

zobacz ofertę szkoleń


WSPIERAMY

świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie

dowiedz się więcej


PROGRAMUJEMY

mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS

dowiedz się więcej