Tu niestety do pobrania nic nie będzie, ale temat podkładów mapowych, które można wykorzystać w swoich aplikacjach (w tym w QGIS) jest zawsze aktualny, a po zmianie polityki Google, jest szeroko dyskutowany.
Podkłady mapowe to nic innego jak pregenerowane kafelki (fragmenty) mapy. Póki co, kafelki najczęściej spotykane są w formacie rastrowym (PNG) lecz coraz częściej wektorowym (Vector Tiles). Co to są za dane? Niektóre firmy (np. Google) skupują dane przestrzenne od rożnych dostawców i tworzą własną mapę. Inni (np. HERE) sami zbierają dane i tworzą mapy. Tego do końca nie wiadomo, ponieważ jest to tajemnica tych korporacji. Jednak zdecydowana większość podkładów mapowych dostępnych na rynku jest oparta o dane OpenStreetMap. Dane OSM są objęte bardzo liberalną licencją, która pozwala te dane pobrać (cały świat), nadać im swoją symbolizację i udostępniać te mapy (również za opłatą). Jedyne zastrzeżenie to informacja, że dane pochodzą z OSM.
Dużą część podkładów na jednej stronie można obejrzeć tu: Miller Mountain Map (strona oznaczona jako niebezpieczna bo nie ma SSL)
Lista firm świadczących usługę dostawy podkładów mapowych (na bazie danych OSM). Warto obejrzeć, bo większość ma kilka styli
Firmy Mapbox oraz MapTiler (właściciel serwisu OpenMapTiles) umożliwiają również hosting w formie „kafelków” dowolnych danych przestrzennych, przesłanych przez użytkownika.
Skoro inni mogą, to czy ja też mogę świadczyć takie usługi?
Owszem, ale to nie jest prosta i niedroga działalność. Pobranie, nadanie stylu, wygenerowanie kafelków to jedno, ale zapewnienie odpowiedniej szybkości działania i systemowej aktualizacji wymaga bardzo dużego doświadczenia z systemami GIS i administracją serwerami.
Lista dostawców danych nie opartych o OSM
Jak to podpiąć pod aplikację webową?
Sposób jest określony przez bibliotekę do obsługi mapy. Z otwartych mamy:
Jak to przeglądać w QGIS?
Wtyczka QuickMapServices, która pozwala wczytać kilkadziesiąt różnych podkładów bezpośrednio do projektu. (Ważne: należy dodać dodatkowe źródła w ustawieniach projektu.)
SZKOLIMY
z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.
WSPIERAMY
świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie
PROGRAMUJEMY
mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS
Brak komentarzy
Dodaj komentarz