DIVI: dużo poprawek i nowe funkcjonalności

Od czasu opublikowania informacji o starcie DIVI, mamy sporo pracy. Stworzyliśmy kilkadziesiąt kont testowych, spłynęło do nas wiele informacji o błędach, sugestii poprawek oraz pytań. Z użytkownikami jesteśmy w stałym kontakcie i cały czas zapraszamy nowych! Co najważniejsze: kilka instytucji zaufało nam i jesteśmy w trakcie wdrożeń, którymi niedługo na pewno się pochwalimy. Tymczasem na początku czerwca miała miejsce pierwsza poważna aktualizacja. Poniżej lista głównych zmian:

Nowy Geokoder

Jedną z możliwości dodania danych do systemu (oprócz uploadu pliku i stworzenia danych ręcznie) jest wsadowe (batchowe) geokodowanie. W nowym geokoderze wystarczy wkleić fragment arkusza kalkulacyjnego, następnie wskazać kolumny, w których znajdują się istotne informacje adresowe. Po przejściu do następnego etapu, dochodzimy do właściwego geokodera. Od razu widzimy ile rekordów zostało znalezionych. Po kliknięciu start rozpoczyna się geokodowanie (autorski silnik na bazie danych OpenStreetMap). Po zakończeniu geokodowania dostajemy raport:

  • liczba elementów poprawnie zgeokodowanych (dokładność do punktu adresowego),
  • liczba ostrzeżeń (dokładnośc do ulicy, bądź miejscowości) oraz
  • liczba błędów (nie znaleziono danych)

W kolejnym etapie możemy ręcznie prześwietlić błędy, poprawić literówki w adresie, ręcznie dopasować lokalizację, lub sprawdzić adres w innej bazie danych. Rozwiązanie było testowane na plikach zawierających do 70 tys. rekordów. Testy wskazują poprawne geokodowanie na poziomie 95% (co stanowi o skuteczności licznika oraz jakości bazy adresów OSM w Polsce.).

 

 

Integracja z Tableau Desktop

Tableau Desktop to potężne narzędzie analityczne (Business Intelligence), które w nowszych wersjach coraz bardziej kładzie nacisk na dane przestrzenne (Location Intelligence). Źródłem danych dla Tableau są bazy danych, jednak wsparcie przestrzennych baz danych jest bardzo słabe. Od teraz można podpiąć dane punktowe zgromadzone w DIVI do Tableau Desktop za pomocą tzw. Web Data Connector. Jest to bardzo proste: wystarczy wejść w narzędzia i wybrać opcję udostępnij dane. Po kliknięciu „Dodaj” możliwe jest wygenerowanie adresu URL do danych w odpowiednim formacie. Do tej pory możliwe były jedynie WMS oraz GeoJSON. Teraz pojawiła się trzecia opcja: Tableau. Wygenerowany link należy podpiąć do Tableau zgodnie z instrukcją. Po połączeniu, dane z DIVI można analizować w Tableau jak każdy inny zbiór danych. Wykorzystanie DIVI i Tableau daje zupełnie nowe możliwości w działach analiz, ponieważ możliwości DIVI w zakresie przechowywania, pozyskiwania i grupowej pracy z danymi dają zupełnie nowe możliwości.

Nowa historia zmian

Historia zmian to funkcjonalność, która wyróżnia DIVI spośród innego oprogramowania GIS. Każda zmiana (wykonana przez DIVI Mobile, QGIS, czy w samym DIVI) jest zapisywana, a zbiór wszystkich edycji możliwy do przeglądania w wygodnym panelu z filtrami. Dzięki temu można prześledzić zmiany w danych oraz badać aktywność użytkowników.

Usprawnione udostępnianie danych

W głównym menu pojawiła się nowa lista rozwijalna: „Narzędzia”. Na razie są tam dwa narzędzia, (które wcześniej były w innym menu): „Stwórz mapę” oraz „Udostępnij dane”. Dzięki „stwórz mapę” można bardzo szybko stworzyć przeglądarkę do danych zgromadzonych w DIVI, a dzięki „Udostępnij dane” stworzyć adresy URL, do danych w formatach WMS, GeoJSON oraz Tableu.

Oprócz tego poprawiliśmy kilkadziesiąt tłumaczeń i drobnych błędów. Cały czas pracujemy dalej. Nadal zapraszamy chętnych do bezpłatnego zakładania kont w celu zapoznania się z DIVI.

GIS SUPPORT sp. z o.o.


SZKOLIMY

z QGIS oraz innego otwartego oprogramowania GIS.

zobacz ofertę szkoleń


WSPIERAMY

świadczymy komercyjne wsparcie dla oprogramowania open source GIS w Polsce. Wdrażamy i pomagamy w migracji na otwarte oprogramowanie

dowiedz się więcej


PROGRAMUJEMY

mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji GIS oraz geoportali w oparciu o komponenty open source GIS

dowiedz się więcej