Baza wiedzy GIS Support

O QGIS

QGIS to otwarte, desktopowe oprogramowanie GIS. Zainstaluj QGIS już teraz, za darmo (link do strony pobierania). Proces może zająć kilkanaście minut – w sam raz, żeby przeczytać artykuł o tym co możesz z QGIS zrobić, kto QGIS wykorzystuje i dlaczego jest za darmo (link do artykułu: „Co to jest QGIS”). GIS Support od lat wspiera i promuje QGIS w Polsce prowadząc Centrum Wiedzy QGIS, prowadząc szkolenia, tworząc wtyczki oraz wdrażając QGIS w firmach i instytucjach.

Czy QGIS jest dla mnie?

Jeżeli w Twojej pracy w jakikolwiek sposób wykorzystujesz mapy to tak – QGIS z pewnością jest dla Ciebie. QGIS jest bardzo szeroko wykorzystywany w Polsce: od największych firm telekomunikacyjnych przez urzędy centralne do małych gmin i jednoosobowych firm. Wszystkich użytkowników łączy chęć posiadania darmowego, w pełni funkcjonalnego, szybkiego i prostego w obsłudze oprogramowania. Poniższe artykuły oraz źródła wiedzy mają za zadanie pomóc w rozpoczęciu pracy. Dla chcących szybko przyswoić sobie podstawy – przygotowaliśmy szkolenie: podstawy GIS z QGIS, na które zapraszamy (zobacz możliwości dofinansowania szkoleń z PARP)

Do poczytania na początek

Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę z GIS lub QGIS, przeczytaj koniecznie poniższe artykuły. Dzięki nim usystematyzujesz swoją wiedzę konieczną do dalszej nauki:

 1. Co to jest GIS?
 2. Co to jest QGIS?
 3. Podręcznik do QGIS
 4. Układy współrzędnych w praktyce
 5. Źródła danych dla GIS

Inne źródła wiedzy o QGIS

 1. Strona główna QGIS
 2. Forum Polskiej Grupy Użytkowników QGIS
 3. Systemy Informacji Przestrzennej z QGIS„. Podręcznik Roberta Szczepanka
 4. Samouczek do wersji 2.18
 5. Dokumentacja QGIS
 6. Oficjalny podręcznik użytkownika QGIS [wersja w pdf] podręcznik jest głównie po angielsku, szczątkowo przetłumaczony na polski.
 7. Podręcznik treningowy QGIS (en) [wersja w pdf]
 8. Tutorial Urbnews. Po polsku do wersji 2.4
 9. Monde Geospatial – artykuły How To.
 10. Biblioteka GIS – wybór książek o GIS

Co można zrobić w QGIS?


QGIS News

QGIS News to nasz cykl comiesięcznych artykułów na temat nowości w projekcie QGIS. Zachęcamy do czytania wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z informacjami. Zapisując się do newslettera masz pewność, że QGIS News dotrze do Ciebie na czas.

QGIS News #13
QGIS News #12
QGIS News #11
QGIS News #10 Nowości w QGIS Server
QGIS News #9 Początki 3D w QGIS

Artykuły o QGIS

Regularnie publikujemy poradniki w postaci artykułów. Zależy nam, aby artykułów było jak najwięcej. Jeżeli posiadasz dobrze opisany poradnik, który chciałbyć opublikować w tym miejscu, zapraszamy do kontaktu, chętnie opublikujemy Twój artykuł.

Jak przenosić style między projektami w QGIS?
Jak wykonać profil terenu w QGIS?
Jak stworzyć kilometraż dla linii w QGIS?
Jak wydobyć współrzędne wierzchołków poligonu?
Instalacja QGIS 2 i 3 w systemach Linux


Wtyczki do QGIS

Wtyczki to rozszerzenia podstawowej funkcjonalności QGIS tworzone przez społeczność QGIS (osoby prywatne oraz firmy, którym zależy na rozwoju QGIS). Więcej o wtyczkach w tym artykule. Obecnie w oficjalnym repozytorium znajduje się ponad 750 wtyczek, które można pobrać poprzez Menadżera wtyczek QGIS. Jest to bezpieczne, ponieważ specjalna osoba z ramienia fundacji QGIS (obecnie Paolo Cavallini) czuwa nad ich jakością oraz globalną użytecznością. Między innymi dlatego nasze wtyczki są w naszym repozytorium, a nie oficjalnym – są przeznaczone głównie dla polskich użytkowników i są dostępne tylko po polsku.

 Repozytorium wtyczek GIS Support

Utrzymujemy repozytorium stworzonych przez nas wtyczek do QGIS, dostępne pod adresem: Zobacz stronę repozytorium.

Obecnie w repozytorium znajdują się następujące wtyczki:

 1. Wyszukiwarka LPIS
 2. GPS Tracker
 3. Baza WMS (beta)
 4. Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK) – beta

Oprócz tego w oficjalnym repozytorium wtyczek, znajdują się następujące wtyczki autorstwa GIS Support:

 1. DIVI QGIS Plugin
 2. Location Lab QGIS Plugin. Strona wtyczki: PL, EN

Do poprawnego działania niektórych wtyczek niezbędny jest darmowy klucz GIS Support (autoryzacyjny). Przejdź do strony generowania klucza.


Dane GIS do pobrania

Od lat prowadzimy niezwykle popularną bazę, gdzie gromadzimy linki do ciekawych, darmowych zbiorów danych przestrzennych. Dbamy o jej aktualność, dlatego w razie jakichkolwiek braków lub błędów prosimy o kontakt.

GIS Support i QGIS

Część naszej działalności oparliśmy na QGIS, więc zależy nam na jego stabilnym rozwoju. Zdecydowaliśmy się wspierać QGIS w sposób ciągły, dlatego zostaliśmy brązowym sponsorem Projektu. Mamy nadzieję, że dzięki tej drobnej cegiełce, którą dołożyliśmy oraz naszej codziennej pracy, wpłyniemy na jeszcze stabilniejszy rozwój QGIS w Polsce.