O QGIS

QGIS to otwarte, desktopowe oprogramowanie GIS. Zainstaluj QGIS już teraz, za darmo (link do strony pobierania). Proces może zająć kilkanaście minut – w sam raz, żeby przeczytać artykuł o tym co możesz z QGIS zrobić, kto QGIS wykorzystuje i dlaczego jest za darmo (link do artykułu: „Co to jest QGIS”). GIS Support od lat wspiera i promuje QGIS w Polsce prowadząc Centrum Wiedzy QGIS, prowadząc szkolenia, tworząc wtyczki oraz wdrażając QGIS w firmach i instytucjach.

Czy QGIS jest dla mnie?

Jeżeli w Twojej pracy w jakikolwiek sposób wykorzystujesz mapy to tak – QGIS z pewnością jest dla Ciebie. QGIS jest bardzo szeroko wykorzystywany w Polsce: od największych firm telekomunikacyjnych przez urzędy centralne do małych gmin i jednoosobowych firm. Wszystkich użytkowników łączy chęć posiadania darmowego, w pełni funkcjonalnego, szybkiego i prostego w obsłudze oprogramowania. Poniższe artykuły oraz źródła wiedzy mają za zadanie pomóc w rozpoczęciu pracy. Dla chcących szybko przyswoić sobie podstawy – przygotowaliśmy szkolenie: podstawy GIS z QGIS, na które zapraszamy (zobacz możliwości dofinansowania szkoleń z PARP)

Do poczytania na początek

Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę z GIS lub QGIS, przeczytaj koniecznie poniższe artykuły. Dzięki nim usystematyzujesz swoją wiedzę konieczną do dalszej nauki:

 1. Co to jest GIS?
 2. Co to jest QGIS?
 3. Układy współrzędnych w praktyce
 4. Źródła danych dla GIS

Inne źródła wiedzy o QGIS

 1. Strona główna QGIS
 2. Forum Polskiej Grupy Użytkowników QGIS
 3. Samouczek do wersji 2.18
 4. Dokumentacja QGIS
 5. Oficjalny podręcznik użytkownika QGIS [wersja w pdf] podręcznik jest głównie po angielsku, szczątkowo przetłumaczony na polski.
 6. Podręcznik treningowy QGIS (en) [wersja w pdf]
 7. Tutorial Urbnews. Po polsku do wersji 2.4
 8. Monde Geospatial – artykuły How To.

Co można zrobić w QGIS?