https://aptekaszkolenia.pl/produkt/kamagra/

Gdzie podziały się Parki Narodowe???

Przy okazji dodawania zbiorów danych udostępnionych przez CODGiK do danych, o których informujemy na stronie, postanowiliśmy również odświeżyć inne zbiory. Zaczęliśmy od najpopularniejszych – czyli danych o formach ochrony przyrody w wektorze udostępnionych przez EEA.

Ostatni zbiór danych, który zamieściliśmy do pobrania pochodził z października 2011, obecnie najnowszy jest zbiór z lipca 2013 roku. Po pobraniu danych, wycięciu terenów leżących w Polsce i odpowiedniej transformacji, nałożyliśmy te dane na siebie…

Oto kwiatki:

  1. W nowym zbiorze danych nie ma parków narodowych(!). Ani jednego
  2. Parki Krajobrazowe – tylko jeden rzut oka (brak czasu na więcej). Park Krajobrazowy Wzgórza Dylewskie zniknął (ale strona www jest, nawet przetargi organizują). Krajeński Park Krajobrazowy prowadzi ekspansję na północny wschód. Podobnie jak Zaborski Park. Próbowałem potwierdzić te zmiany u źródła, ale w geoportalu RDOŚ Bydgoszcz nie ma warstwy PK.  Szybki telefon do Krajeńskiego Parku wyjaśnił sprawę: żadnej ekspansji między 2011, a 2013 nie było… Poniżej mapka.
  3. Po nałożeniu warstwy WMS z geoserwisu GDOŚ… Tak: kolejne granice – tym razem różnice mniejsze, ale nadal jest to niezrozumiałe, dlaczego tak jest.
  4. Różnice w cyfrach. Porównanie ilości obiektów między zbiorami danych, a informacją z Wikopedii (nie jest to źródło ostateczne, ale na szukanie głębiej czasu brak):

[code lang=”python” gutter=”false”]
2011    2013    wikipedia
PN           22      0       23
PK           115     119     120
Rezerwaty    1379    1373    1481
ochk         0       149     b/d
suma         1516    1641    b/d
[/code]

bajzelBędę zgłębiać temat dalej. Dane o formach ochrony przyrody są bardzo istotne, a ze zbiorów europejskich korzystają najróżniejsze firmy (między innymi ze względu na jasno określoną licencję wykorzystania danych). EEA posiada te dane z Polski, nie dotarłem tylko z jakiej instytucji, ale na pewno jest to do odnalezienia…  Jakie są skutki takiego bałaganu można sobie wyobrazić i pamiętajmy o tym, kiedy usłyszymy, że w jakieś koncepcji, studium wykonalności lub projekcie ktoś nie uwzględni lokalizacji Parku Krajobrazowego, albo Narodowego. O Rezerwatach, Pomnikach Przyrody nie wspominając…

Zapraszam do dalszej własnej eksploracji i do dyskusji na naszym profilu na FB.

Tagi: , ,

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń