Baza wiedzy GIS Support

O QGIS

QGIS to otwarte, desktopowe oprogramowanie GIS. Zainstaluj QGIS już teraz, za darmo (link do strony pobierania). Proces może zająć kilkanaście minut – w sam raz, żeby przeczytać artykuł o tym co możesz z QGIS zrobić, kto QGIS wykorzystuje i dlaczego jest za darmo (link do artykułu: „Co to jest QGIS”). GIS Support od lat wspiera i promuje QGIS w Polsce prowadząc Centrum Wiedzy QGIS, prowadząc szkolenia, tworząc wtyczki oraz wdrażając QGIS w firmach i instytucjach.

Czy QGIS jest dla mnie?

Jeżeli w Twojej pracy w jakikolwiek sposób wykorzystujesz mapy to tak – QGIS z pewnością jest dla Ciebie. QGIS jest bardzo szeroko wykorzystywany w Polsce: od największych firm telekomunikacyjnych przez urzędy centralne do małych gmin i jednoosobowych firm. Wszystkich użytkowników łączy chęć posiadania darmowego, w pełni funkcjonalnego, szybkiego i prostego w obsłudze oprogramowania. Poniższe artykuły oraz źródła wiedzy mają za zadanie pomóc w rozpoczęciu pracy. Dla chcących szybko przyswoić sobie podstawy – przygotowaliśmy szkolenie: podstawy GIS z QGIS, na które zapraszamy (zobacz możliwości dofinansowania szkoleń z PARP)

Do poczytania na początek

Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę z GIS lub QGIS, przeczytaj koniecznie poniższe artykuły. Dzięki nim usystematyzujesz swoją wiedzę konieczną do dalszej nauki:

 1. Co to jest GIS?
 2. Co to jest QGIS?
 3. Podręcznik do QGIS
 4. Układy współrzędnych w praktyce
 5. Źródła danych dla GIS

Inne źródła wiedzy o QGIS

 1. Strona główna QGIS
 2. Forum Polskiej Grupy Użytkowników QGIS
 3. Systemy Informacji Przestrzennej z QGIS„. Podręcznik Roberta Szczepanka
 4. Samouczek do wersji 2.18
 5. Dokumentacja QGIS
 6. Oficjalny podręcznik użytkownika QGIS [wersja w pdf] podręcznik jest głównie po angielsku, szczątkowo przetłumaczony na polski.
 7. Podręcznik treningowy QGIS (en) [wersja w pdf]
 8. Tutorial Urbnews. Po polsku do wersji 2.4
 9. Monde Geospatial – artykuły How To.
 10. Biblioteka GIS – wybór książek o GIS

Co można zrobić w QGIS?


QGIS News

QGIS News to nasz cykl comiesięcznych artykułów na temat nowości w projekcie QGIS. Zachęcamy do czytania wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z informacjami. Zapisując się do newslettera masz pewność, że QGIS News dotrze do Ciebie na czas.

QGIS News #13
QGIS News #12
QGIS News #11
QGIS News #10 Nowości w QGIS Server
QGIS News #9 Początki 3D w QGIS

Artykuły o QGIS

Regularnie publikujemy poradniki w postaci artykułów. Zależy nam, aby artykułów było jak najwięcej. Jeżeli posiadasz dobrze opisany poradnik, który chciałbyć opublikować w tym miejscu, zapraszamy do kontaktu, chętnie opublikujemy Twój artykuł.

Jak przenosić style między projektami w QGIS?
Jak wykonać profil terenu w QGIS?
Jak stworzyć kilometraż dla linii w QGIS?
Jak wydobyć współrzędne wierzchołków poligonu?
Instalacja QGIS 2 i 3 w systemach Linux


Wtyczki do QGIS

Wtyczki to rozszerzenia podstawowej funkcjonalności QGIS tworzone przez społeczność QGIS (osoby prywatne oraz firmy, którym zależy na rozwoju QGIS). Więcej o wtyczkach w tym artykule. Obecnie w oficjalnym repozytorium znajduje się ponad 750 wtyczek, które można pobrać poprzez Menadżera wtyczek QGIS. Jest to bezpieczne, ponieważ specjalna osoba z ramienia fundacji QGIS (obecnie Paolo Cavallini) czuwa nad ich jakością oraz globalną użytecznością. Między innymi dlatego nasze wtyczki są w naszym repozytorium, a nie oficjalnym – są przeznaczone głównie dla polskich użytkowników i są dostępne tylko po polsku.

 Repozytorium wtyczek GIS Support

Utrzymujemy repozytorium stworzonych przez nas wtyczek do QGIS, dostępne pod adresem: Zobacz stronę repozytorium.

Obecnie w repozytorium znajdują się następujące wtyczki:

 1. Wyszukiwarka LPIS
 2. GPS Tracker
 3. Baza WMS (beta)
 4. Wyszukiwarka działek ewidencyjnych (ULDK GUGiK) – beta

Oprócz tego w oficjalnym repozytorium wtyczek, znajdują się następujące wtyczki autorstwa GIS Support:

 1. DIVI QGIS Plugin
 2. Location Lab QGIS Plugin. Strona wtyczki: PL, EN

Do poprawnego działania niektórych wtyczek niezbędny jest darmowy klucz GIS Support (autoryzacyjny). Przejdź do strony generowania klucza.

DIVI jako chmura do QGIS

 

Zobacz w jaki sposób możesz użyć DIVI jako chmury do QGIS.

DIVI to webowe narzędzie do zarządzania danymi przestrzennymi. Dzięki wtyczce DIVI QGIS Plugin możliwa jest pełna edycja danych zgrowadzonych w DIVI przez QGIS Desktop. Dzięki temu zyskujesz:

 • możliwość pracy w zespole na jednym zbiorze danych wraz z historią zapisu,
 • możliwość dołączania zdjęć i innych dokumentów do obiektów,
 • możliwość ustalania kontroli dostępu do danych,
 • możliwość zbierania danych w terenie poprzez darmową aplikację DIVI Mobile do pobrania z Google Play.


Dane GIS do pobrania

Od lat prowadzimy niezwykle popularną bazę, gdzie gromadzimy linki do ciekawych, darmowych zbiorów danych przestrzennych. Dbamy o jej aktualność, dlatego w razie jakichkolwiek braków lub błędów prosimy o kontakt.

GIS Support i QGIS

Część naszej działalności oparliśmy na QGIS, więc zależy nam na jego stabilnym rozwoju. Zdecydowaliśmy się wspierać QGIS w sposób ciągły, dlatego zostaliśmy brązowym sponsorem Projektu. Mamy nadzieję, że dzięki tej drobnej cegiełce, którą dołożyliśmy oraz naszej codziennej pracy, wpłyniemy na jeszcze stabilniejszy rozwój QGIS w Polsce.