Blog GIS Support


QGIS i DIVI dla firm z sektora ochrony środowiska

Wykonywanie opracowań środowiskowych, zbieranie danych do opracowywania dokumentów, wykonywanie inwentaryzacji to praca, która wymaga dostępu do olbrzymiej ilości danych, w tym wielu map. Dzięki QGIS możliwe jest zbudowanie „bazy wiedzy” na temat badanego obszaru i wykonanie większości niezbędnych analiz. Podstawowe czynności, które można wykonać za pomocą QGIS to:

Czytaj całość

Co to jest QGIS?

QGIS (dawna nazwa Quantum GIS) to darmowy, otwarty (open source: GNU GPL), wieloplatformowy (Windows, Linux, Unix, Mac OS i Android) program desktop GIS (Geographical Information System System Informacji Przestrzennej). Rozwijany jest od 2002 roku. Od 2007 program rozwijany jest jako projekt Open Source Geospatial Foundation. Jest to oprogramowanie do przeglądania, edytowania i analizowania danych przestrzennych oraz tworzenia map.

Tyle definicja, a jak to wygląda w praktyce?

Czy QGIS jest dla mnie?

Jeżeli w Twojej pracy używasz mapy w jakiejkolwiek formie to tak. QGIS wszystkie procesy związane z mapami jest w stanie usprawnić i sprawić, że wyszukiwanie obiektów i podejmowanie decyzji będzie łatwiejsze i obarczone mniejszym błędem. Zastosowania QGIS są bardzo szerokie, potwierdza to zestawienie użytkowników z działu: Kto wykorzystuje QGIS?

Czytaj całość

Dofinansowanie szkoleń GIS Support

 

 

GIS Support sp. z o.o. jest podmiotem zarejestrowanym w Krajowym Systemie Usług PARP. Oznacza to, że wszystkie nasze szkolenia znajdują się w Bazie Usług Rozwojowych i dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw objęte są dofinansowaniem do 80%. Więcej na temat projektu można poczytać na stronie Bazy Usług Rozwojowych.

Jak to wygląda w praktyce?
Czytaj całość

QGIS News #4

Już kilkukrotnie informowaliśmy o dacie wydania QGIS 3.0. Zawsze jednak zaznaczaliśmy, że nie są to oficjalne terminy. Ostatnio jednak zaktualizowany został oficjalny harmonogram kolejnych wydań wraz z długością wsparcia dla poszczególnych wersji. Zgodnie z nim pierwsze wydanie z serii 3.x pojawi się 29 września br. Jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, nie będzie to wydanie z długoterminowym wsparciem. To miano uzyska wersja 3.2. Nie pojawi się ona jednak po 4 miesiącach, jak to było do tej pory, lecz dopiero pod koniec czerwca 2018 r. Wynika to z chęci ustabilizowania nowej gałęzi rozwojowej projektu. Do tego czasu oficjalnym i rekomendowanym wydaniem, w szczególności w firmach i instytucjach, jest QGIS 2.

Czytaj całość

Baza WMS. Nowa wtyczka w repozytorium GIS Support

Miło nam poinformować, że do naszego repozytorium wtyczek QGIS została dodana nowa wtyczka: Baza WMS. Jej działanie jest bardzo proste: pozwala na dodanie warstw WMS z predefiniowanej listy. Pozwala to wyeliminować uciążliwe, wielokrotne wyszukiwanie adresów do WMS na stronach www różnych instytucji. Instrukcje instalacji i używania znajdziecie na stronie wtyczki.

Obecnie wtyczka działa w wersji beta. Cały czas dodajemy adresy. Wiemy, że nie wszystkie działają poprawnie. Na początek chcemy dodać adresy WMS oferujące usługi na poziomie kraju, następnie województw, a później (jeśli będzie taka potrzeba użytkowników) niższych poziomów administracyjnych. Liczymy na pomoc społeczności – bardzo prosimy o podsyłanie adresów WMS, których jeszcze we wtyczce nie ma.

Dla każdego źródła oraz adresu przewidziane jest miejsce na opis (obecnie przeważnie puste). Możemy tam wprowadzić krótki opis danych wraz z linkiem do dodatkowych informacji. Liczymy na współpracę z administratorami usług przy uzupełnianiu tych danych – dzięki temu użytkownicy QGIS otrzymają jeszcze bardziej przydatne narzędzie.

Repozytorium wtyczek GIS Support powstało w celu popularyzacji QGIS w Polsce poprzez udostępnienia wygodnych i użytecznych narzędzi. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się uwagami oraz do zgłaszania pomysłów, które mogą usprawnić pracę z QGIS większej grupie osób.

Wtyczka: Baza WMS

Baza WMS

Dostępna poprzez repozytorium GIS Support: http://qgis.gis-support.pl/plugins.xml (jak dodać repozytorium do QGIS?).

Wtyczka umożliwia wczytanie danych WMS do projektu QGIS z predefiniowanej listy, którą administruje GIS Support.

Instrukcja użycia:

Uruchom wtyczkę

 1. Z listy dostępnych źródeł wybierz interesującą Cię instytucję, bądź portal. który udostępnia WMS
 2. Z listy adresów wybierz pożądany adres (czasem jedna instytucja ma kilka adresów WMS)
 3. Z listy dostępnych warstw wybierz tę, którą chcesz wczytać do projektu (można zaznaczyć kilka warstw).
 4. Kliknij dodaj do mapy

W celu pobrania wtyczki i poprawnego jej użycia:

 1. Dodaj repozytorium GIS Support do QGIS
 2. Jeśli jeszcze nie masz – wygeneruj prywatny klucz GIS Support zakładając konto DIVI. Klucz (alfanumeryczny ciąg znaków) otrzymasz w wiadomości e-mail, która przyjdzie na podany adres.
 3. Jeśli posiadasz klucz (np. używasz wyszukiwarki LPIS) – nie musisz generować klucza ponownie. Wtyczka sama znajdzie klucz w ustawieniach QGIS.
 4. Uruchom wtyczkę
 5. Jeśli klucz nie wczytał się sam – wprowadź klucz GIS Support w odpowiednie pole (tę czynność należy wykonać jednorazowo, klucz zostanie zapamiętany).
 6. Przeglądaj WMS!

FAQ

 • Skąd jest pobierana lista WMS?
  • Lista WMS znajduje się u nas na serwerze i jest przez nasz administrowana.
 • Nie ma adresu, który bardzo lubię i potrzebuję w pracy. Jak to zgłosić?
  • Chętnie go dodamy. Prosimy o informację na adres: info@gis-support.pl
 • Nie mogę wygenerować klucza. Otrzymuję odpowiedź „błąd serwera”.
  • Bardzo prosimy o zgłoszenie problemu pod adres mechanik@gis-support.pl

Changelog

16.03.2017 – wersja 1.0

Pierwsza wersja wtyczki

Masowa produkcja map w QGIS na przykładzie systemu wdrożonego w RDLP w Zielonej Górze

Jedną z podstawowych funkcji systemów informacji przestrzennej jest produkcja wizualizacji kartograficznych. Najczęściej kojarzy się to z przeglądarkami map on-line (geoportalami), ale nadal potrzebne są tradycyjne mapy, które można wziąć do ręki i iść w teren lub po prostu powiesić na ścianie. Mapom drukowanym GIS dał drugie życie, ponieważ teraz możliwe jest tworzenie map w dowolnej skali dla dowolnego obszaru „na żądanie”.

Właśnie z takim zadaniem zgłosiła się do nas Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Potrzebowali rozwiązania, dzięki któremu każda osoba po krótkim przeszkoleniu będzie w stanie stworzyć profesjonalną mapę dla dowolnego terenu (na przykład nadleśnictwa). Mapy miały być w różnych formatach: od png (do publikacji w Internecie), przez pdf (do druku) do svg (do dalszej obróbki w programach graficznych) i w wielu skalach dla całego obszary Dyrekcji. Co ważne: dane na podstawie których mapy miały powstać miały być na możliwie otwarte i nie ograniczać Dyrekcji w ich wykorzystaniu.

Czytaj całość

QGIS News #3

 

QGIS 3

W instalatorze OSGeo4W dostępna jest już testowa wersja QGIS 3, aktualnie oznaczona numerem 2.99. Teraz każdy może przekonać się jakie zmiany zostały do tej pory wprowadzone przez programistów projektu. Aktualnie aplikacja nie odbiega znacząco wyglądem od wersji 2.x, ale większość zmian związanych jest z jej wnętrzem (o czym pisaliśmy m.in. w artykule o QGIS 3). Na poniższym screenie widać, że dostępny jest nowy Python oraz pakiet Qt.

Podczas instalacji pobieranych jest wiele zaktualizowanych bibliotek, w związku z czym najlepiej jest zainstalować aplikację w osobnym katalogu, niż inne instancje QGIS. Unikniemy w ten sposób problemów z konfliktem różnych wersji. Należy również pamiętać, że jest to tylko wersja testowa. QGIS jest w fazie intensywnego rozwoju i często mogą występować błędy oraz problemy z działaniem narzędzi. Z każdym kolejnym wydaniem testowym powinno być jednak coraz lepiej.

Czytaj całość

Kartodiagramy w QGIS – wykresy na mapach.

Często dane przestrzenne posiadają w atrybutach dane statystyczne opisujące wielkość danego zjawiska. W QGIS mamy możliwość tworzenia na ich podstawie ciekawych i różnorodnych wykresów odnoszących się do naszej mapy. (kartodiagramy)

Generowanie wykresów na mapach (kartodiagramów)

Aby stworzyć wykres w QGIS należy we właściwościach warstwy wektorowej przejść na zakładkę „Wykresy”. Następnie w pierwszej kolejności należy wybrać typ wykresu. QGIS oferuje 3 możliwości:

 • wykres kołowy (wizualizacja proporcji zjawiska za pomocą wycinka koła)
 • wykres tekstowy (przedstawienie wielkości zjawiska za pomocą etykiet tekstowych)
 • histogram (szereg prostokątów opisujących wielkość i rozkład cechy)

Czytaj całość

Dane demograficzne w siatkach kilometrowych od GUS

Główny Urząd Statystyczny posiada portal geostatystyczny. Można na nim tworzyć kartogramy i kartodiagramy na podstawie danych statystycznych gromadzonych przez GUS (Bank Danych Lokalnych, Powszechny Spis Rolny 2010 oraz Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011). Opis portalu znajduje się tutaj.
Czytaj całość